Jump to content
Българският форум за музиканти

луфт между тялото и грифа...


hellsing

Recommended Posts

има нещо което много ме дразни визуално... това нещо се нарича луфт между тялото и грифа на китарата... между другото съм го забелязвал и на други китари по магазините... та в моя случай тоя луфт е от порядъка на около 2мм... всъщност те при мен случаите са два понеже имам и един стар бас който също има малък луфт на мястото където се съединяват грифа и тялото... в двата случая става въпрос за т.н. "bolt on construction" или закрепянето на тяло и гриф с болтове (естествено 4 на брой)... въпреки че има луфт грифа ми изглежда доста стабилно захванат, китарите си звучат супер... обаче гледката на тия луфтове ме дразни страшно много... при соло китарата даже мисля че има и нещо като тънка дървена подложака във вътрешния край където са захванати болтовете... Та въпросите са:

 

1. Дали това е някакъв вид дефект при самото сглобяване на китарата?

2. Този луфт може ли да се окаже некъв голям проблем?

3. Случайно ли е там тоя луфт или не?

4. Някой тука дали е имал същия "проблем"?

5. Дали да хващам кръстата отверка и да се заемам с "отстраняването" на тоя луфт?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

какъв луфт бе? по малоумния начин, по който поставяш въпроса нищо не става ясно

грифа се клати ли? обясни като хората, не като в детската градина

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С отстраняването на луфта можеш да се справиш единствено ако залепиш за тялото тънка лентичка дърво(най-лесно ще ти е от букова или ясенова клечка от сладолед, която посе да дооформиш).

 

При евтините китари проблема е често срещан. Дължи се на не дотам прецизното фрезоване на джоба на грифа.

По правило, би трябвало, като вдигнеш китарата за грифа, без да е завинтен, да не се разпада китарата(демек много плътно да пасва грифа).

 

Има малко значение за състейна на китарата, на теория. Точно затова има сет-нек, и нек-тру китари.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

по малоумния начин

 

:huh:

 

 

Доколкото разбрах леглото му е по-широко от грифа. НЕ си барай китарата! Гледай си повече в пръстите, отколкото там ;) Щом не ти се клати грифа - нямаш проблеми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

какъв луфт бе? по малоумния начин, по който поставяш въпроса нищо не става ясно

грифа се клати ли? обясни като хората, не като в детската градина

 

относно цялостния вид на цитата ти... нема да коментирам...

 

относно малоумното задаване на въпроса: написал съм "... въпреки че има луфт грифа ми изглежда доста стабилно захванат..." това според теб дали значи че грифа се клати... но и това няма значение...

 

сега ще го обясня точно както за детската градина, защото явно не съм бил разбран като съм го обяснил за хората... и специално за теб... представи си тялото и леглото на грифа... нека това да е единият крак на една жена... сега си представи самият гриф и нека това да е другият крак на жената... грифа е поставен в леглото си... сега си представяш двата крака на жената един до друг... та виждал си дебели виждал си и слаби жени... тия с дебелите задници и тлъсти крака нямат луфт, а на тия слабичките с малките дупета краката им са разделени и това се нарича луфт... при едните го няма, при другите го има... при едните е 0мм, при другите може и да е 5см... при мен е 2-милиметров луфт (разстояние) от леглото до самия гриф... и отново грифа е здраво захванат с болтове т.е. не се клати просто има "дупка" между него и леглото...

 

надявам се че съм бил изчерпателен...

 

П.П. stratocaster нищо лично батка но малко се подразних от поста ти :huh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото разбрах леглото му е по-широко от грифа. НЕ си барай китарата! Гледай си повече в пръстите, отколкото там ;) Щом не ти се клати грифа - нямаш проблеми.

 

леглото не е по-широко... от двете страни грифа е прилепнал плътно... просто не е легнал до долу ;) въпроса беше дали да го сваля до долу кат го затегна с отверката или както Евтим каза да лепна дървена клечка... или просто да не го барам... пак казвам визуално ме дразни иначе за сега други проблеми няма :huh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм, това е подозрително, за първи път чувам за гриф, който не е прилепнал долу.

Може да е криво изрязан отдолу, и ако затегнеш винтовете още само да прецакаш резбата.

Ако ти е толкова важно - просто извади грифа, и огледай за проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пич, Стратокастъра е прав, че не си го обяснил много разбираемо, не се нахвърляй, щото първоначално и аз си помислих, това за което АХЕ говори ;)

 

DSC01358.JPG

DSC01360.JPG

DSC01362.JPG

 

Ето тука снимах моята китара, щом ти не можеш да снимаш твоята и да покажеш (което би било адски разумно), давай по тия и обясни къде има луфт. На втората снимка между грифа и леглото ли? Вертикален, хоризонтален? "между грифа и леглото" може да значи доста неща в три измерения, като се има предвид, че леглото обхваща грифа ;)

 

Ако имаш предвид на втората снимка, то наистина би изглеждало много странно, особено факта, че не се клати.

 

та виждал си дебели виждал си и слаби жени... тия с дебелите задници и тлъсти крака нямат луфт, а на тия слабичките с малките дупета краката им са разделени и това се нарича луфт... при едните го няма, при другите го има... при едните е 0мм, при другите може и да е 5см...

Ми не баш, май познаваш само дебели или кривокраки жени :huh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

еми не беше трудно да обясниш, нали? и не се пали, щото утре ще питаш как да си вържеш обувките ;)

сигурно става дума за някакъв дефект

взсеми една отверка, свали грифа и виж за какво става дума

ако можеш направи снимка, така много трудно може да каже някой :huh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

04022007cd5.th.jpg

 

или http://img46.imageshack.us/img46/586/04022007cd5.jpg

 

доста кофти качество но се надявам че се разбира за какво става въпрос... луфта е точно между грифа и леглото...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вероятно има сложена подложка за коригиране на ъгъла на грифа спрямо тялото. Мисля, че не е болка за умиране, даже по много сайтове дават съвет как да се сложи подложка, когато се налага. Кофти е че на фабрична китара се е наложило да сложат - явно гнездото не е било правилно изрязано.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

проблема с луфта е решен... както каза fluti имаше нещо като подложка която може би е вършела тая работа да корегира ъгъла на грифа спрямо тялото :) аз обаче не се сдържах и хванах кръстатката... махнах болтовете съответно грифа не падна от самосебе си... даже видях и малко зор докат го изкарам... махнах подложката поогледах леглото и да си кажа никак не ми изглеждаше неравно или нещо подобно... сглобих си аз грифа без подложката и той направо си заспа там, даже започвам се чудя ко изобщо е търсела там таз подложка освен че е повдигала грифа... наистина възможно е и ъгъла да на грифа да се е променил, но в некви супер незабележими граници... та грифа остана без подложка съответно падна с около 2мм по-надолу и ко мислите стана кат сложихме струните :) стана ено много сложно настройване :greenball: сега трябваше да се смъква и магарето и тн... един съвет за хората с подобен "проблем": резултата е приятен за окото но за да стане приятен и за ухото ше трябва да отделите малко повечко време за настройване... т.е. ако са ви слаби нервичките по-добре не се занимавайте ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Made in China :/ :greenball:

 

Хубаво е, че си разрешил проблема, още по-добре, че го споделяш :)

В крайна сметка като те дразни нещо, наистина ти отвлича вниманието от съществените неща, а именно свиренето, и най-добре е да отстраниш дразнителя...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Решил си проблемар но както сам казваш си загубил многс време!

Точно това е целял производителя с тази подложка-да си го спести-а по този начин да си спести и пари!

Това се среща често и на реномирани марки китари и не се счита за дефект!

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.