Jump to content
Българският форум за музиканти

Tungoil (тунгово/ лимонено масло)


Recommended Posts

Здравейте, някой да е срещал по магазините 'tungoil'? Мисля, че също се казва маслен лак. Спешно търся за лакиране на гриф. Много ще съм благодарен, ако ме упътите :) !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тунг ойл си купих от магазин за матеряли за художници. Те го бяха купили мисля от Импресия фирма за мат. за худ.

Маслоо е от продуктите на "Кремер Пигменте" . Имам леки сумнения обаче че са го поразредили с ленено масло .....

Иска търпение със съхненето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, някой да е срещал по магазините 'tungoil'? Мисля, че също се казва маслен лак. Спешно търся за лакиране на гриф. Много ще съм благодарен, ако ме упътите :) !

 

 

 

 

 

 

 

Привет!

 

В България Tung oil не се продава!

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди около година и половина мой приятел си купи от магазин за худ. материали, така че има. Лошото е, че не знам откъде точно, а човекът е в чужбина и нямам връзка с него.

 

Aureliano, ако не намериш в БГ в Европа трябва да има. Ще се опитам да ти помогна, но не вярвам да стане бързо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За худсжници може би. но не и за лютиери!

 

Има много виоове Tung Oil някои с по 7-8 и повече компонента и подобритепи!

 

Който търси-намира!

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много се извинявам ,че неволно съм ви заблудил.Импресия са магазини за худовници имат един на Кракра 26 в София но не е бил взет от тях защото говорих по телефона с тях днес и казаха че не продават.

Ще видя в магазина тук в Пловдив от където си го взех за подробности и дали още имат.

 

В същност вече няма да си купувам от тук тунгойл защото го мешат с ленено масло.

През октомври ще хода в Кремона ,Италия на панаира Мондомузика и от щанда на Кремер Пигменте ще си го купя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има много виоове Tung Oil някои с по 7-8 и повече компонента и подобритепи!

 

Но това трябва да е само масло от тунгово дърво...

 

Към "баш майсторите": Какво е предимството да се лакира с Tung Oil, все пак?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй. Компоненти няма. Тунговото масло се прави от ядките или семената на дърво, на което по принцип родината му е Азия (Китай) и БГ името му не знам, но ядките мязат на лешник. Така че е напълно естествено, еднокомпонентно масло. А к'во слагат вече компаниите за разредител е отделна работа :)

Предимствата са му няколко (от гледна точка на китарист най-вече и тъй като повечето ми китари са с такъв гриф):

- чувството, ако мога така да се изразя на докосване е много приятно, защото си е чисто усещане на много гладко дърво и за мен и според мен ми е по-удобен и по-бърз;

- перфектно импрегнира;

- изглежда добре от чисто естетическа гледна точка...

Тези ми стигат :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Tung oil ingredients(свалени директно от ораковката):

 

Mineral spirits

Tung oil modified

Alkyd resin

Exempt mineral

Spirits

Regular mineral

Dipentene

 

Чисто т.с. масло - само от Китай!

 

Тези ингредиенти подобрявят качествата му- водоустойчивосг(нe e 100%) скорост на съхнене, блясък и т.н. Освен гова има и консерванти които го предпазват от ранно гранясване но въобще не са упоменати от производителя!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък да ви кажа......

Много майстори в БГ постигат ефекта на тунг-маслото с орехово масло, а от това по-лесно няма :)

Вземаш от пазара 428гр. едри орехи/шегичка/ :greenangel: , махаш черупките и ги минаваш на дребно кухненско ренде /става и орехомелачка/.....след това вземаш с памучно парцалче от настърганите орехи и втриваш в предварително шлайфания гриф/тва трябва да става обилно, ореха пуска доста блажноч/........след един ден попиване, отново същата операция.....импрегнира страхотно с гаранция, пък и цвета на дървото е приятен.

Преди 4 години така направих на колегата домашната кухарка, щот и сменявахме прагчетата и шлайфахме грифа..........до сега не е мръднала, като се има предвид, че той си тренира на нея в къщи-почти денонощно.

Ай със здраве за сега :)

Редактирано от Rocko
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ореховото масло гранясва. За това съм сигурен, защото мелачката за орехи на село е клеясала яко.

Но аз предполагам, че има доста добри алтернативи. Например, силиконово масло, пчелен восък или пък никакво покритие (както на щрайховите инструменти) - ръката ти постепенно изглажда дървото.

Каква ще да е тази алтернатива? :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тунговото масло според доста дървообработвателски сайтове, из които съм чел, има няколко предимства пред другите подобни (ленено примерно) - при подходящо нанасяне (първи слой - разреден много с терпентин, за да влезе надълбоко в порите; после още няколко последващи слоя, всеки от които по-малко разреден, докато се стигне до слой с неразредено масло) импрегнацията срещу вода е абсолютно пълна и доживотна, покритието е с твърдостта на камък, а в същото време приятно на пипане (както каза Сънчу), а най-голямото предимство спрямо другите масла е, че с годините покритието не потъмнява/помътнява/се променя.

 

В тъпата Америка се продава масово в абсолютно всякакви варианти, дори чисто и натурално, защото там дървообработването на професионално и любителско ниво е страшно напреднало, но тук положението е трагично.

 

Между другото, важно е да се спомене, че доста често тунговото масло се продава полимеризирано (т.е. с вече започнали процеси на засъхване), за да може да се използва без досадно чакане между нанасянето на отделните слоеве, както и с какви ли не примеси, кои - полезни, кои - не съвсем.

 

Казано най-кратко и ясно - изпитвам огромно желание да третирам вътрешността на барабаните си с тунгово масло, но подозирам, че никога няма да ме огрее. Уви.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.