Jump to content
Българският форум за музиканти

Heil's Talk Box


Recommended Posts

:happy::happy:

AMP HEAD-усилвател(в твоя случай китарен)

SPEAKER CABINET-озвучителното тяло което

се свързва с усилвателя и през което чуваш

китарата си :happy:

PA SYSTEM-няма да ти трябва,това са мощните

усилватели и колони използвани за озвучаване

на концерти примерно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 40
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Значи примерно това ми е усилвателя:

 

QUAD_Photo_1[1].gif

 

и за Cabinet примерно вземам колоните на компа, така ли?

Ами после микрофона къде да го включа?

И може без свързан ефект нали?

Моля ви отговорете на тъпите ми въпроси

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обикновенно TALK BOX-ът не е активен. (Това не изключва и такива ;) , но при тях е малко по-различно).

Връзва се на мястото на високоговорителя на китарното комбо, или главата.

TALK BOX-ът стандартно има превключвател, с който се избира дали сигналът от китарата, след като е преминал през всички джвъцки , инструменталния усилвател и е стигнал в изхода към инструменталните високоговорители, отива към тях или към драйвера на TALK BOX-а.

За да стане работата, е необходима втора система - PA или общо озвучаване, както се нарича по нашите земи. След като звукът премине от драйвера на TALK BOX-а по тръбата, се завира в устата на певеца (не е задължително китариста да е същия човек). Чрез устата, която изпълнява функцията на акустичен филтър, отива в микрофона, който стои пред нея. От микрофона, сигналът, носещ вече оформения звук, си отива по пътя към смесителен пулт, динамични контролери, кросоувъри и други джаджи (кой каквото има), и отива в крайните стъпала, а след това и в акустичните излъчватели (колони може би).

 

И така - трябват: китара (или друг инструмент, например синтезатор), инструментален усилвател с изход за високоговорител, TALK BOX, вокален микрофон и общо озвучаване. Всеки може да добавя и други неща по пътя на сигнала, като се съобразява само с техническите изисквания, за да няма фойерверки, илюминации и чат пат пушеци:) .

 

Да не забравя нещо много важно, за да няма после "Оле-ле". Импедансът (съпротивлението грубо казано) на TALK BOX-а, трябва да съответства на позволения за инструменталния усилвател. Това е абсолютно задължително за ламповите, а за транзисторните може да е и по-висок. Подобно е положението и с допустимата мощност на TALK BOX-a. Ако това не се спази, отивате на доктор по усилватели, като преди това минавате през банката, банкомата или мама и тате:D:D .

 

Малко историческа информация - едно време старите Electro Harmonix бяха направили педал с името TALKING PEDAL, който имаше характеристика подобна на устата, и интерпретираше гласните звуци.

Доста по сложно устройство, но изпълняващо освен всичко друго и подобни на TALK BOX-а функции е VOCODER-ът (EMS, SEHNHEISER, ELEKTOR ...), който прави това по аналогов (или цифров) електронен начин .

 

Успех в ток-бокс-ирането през новата 2007 !!!

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с Talking pedal-а, доколкото съм чел, става като се използват две схеми за уа едновременно, като управляващите потенциометри на двете са вързани към педала така, че да се въртят в противоположни посоки. Т.е. когато пика в честотите на едното уа се мести от ниски към високи, на другото се мести обратно - от високи към ниски. Така би трябвало да се получават звуци като "уууаааиии" :)

Има такъв ефект в Гитар Риг, на който му е любопитно...

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси :) Ще видим... първо ще направя ТолкБокса, пък после... С моя приятел китарист ще се опитваме да го свържем, за да проработи. И още веднъж благодаря! А ако имам още мъгляви нещица може ли питам?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Питай, питай, докато няма още акциз върху питанията, че после ще минаваш най-напред през ония места дето съм ги посочил в поста... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

бре нещо софтоерно нема ли ?

 

 

п.п. аз съм траш метъл искам нещата да стават бързо и лесно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е кво значи софтуерен толк бокс? Нали трябва някакси звука "хардуерно" да ти влезе в устата, затова е толкбокса :blink: Иначе в Guitar Rig има Talk Wah, но не е същото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи искам да питам последно. С къф драйвер да го прая? С високоговорител или клаксон за кола? Защото в интернет навсякъде е показано с клаксон. Моля препоръчайте ми кое е по-доброто.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еееее, хайде сега! Още малко и котлон от печка ще се коментира! Влагай малко разум, нали звукът все пак трябва да е ако не прекрасен, то поне до известна степен да отразява това което му се подава. Не вярвам да имаш желание звукът да мяза на рев на заклан глиган.

Клаксон е абсолютно неприемливо решение! Това са резонантни структури които не могат да възпроизвеждат друго освен фиксирани тонове и техните хармоници. А и къде ги видя в интернет??? Или ги бъркаш с формата на компресионен драйвер?

По принцип се поставя компресионен драйвер, 2-инчов с максимално ниска долна гранична честота, за да може да покрива диапазона на китарата. Такива драйвери струват много пари, за което бях намекнал в постовете си. Не мисля че ще е удачно да навлизам в подробни разяснения относно физиката и акустиката, но принципите на действие налагат употребата на такъв драйвер. Колкото по-несъответстващ е електроакустичния преобразувател, толкова повече ще се влошава резултата и може да се стигне дори до неприемлив резултат. Или като звук, или като надеждност (здравина). В най-лошия случай може да се използва коничен високоговорител с хартиена мембрана, но понеже такъв тип е предназначен за директно излъчване, дори да се конструира специфична компресионна камера, ще има много фазови изкривявания. А това в крайна сметка може да доведе до канселация (унищожаване) на определени части от спектъра на звука (липса или намаляване на интензитета на някои ноти).

Не бива също да се подценява силата на звука излизащ от тръбата, понеже е в пряка зависимост от мощността и здравината на преобразувателя.

Нека да не подковаваме жабата с подкови за кон!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 10 months later...

Здтавейте отново. Аз мялко бях се поотказал от проекта, но сега пак се запалих. Като за начало си поръчах компресионен драйвер. Намерих го в един Български(?!?!)сайт за електроника на цената от 13 лева. Все още го чакам да дойде, зашото вчера го поръчах. Драйвера е 8 омов, 25 ватов. Понеже на кубето нямам изход за говорител, а само за слушалки, няма как да го подкарам. За това реших да сложа един предусилвател и след него усилвател от 20 вата. Но после възникна проблема как ще избирам къде звука ще отива - в драйвера или в кубето. Стигнах до решението да си направя един А/Б селектор и с него да си суич-вам. За сега имам само предусилвателя и усилвателя. Чакам да ми дойде драйвера и почвам да го сглабям. Мисля да поствам снимки и ако излезе нещо, дай боже и семпли.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.