Jump to content
Българският форум за музиканти

Таблатурите на Guitarpro


the_gorer

Recommended Posts

Доста се чудих дали темата е за тук или за "Софтуер", но в крайна сметка става дума за пръстовка, така че това би трябвало да е вярното място.

 

По принцип не ползвам таблатури, но напоследък ме мързи да вадя парчета по слух и се реших да се потопя изцяло в света на GuitarPro и другите софтуери за табове. Не че не съм ги ползвал досега, но основно за акомпанимент.

 

Рекох да прегледам пръстовката на едно парче и забелязах, че тя е тотално преебана. С други думи, тоновете са сто процента верни, но парчето се свири по друг, по-лесен начин, в друга позиция, а в таба на GuitarPro нещата са усложнени.

Когато хотрата вкарват ноти по слух в GuitarPro, софтуерът сам решава на кое прагче е съответният тон. Това е прекрасно, но не винаги дава вярната пръстовка във вярната позиция, защото някои сола в парчетата се свирят в друга позиция, за да са по-близо до рифа, от който тръгват или към който свършват. GuitarPro ги слага на която позиция реши и това води до грешно заучаване.

Вероятно има начин да се укаже на програмата в коя позиция да вкара дадения риф или соло, но мисля, че не винаги хората, които табват го правят, разчитайки, че софтът сам ще подреди нещата.

Има ли някакъв начин да се местят рифовете или солата по позициите в GuitarPro? Аз ли съм пропуснал да включа някаква опция или има нещо друго?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 35
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Да, и аз го забелязах това при Guitar Pro - на мен не ми пречи, просто докато уча парчето избирам най-удобният за мен начин за преминаване от една част на парчето към друга. В началото и аз се чудих защо по дяволите са толкова усложнени, и в крайна сметка го свиря както на мен ми е удобно, а не както е в табулатурата - важното е да звучи правилно :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно подкрепям Borilius - аз с тая програма съм се научил да свиря твърда музика (мани ги уроците по китара - те ми трябваха за друго), но наистина не трябва да гледаш едно към едно к'во е на таб-а, ами да го осмислиш и да си го изсвириш както ти е удобно. Често даже може да срещнеш грешен строй, ама поне получаваш някаква представа + малко познания/бъхтене от твоя страна и получаваш правилното свирене.

 

You Rock! ™

I Rock! ®

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, знам, че GuitarPro има проблем с вярното представяне на пръстовката и позиционирането по грифа.

Именно затова пуснах темата.

Въпросът ми е дали може да се направи нещо по въпроса, та да почне да показва нещата вярно и като хората, понеже целия свят ползва тази програма, а не са много тези, които се сещат, че в даден момент може да има далеч по-лесна и по-правилна пръстовка и си нагаждат нещата на ухо (което междудругото обезсмисля и самото ползване на таблатура).

Mасата начинаещи китаристи се мъчат да жулят 1:1 квото им извади GuitarPro.

А това просто е пълен абсурд, защото съм виждал доста елементарни сола и рифове, които в GuitarPro бяха представени с изкълчваща и невярна пръстовка, която би озорила и Майкъл Ейнджело Бетио.

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може, да. Просто като вкарваш нота пишеш вместо нея цифричките на струната и прагчето, на което се намира тя в най-подходящата (за теб) постановка и готово : )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аналогичен пример е JPG компресията- има мноооого сложни РЪЧНИ jpg компресори, с които всяка матрица NxN пиксела се компресира поотделно, ръчно, според важността й в картината, определена от потребителя. И тей размера на файла пада с още към 50% :metalist:

 

Тва, което намеквам е, че все още не е измислен софт, който да предполага до такава степен как би било най-удобно на човек да свири- все пак замисли се по колко начини може да се изсвири една и съща скаличка. Отделен е въпроса, че всеки китарист си има предпочитания :mellow: Ей го бай Гилбърт с пръсти като кремвирши няма проблем да хване 8 прага интервал с 1 ръка ама... :)

 

Затва най-хубаво този, който прави табове да ги прави 1:1 с оригинала.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мдаа, явно всичко пак опира до писане на ръка.

Софтът не е разумно същество и не трябва да се разчита на него. Не трябва да се вкарват тоновете по слух, нито да се импортват от MIDI файл, с надеждата, че GP ще ги подреди по грифа, а само от компетентен човек според начина, по който наистина се свирят партиите.

 

Извод: не разчитайте на GuitarPro таблатурите да ви научат на дадена песен, още по-малко на вярното и свирене, а си жулете по ASCII таблатурките или ги импортвайте в GP. :)

GP е много добра за акомпаниране, защото се намират лесно рок парчета втози формат, а чувам, че някои директно композират в нея. Също както и в PowerTab.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може много лесно да се променят пръстовките. В смисъл...едно соло от примерно 16 такта може за 3-4 минути да си го направиш както на теб ти е удобно, където и да искаш (и да е възможно) по грифа. Разбира се, няма начин, трябва да е ръчно. Guitar Pro-то, както и Powertab си имат функция Shift Up/Down. Тоест, променят мястото на тона само в таблатурата. Примерно едно До на шеста струна (8мо прагче) ти го праща на пета струна - трето прагче автоматично. В Guitar Pro става с Alt + Стрелкичка (надолу или нагоре, наляво и надясно местиш маркера). Хубавото е, че не е задължително да натискаш Alt-а за всяка отделна нота. Просто го задържаш и после последователно си нроменяш пръстовката на цели пасажи. Това е.

 

shiftsj5.jpg - Тези с червените стрелкички са въпросните бутони за поставяне на бемоли и диези за нотите и промяна на пръстовката.

 

Друга хубава функция на Guitar Pro е че МОЖЕ да се пише и само по ноти. Примерно имаш оригинални партитури на някое произведение (или поне част от него) и искаш да си го направиш на таб, но сами се сещате, че да го разучавате по ноти на китарата е трудно а и идва и съответния проблем с пръстовката отново. Пишеш си го на ноти, после с горепосочения метод оправяш пръстовката по свой вкус и - воала! :)

 

А проблемът с безумните пръстовки идва от там, че в някои случаи таблатурите са писани от пианисти - те си пишат нотите на виртуалната клавиатура на GuitarPro, без да ги е грижа какво излиза после на таблатурата, а както вече казахме, програмата не се стреми да я прави по-компактна.

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да го разучавате по ноти на китарата е трудно а и идва и съответния проблем с пръстовката отново.

 

Мойта партия- абсолютно подркепям, че стандартната нотация е крайно неефективна за китарата

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може много лесно да се променят пръстовките. В смисъл...едно соло от примерно 16 такта може за 3-4 минути да си го направиш както на теб ти е удобно, където и да искаш (и да е възможно) по грифа. Разбира се, няма начин, трябва да е ръчно. Guitar Pro-то, както и Powertab си имат функция Shift Up/Down. Тоест, променят мястото на тона само в таблатурата. Примерно едно До на шеста струна (8мо прагче) ти го праща на пета струна - трето прагче автоматично. В Guitar Pro става с Alt + Стрелкичка (надолу или нагоре, наляво и надясно местиш маркера). Хубавото е, че не е задължително да натискаш Alt-а за всяка отделна нота. Просто го задържаш и после последователно си нроменяш пръстовката на цели пасажи. Това е.

 

shiftsj5.jpg - Тези с червените стрелкички са въпросните бутони за поставяне на бемоли и диези за нотите и промяна на пръстовката.

 

Друга хубава функция на Guitar Pro е че МОЖЕ да се пише и само по ноти. Примерно имаш оригинални партитури на някое произведение (или поне част от него) и искаш да си го направиш на таб, но сами се сещате, че да го разучавате по ноти на китарата е трудно а и идва и съответния проблем с пръстовката отново. Пишеш си го на ноти, после с горепосочения метод оправяш пръстовката по свой вкус и - воала! :metalist:

 

А проблемът с безумните пръстовки идва от там, че в някои случаи таблатурите са писани от пианисти - те си пишат нотите на виртуалната клавиатура на GuitarPro, без да ги е грижа какво излиза после на таблатурата, а както вече казахме, програмата не се стреми да я прави по-компактна.

Да ве, явно има начин за транспониране по позициите, благодаря, че обясни как става. Звучи като досадна занимавка, но все пак е нещо.

Проблемът е, че младежите просто вземат таба и почват да жулят, а това, което им се прдставя там не винаги е правилния начин. Не всеки усеща, че има проблем с таблатурата, та да си я транспонира към е вярната позиция.

Таблатури се ползват основно от начинаещи и тук идва трагедията.

 

Редовно виждам постове то рода на "Търся табове на еди-коя си песен в GuitarPro формат"

Търсиш, ама не се знае кво ше намериш и това, че звучи вярно, не значи, че се свири така.

 

Мисля, че повечето табове не се пишат от пианисти, а просто някой гепи MIDI файл (който вероятно *Е* писан от пианисти :P), импортва мидито в GitarPro и си мисли, че всичко е ОК, понеже при просвирване звучи вярно.

Това е нещо, което трябва да се има предвид и да се ползват само ръчно писани табове или импортвани от ASCII, а не от MIDI.

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност, голяма част от наистина добре направените таблатури на Guitar Pro имат и точна пръстовка. По принцип има опция програмата да нареди по неин начин, който рядко е удачен.

 

Обаче ми е много, много трудно да повярвам, че ако на някой не му е удобна пръстовката от ГП, ще тръгне да свири по нея. :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност, голяма част от наистина добре направените таблатури на Guitar Pro имат и точна пръстовка. По принцип има опция програмата да нареди по неин начин, който рядко е удачен.

Тези наистина добре правени таблатури са вкарвани на ръка и не са импортове. За съжаление, не всички таблатури са такива.

 

Обаче ми е много, много трудно да повярвам, че ако на някой не му е удобна пръстовката от ГП, ще тръгне да свири по нея. :greenangel:

Грешната пръстовка не във всички случаи е неудобна.

Това не и пречи да е грешна. ;)

 

Гледах таблатура на Слейър и според GuitarPro хората трябваше да се разкарват по грифа, което не беше чак толкова неудобно и спокойно можеше да се изсвири, но цялата хава всъщност се свири в една поциция без никакво мърдане нагоре-надолу.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност, голяма част от наистина добре направените таблатури на Guitar Pro имат и точна пръстовка. По принцип има опция програмата да нареди по неин начин, който рядко е удачен.

Тези наистина добре правени таблатури са вкарвани на ръка и не са импортове. За съжаление, не всички таблатури са такива.

 

Обаче ми е много, много трудно да повярвам, че ако на някой не му е удобна пръстовката от ГП, ще тръгне да свири по нея. :greenangel:

Грешната пръстовка не във всички случаи е неудобна.

Това не и пречи да е грешна. :greenball:

 

Гледах таблатура на Слейър и според GuitarPro хората трябваше да се разкарват по грифа, което не беше чак толкова неудобно и спокойно можеше да се изсвири, но цялата хава всъщност се свири в една поциция без никакво мърдане нагоре-надолу.

 

Много сте прави.

Вчера, свирейни си солото на Лет Ит Би-по ноти, горе долу става, забелязах, че таблатурата му е във втората половина е тотално погрешна (нотите са верни) - хвърля те на 12,13 и 14 позиция на 1 и 2 струна, вместо същите ноти между 5 и 7 прагче, както е по нотите. Затова сте прави, че винаги трябва да се проверява таблатурата по нотите, ако ги имаш, разбира се.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нотите не казват кое къде да свириш, казват какво да свириш (освен ако нямаш оригиналната нотация за китара, където е обозначено и как да се изсвирят нотите). Тоест нотите може да са верни, но таблатурата да е грешна, защото както знаеш, на китарата има различни позиции по различните струни, които изкарват един и същи тон. Не е като на пианото, където всеки отделен тон си е на отделен клавиш и не се повтаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

пичове добрече заговорихте за GP че отдажна се чудя дали да пусна тема и да питам--ама ше се възползвам от тази...

та ше съм мноо благодарен ако ми кажете са от де си теглите табове за GP след кат вече

www.mysongbook.com --е затворен за теглене--и верно ли че бойко борисов е виновен за тая простотия

та от къде другаде си теглите табове в ГП формат тенкс предварително

и примерно ако нема такъв саит за теглене да си напраим тука една тема дет секи да казва кой таб му требе и който го има да се обажда и да му го даде...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.