Jump to content
Българският форум за музиканти

хипер мега колосален въпрос


kiki vai

Recommended Posts

до преди година свирех с опора на дясната ръка с която държа перото.

но учителят ми каза че не е правилно и се отучих

знам че ще кажете да свиря както ми е удобно но при положение че съм свикнал вече така ще мога ли да достигна големи скорости

или да си карам по старо му

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прави упражнения за тремоло така, както си свикнал. Пускай един метроном, и започвай да жулиш 16-ни на една струна. Почваш от темпо 90, и ако го правиш в продължение на минутка да кажем, много добре, и без напрежение, качваш темпото с 2, после смъкваш с 1, после пак качваш с 2 и така...

 

Гледай да правиш движенията от китка(не да въртиш ръката от лакътя), има китаристи, които движат и малко от пръстите, които държат перото.

 

Ако чувстваш напрежение нагоре по ръката, значи, или си си поставил ръката на китарата по неудобен начин, или не движиш само от китка.

 

Не бързай! Едва ли ще чукнеш темпо 200 за ден-два. Около месец-два, и би трябвало да стане добре на високи скорости. Аз чат-пат правя упражнения за това от месеци, и съм го добутал до 190 стабилно.

 

Още нещо - освен тремолото, упражнявай удари само надолу, и само нагоре.

 

Аз лично правя упражнение: четири удара надолу(осмини), четири удара нагоре(осмини),16 удара редуване нагоре-надолу(16-ни).

 

Като правя 16-те се стремя да правя джиженията както от ударите само нагоре и надолу.

 

Не позволявай ръката ти да се лашка по инерция. Прави всяко движение съзнателно.

 

Щом веднъж направиш добро тремоло, тогава ще започнеш да го "разнасяш" по струните, така, че да свикнеш с преминаването между струни.

 

Също така, тогава можеш да комбинираш бързо тремоло, със упражнения за лявата ръка.

 

Последно - ако имаш огледало, застани пред него, а не си зяпай в ръцете - това разсейва, и особено когато свириш с двете ръце, пречи на синхрина, понеже внимаваш само в едната си ръка.

 

При упражненията НЕ ползвай дисторшън. Най-добре редувай електрическа и акустична китара.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мерси за дългото обяснение

но никой от световните китаристи не свири с китка отлепена от китарата

винаги има опора

петручи полза и малък пръст

а по моя начин не съм виждал никой да свири

и сега чакам повечко мнения за да знам какво да правя

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами пробвай и по двата начина. Свиренето с китка във въздуха предразполага повече към движение от лакътя, от което наболява ръката после. Но съм виждал и бързи китаристи, които свирят така.

 

Иначе времето ще покаже кой начин е по-добър за теб. Просто избягвай да движиш от лакът.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

в никакъв случай не включвам лакътя при свиренето :D

просто проблемът е че като свирех с опора после ми беше трудно да свикна без а сега ми е трудно с

затова съм в търсене на по добрия вариант :D

за да не се лутам напразвно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

според мен, винаги когато се чудиш дали нещо да го свириш така или иначе го свири и по-двата начина. така се обогатяваш много. и аз преди се чудех как е най-добре да седи ръката и т.н. но сега свиря с техника, която е комбинация от много различни похвати и според ситуацията спонтанно избирам варианта. така имаш и много повече избор за звук, стил и т.н.

 

успех

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

марти фридмън свири с отлепена китка и мога да кажа че свири по бързо отколкото мога аз да мисля.

когато имам опора мога да правя всевъзможни рътмични фигури и темподобни с голяма скорост.незнам да ли е само при, но мен губя атака ,отскоро тренирам с вдигната китка доста съм бавен но атаката е :bravo:

Редактирано от MasterOfDisaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

въпрос: как по дяволите си местиш лявата ръка, когато не си си опрял дясната, щото аз приличам на бабичка

Не те разбирам :D

Какво общо има местенето на лявата ръка

с опората на дясната? ;)

Аз свиря без опора на дясната ръка,

но не ми пречи нито на бързината,

още по-малко на другата ръка.

А това с каква техника ще свирите

зависи само от вас-всеки китарист си

има негов стил. :bravo:

Редактирано от shadow
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

свиря без опора на дясната ръка

А как се заглушават струните тогава?!?! :D А palm mute как се прави? Или sweep picking? Доста непонятно ми се струва... Я ми кажете някой освен Марти Фрийдман дето свири без опора на ръката с перото...

 

П.С. Не се заяждам, а питам, защото ми е интересно.

 

П.П.С. Баси учителя...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забравих просто да спомена че ползвам тази техника само при

свирене на 16-тини и по бързо,иначе другите работи си ги свиря нормално.Уточнявям защото виждам че съм останал неразбран.

И нямам претенци да съм учител на никого :)

Аиде със здраве!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.