Jump to content
Българският форум за музиканти

Съвет за кабел


Recommended Posts

Здравейте на всички,имам нужда от съвет тъй като незнам кое е по-добре.Имам процесор който връзвам директно в пулт,та въпроса ми е какъв вид кабел ще е по-добре за връзка от изхода на процесора към пулта моно жак или със стерео жак кабел?Изхода на процесора може да се ползва и за слушалки,а те са със стерео жак.Ще има ли някаква разлика като процесора е директно свързан към пулта с моно или стерео жак?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пулта е свързан към две колони лява и дясна,незнам дали ако ползвам моно жак кабел а не стерео ще влияе на звука.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще ти трябват 2 бр кабели, за да пуснеш процесора на стерео в пулта. Кабелите да са с еднаква дължина и да не са от най-кучите. Добри кабели почват примерно от 15 лв, не говорим за някакви супер скъпи.

Така ще може да чуеш стерео ефектите , като хорус, дилей както си трябва.

Има смисъл, ако си само ти китарист в групата. Ако има още един китарист, карай моно с един кабел, ще е по-добре.

 

ПС- отзад на процесора трябва да има 2 броя изходи А (моно) Б (стерео)

Когато си с един кабел, китарджийските са с моно жак, го включваш в А.

Когато си на стерео, два кабела излизат от А и Б , отиват към пулта.

Трябва да си включил кабинет симулациите на процесора.

Когато свириш в кубе, не забравяй да ги изключиш.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има ли вариант ако ползвам моно кабел да се чувам само от едната колона а не от двете?

 

Кабинет симулацията я ползвам,но имам само три букси-input output control in

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно много неща не са ти ясни, но няма страшно, лека полека ще ти се изяснят.

 

Това което питаш сега, вече е нещо друго!

Дали ще се чуваш само от едната или от двете колни зависи от PANning-a на миксера.

Пенинг-а е къде в микса е раположена твоята китара (звукът от китарата).

Може да е център, може да е крайно ляво или крайно дясно или някаква междинна стойност.

Т.е. може да подадеш моно сигнал към пулта и пак да се чуваш еднакво и в двете тонколони.

 

В случая с твоя процесор предполагам, че оутпут изхода ти е със стерео жак.

Тогава, ако искаш да изкараш стерео сигнал ти трябва Y кабел.

Т.е. в едната страна на кабела имаш стерео жак, който след това се раклонява на два моно.

Продават се и такива, но може някой да ти направи, защото е очевидно, че не си наясно с материята.

 

Предполагам процесора ти е някоя ниска серия, например като Дигитек Рп 50.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да rp55 е

 

А примерно ако и от двете страни е стерео жак кабела има ли такъв вход на пулта единичен стерео вход,смисъл да не се купува Y кабел а нормален стерео кабел и от двете страни

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да някои миксери имат, зависи кой модел е миксера.

Но ако ще ходиш по концерти с този процесор, се подготви и с Y кабел.

http://rdn.harmanpro.com/product_documents/documents/251_1307026373/RP55%20Manual%2018-0838V-A_original.pdf

на страница 6 е показано как трябва да е свързването на стерео към две кубета.

Като се включат кабинет симулациите, вместо към две кубета, сигнала отива на стерео към пулт.

Може и със стерео кабел, предполагам, че би трябвало повечето пултове да имат такъв вход.

Но по правилният подход, включително и за озвучителя е да си с Y кабел.

Но пак ти казвам, ако в групата ти има още един китарист, този сценарий няма да е много подходящ.

Тогава озвучителя ще предпочете да Ви пусне единият в ляво, другият - в дясно.

Има смисъл, ако си само ти китарист на групата и ако ползваш стерео ефекти от процесора.

Доста китаристи примерно свирят на драйв и уауа, тук очевидно няма смисъл от стерео.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ползвам хорус ефекта от процесора всеки път

 

Значи по добре е стерео кабел,рядко сме двама китаристи,повечето пъти съм само аз на ел.китара,имаме човек на акустична китара

 

А да ми препоръчате такъв стерео кабел,нещо марка има ли значение за около 15 лв. примерно

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Що не изхвърлиш проца и не си вземеш нормален усилвател.До тук не си се набутал много.Щом си я докарал до концерти с озвучител.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Процесора ми е удобен и ми харесва как звучи,пренася се лесно,ползвам го и в нас и в залата в която свирим,няма да се ползва по концерти.

Има в musicworld един стерео кабел на cordial 20лв. с позлатени жакове 3 метра,но на него пише microphone cable дали няма да е проблем за процесора че е микрофонен кабел или няма значение.
http://www.musicworld.bg/bg/c_3025/i_50831/CORDIAL_CFM_3_VV.html

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може и така

https://www.amazon.com/Hosa-YPP-118-inch-Dual-Cable/dp/B000068O56/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1470059541&sr=1-1&keywords=y+connectors+trs

1/4 inch TRS to Dual 1/4 inch TRSF Y Cable - стерео жака в процесра и два моно жака към пулта.

 

Микрофоните кабели не са за китара, не прави ненужни експерименти.

Трябват ти един такъв конектор и два еднакви китарни кабела и си готов.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А ако ползвам моно кабел да кажем ще повлияе ли на качеството на хорус ефекта който ползвам от процесора или няма да има чуваема разлика,самото качество на хоруса едно и също ли ще бъде или със стерео кабела ще се подобри.

Редактирано от StoyanStoyanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 В същност , ефект на "стерео хурус" се постига така -

в класически хорус усилвател имаме 2 говорителя , към единият говорител има хорус ефект, към другият няма.

Това е да кажем Роланд джас коръс( казано по английски).

Оттам като дъщерна фирма , Бос са започнали да произвеждат коръс педалчета.

Те имат 2 изхода , на единият има коръс сигнал , другият е драй ( чист, сух).

Ефекта така е доста по-изразителен.

Спокойно може да си го ползваш и на моно. качеството е същото, но изразителноста - не толкова голяма.

Ще усетиш стереото и на дилей - пинг понг дилей.

Не е кой знае колко голяма инвестиция, купи си уай кънектор( внимавай да е точно указаният тип), още един кабел и пробвай.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да мерси за инфото,а ще има ли този изразителен звук на хоруса и дилея за който пишете,ако ползвам най обикновен аудио стерео кабел 6,3мм. жак и от двете страни на кабела,или трябва да е задължително Y кабел както ми писахте?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.