Jump to content
Българският форум за музиканти

Помощ ... акорди :( :(


don_kosme

Recommended Posts

Здравейте пичове. Реших да се науча да свиря на китара .Започнах с акустичната съвсем скоро преди 2-3 дни. Научих се с таблатури да свиря "smoke on the water" и 'iron man " доста бързо и мн ме кефи :blink: . Но с акордите имам голям проблем. Изглежда ми невъзможно да ги запомня. Толкова много акорди ... всеки акорд с различна комбинация от пръсти ... на различни струни .... на различни прагчета ... различни струни трябва да се дръпнат при различни акорди .... някой път китарата не ми изкарва звук с две думи голяма каша. Струва ми се че никога не мога да запомня всички тези комбинации. Та моля ви за съвет./ Да ми кажете кой е най-лесния начин да ги запомня и кои са основните-най-важни акорди които трябва да знам като за начало ако може другите да ги пренебрегна ... ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Kaто единствен съвет, който мога да ти дам, е да всемеш един учебник по ЕЛЕМЕНТАРНА МУЗИКАЛНА ТЕОРИЯ, и първо да се запознаеш с неща като интервали и гами(ладове). После можеш да научиш строежа на акордите, като знаеш как са изградени, няма да ти е проблем да ги помниш.

 

На грифа на китарата всеки тип акорди си има няколко форми. Като запомниш формата, и после само местиш същата форма по грифа.

 

Без учене няма да стане нищо. Сега си хванал две песни, и си мислиш, че всичко, което лети се яде, но горчивата истина е, че нещата стават добре само и единствено в реузтат на МНОГО РАБОТА, а както личи по въпроса ти, за сега явно мислиш че можеш да станеш добър китарист ей-така, на шега.

 

НЕ МОЖЕ. Дерзай, и ще ги научиш. И погледни музикалната теория - без нея си за никъде.

 

Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Яко свирене му е майката.Като за начинаещ е добре да почнеш първо с основните мажорни след това минорни акорди без 7,7/9 и подобни.За една седмица и 5 акорда да научиш си е постижение само да не се претовариш!!И вснимавай-някой акорди се хващат с легнал цял пръст на всички струни по-добре ги избягвай като за начало.Пък като свикнеш след няколко месеца ще се чудиш защо ти е било толкова трудно. :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И вснимавай-някой акорди се хващат с легнал цял пръст на всички струни по-добре ги избягвай като за начало.

Нещо странно-аз като почнах да уча акордите с баре(онея с легналия пръст) ми бяха много по-лесни от обикновените акорди,щото могат да се движат нагоре-надолу по грифа.А другите имат и определена позиция, която трябва да се запомня. :( Абе може и аз да не съм у ред

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

по добре си купи някоя школа и се учи от там.... според мен бързаш след два дена свирене и акорди да хващаш..... та на тебе ти тежат пръстите още... нищо де ти си знаеш... :( успех все пак..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз като начинаещ мога да кажа че работа му е майката. В началото като почнах се чувствах като пълен инвалид... Но с работата явно си идва и умението. За 2 седмици вече правя няколко песни от лесните без проблем. Трябва търпение и труд според мен. 2-3 часа минимум упражнения и всичко е ок и се напредва. За акордите на електричка днеска много зле, бях щот като съм свикнал на по-големия гриф на акустичната на скуаера хващах по 2 струни без да искам... /невеж съм/

Успех

Редактирано от FireFlash
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже говорим за акорди, искам да ви попитам начинаещите от вас(тук музикантите с опит ще помоля да замълчат:headbang:), например:

 

от кои тонове се състои акорда ре мажор, акорда фа диез минор, и акорда си мажор, също така акорда сол7 ?!?.

 

Помислете, и ми отговорете, ако на знаете, кажете, ще ви кажа как се градят акордите, така, че да научите основите, и да знаете как се градят мажорни и минорни тризвучия, како и четиризвучия.

 

(Всъщност съм Evtim Djerekarov, но забравих да си вляза в акаута:headbang:)

Редактирано от SaSho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще пробвам да направя малък beginner tutorial, защото и аз съм минавал по този път и знам как е...

На първо време : НЕ СЕ СТАРАЙ ДА ЗАПОМНЯШ ВСЕКИ АКОРД КОЙТО ВИДИШ!!!

Има няколко основни акорда, научи първо тях, после надграждай.

(дал съм мажорните)
     До       Ре       Ла       Ми     Сол
-----0--------2--------0--------0-------3--
-----1--------3--------2--------0-------3--
-----0--------2--------2--------1-------0--
-----2--------0--------2--------2-------0--
-----3-----------------0--------2-------2--
--------------------------------0-------3--

 

Фа и Си акордите вече се хващат по-трудно (с баре). Научи много добре първо горните, после премини към тях.

(също мажорни)
  Фа       Си
----1------2--
----1------4--
----2------4--
----3------4--
----3------2--
----1---------

 

Упражнявай начина по който се държат акордите с лявата ръка (или дясната, ако си левичар).

Научи първо един акорд - примерно До. Свири различни ритми на него с дясната ръка докато посвикнеш как се държи.

След това друг акорд - Ре примерно. Свири и на него различни ритми.

След това упражнявай да сменяш До и Ре.

Примерно - свириш 2 пъти До, после хващаш Ре и го свириш 2 пъти и него.

Повтаряш докато стане перфектно. :headbang:

След това учиш друг акорд - Сол примерно.

Свириш само него известно време.

След това упражняваш смени между акордите - от До да хванеш Сол, от Ре - Сол, Сол-До и Сол-Ре.

Когато почнеш да сменяш бързо, без грешки, значи всичко е наред :headbang:

След това нов акорд...и повтаряш всичко отново - свирене само на него, смени между акордите и т.н. и т.н.

 

Общо взето - всичко е само упражнения и то по много.

Но най-ценния съвет който мога да ти дам - отиди на учител.

Сам да се учиш никак не е кеф...с учителя - има си методика, той ти открива грешките, ще напреднеш МНОГО по-бързо...

 

 

Айде със здраве, и ако имате някакви въпроси/коментари/критики - пишете :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, горното мнение, е много полезно, но все пак, бих се радвал да отговорите на въпросите ми горе, и то с имена на тонове, а не с диаграми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще пробвам да направя малък beginner tutorial, защото и аз съм минавал по този път и знам как е...

На първо време : НЕ СЕ СТАРАЙ ДА ЗАПОМНЯШ ВСЕКИ АКОРД КОЙТО ВИДИШ!!!

Има няколко основни акорда, научи първо тях, после надграждай.

(дал съм мажорните)
     До       Ре       Ла       Ми     Сол
-----0--------2--------0--------0-------3--
-----1--------3--------2--------0-------3--
-----0--------2--------2--------1-------0--
-----2--------0--------2--------2-------0--
-----3-----------------0--------2-------2--
--------------------------------0-------3--

 

Фа и Си акордите вече се хващат по-трудно (с баре). Научи много добре първо горните, после премини към тях.

(също мажорни)
  Фа       Си
----1------2--
----1------4--
----2------4--
----3------4--
----3------2--
----1---------

 

Упражнявай начина по който се държат акордите с лявата ръка (или дясната, ако си левичар).

Научи първо един акорд - примерно До. Свири различни ритми на него с дясната ръка докато посвикнеш как се държи.

След това друг акорд - Ре примерно. Свири и на него различни ритми.

След това упражнявай да сменяш До и Ре.

Примерно - свириш 2 пъти До, после хващаш Ре и го свириш 2 пъти и него.

Повтаряш докато стане перфектно. :headbang:

След това учиш друг акорд - Сол примерно.

Свириш само него известно време.

След това упражняваш смени между акордите - от До да хванеш Сол, от Ре - Сол, Сол-До и Сол-Ре.

Когато почнеш да сменяш бързо, без грешки, значи всичко е наред :lol:

След това нов акорд...и повтаряш всичко отново - свирене само на него, смени между акордите и т.н. и т.н.

 

Общо взето - всичко е само упражнения и то по много.

Но най-ценния съвет който мога да ти дам - отиди на учител.

Сам да се учиш никак не е кеф...с учителя - има си методика, той ти открива грешките, ще напреднеш МНОГО по-бързо...

 

 

Айде със здраве, и ако имате някакви въпроси/коментари/критики - пишете :D

Да наистина това е много полезно мерси :P А иначе за курсовета с голямо удоволствие бих отишъл но просто нямам никакво време. Ходя в момента на 3 курса допълнително имам и училище и ми е невъзможно.Ако беше лятна ваканция щях да се запиша ... А иначе май ще стана почти самоук както в повечето неща които мога :D Имам 2-ма приятели китарисчета които ми показват основните неща които трябва да знам (колкото да не се науча да държа грешно китарата и etc.) И имам и цял форум пълен с китаристи ,които могат да помагнат :headbang: . Иначе благодаря на всички за съветите.

Редактирано от don_kosme
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

--------1--------- -----> Фа мажор

--------1---------

--------2---------

--------3---------

--------3---------

--------1---------

 

Брат,точиците са струните,числата са праговете :headbang::headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз отсоро се занимавам с китара.Свиря на акустична "Пълдин" снекви мега твърди струни.Почнах с некви уроци на Хал Леонард.Пробвах и други.Според мен ти трябва -то "Гитар Академи".Направено е да се учи 12 месеца.Започва се с най-лесните акорди.Има и разяснителни видео файлове за това как да се позиционира палеца при акордите и скалите.Аз като стигнах до акорда "Ф" се бях отчаял.Не се получаваше чист и тва е.Но в това ЦД има тези филмчета които разясняват точно проблема със правилното позициониране на пръстите.Другото е практика.Да не говорим за фул бар акордите каква мъка беше.Практика му е цаката ! И никакво бързане ! Скоростта идва от самосебе си с времето.Ако искаш пиши на ПМ ако не можеш да намериш въпросното ЦД !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.