Jump to content
Българският форум за музиканти

Разпояване


Recommended Posts

Има едни много удобни джаджи специално за целта. Прилича малко на спринцовка, натискаш едно копче и всмуква калая. Струва към 2 лева май.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти. По принцип се използват едни вакумни помпички, с които може да го засмучеш докъто е още втечнен припоя, но по-лесен и евтин начин е да вземеш шормовката (медна е най-добре) от някой тончестотен кабел или подобен и като я разплетеш леко я поставяш на мястото за разпояване и нагряваш с поялника отгоре. Така припоя остава върху ширмовката, а като се събере повечко просто я накъсяваш и продъжаваш с разпояването.

Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще пробвам варианта със ширмовката, ако не ще потърся помпичка. Аз досега нагрявах и после поставях остранения припой върху стотинка :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От години използвам вакуум помпа (на снимката от по-предната тема) и страшно много ме улеснява, дори вече се чудя как преди съм разпоявал без такава дяволия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми аз го духвам и той се разхвърчава навсякъде :godbless: ако си в някоя занемарена стая или работилница става

иначе с попма най-добре

Редактирано от stratocaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе хора нещо не е наред! Изобщо не мога да разтопя голяма част от калая по потенциометрите ми!!! Съвсем сериозно - досега съм поил, разпоявал съм някои дребни части, махнах солидно количество от потенциометрите, но една част си стои и не се разтапя. Идеи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами ако спойките са много стари, то е възможно съдържанието на олово да е по-високо. Преди нямаше гъзарии като тинол с колофон и т.н. Оловото се топи при 327 градуса, а калая 232. Понякога в припоя има и сребро за по голяма проводимост - 960 градуса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбирам. Ами какво да правя? Освен да резна малко жиците или...? Посъветвайте ме нещо, потенциометъра замина и спешно трябва да го сменя. А китарата не е толкова стара - 2002г. производство.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами няма алтернатива - аз пробвах различни поялници - не става. А заради един потенциометър да си сменям цялата електроника е абсурдно. Но някои части няма как да се махнат освен да се разпоят. Хайде жиците доколкото мога съм ги разпоил, ще резна малко и готово. Ами кондензатора? Той е толкова яко запоен, че няма как да се махна. Както и жицата свързваща тон с волюм потенциометъра.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом не можеш да го разпоиш кондензатора му отрежи крачето. Ако е много късо после го одължи с 1 жичка.

Ако калая не ти се разтопява значи наистина е няква високотемпературна сплав.

Иначе на малки чаркове или малки платки друг удобен начин да се махне калая е докато си нагрял капката да го тупнеш в бюрото, и калая пада ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.