Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпросче за едни струни


dorchester

Recommended Posts

Днес моят съпруг изкара отнякъде опаковката на свои стари струни, искам да ви опиша какво пише на нея, а вие да ми отговорите дали сте виждали да се продават такива. Става дума за струни за четириструнна баскитара.

 

Това е модел струни, разработен от Марк Кинг. Основната им характеристика е "piano string design" - т.е. приличат на струни за пиано. Краят им откъм магарето не е обвит с тая увитата нишка, а е тъничък, само едно "телче" и накрая топчето. След около 4-5 см струната вече си изглежда нормална.

 

Името на струните е Superwound Bassics, а вътре на всяка отделна опаковка си пише Rotosound.

 

Та така... виждали ли сте такива в някой магазин?

 

P.S. Тук във Варна се бяха появили за малко и изчезнаха.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам със какъв инстумент свири съпругът ти,но тези струни са направени да минават през тялото на китарата.За другите магарета не са подходящи.Аз съм ползвал такъв тип струни,само че на La Bella.В София Rotosound съм виждал да продават в xxxx.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тези струни са направени да минават през тялото на китарата.За другите магарета не са подходящи

 

Не съм съгласен, принципно стават за всеки инструмент, искат само малко настройка на долния мост (т. нар. магаре). Дали ще ти хареса вече е отделен въпрос.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпрос на вкус,но как мислиш ,че ще се отрази на звукът,когато намотките от конци

легнат върхо магарето?Има и такива модели ,които са без намотки от конци,но въпреки всичко пак трябва да се настройва магарето.Те хората са го измислили.Друг е въпроса,ако си решил да експерементираш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По описанието на dorchester си мисля че няма намотка от конци, а струната в края към топчето е по-тънка, отколкото участъка над грифа и адаптерите. Този тип струни се появиха преди 8-10 години и се правят от поне няколко известни производители. Твърди се, че увеличената маса на струната в участъка с голяма амплитуда спрямо точката на допир на магарето се отразява на звука - по-дълъг тон, богати хармоници и пр. Не съм пробвал, така че не мога да коментирам.

Под настройка на магарето имам предивд, че такива струни искат по-малка компенсация на дебелината (т.е. на практика флажолета се измества) спрямо "нормалните" струни с еднакъв диаметър по цялата дължина.

 

Иначе по темата:

http://www.juststrings.com/rts-rs99ld-g.html - това май са струните за които става дума

Редактирано от разбойник
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така,

от това, което сте написали, по-близко до идеята е г-н Разбойник. Действително няма никакви намотки към края, а струната си минава съвсем нормално над магарето. Мъжът ми си свири доста време с тези струни, ама го връхлетя един период на фънкария и накъса сума ти комплекти. :wall:

Освен това ги е слагал и на Fender, и на Ibanez, т.е. на две доста различни магарета, ама си ставаха. Сега - вчера се сети, че това са му били най-любимите струни... и няма как да разберем дали се продават все още някъде в БГ.

 

Що се отнася до линка с цената - нормално изглежда, само че тука при нас тъката струна е .035.

 

Хайде, поздрави от Варна, а пък ако зърнете в някоя витрина гореописваното чудо - свиркайте. :exclaim:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не казвам,че не могат да се закачат на струнник,но по принцип са за друг тип китари.На старият ми Musicman струните минават през тялото,и аз ползвам LaBella,които също са без намотки от конци.Ако искаш мога да ти изпратя 1 от моите

комплекти,но са LaBella.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да дам линк към снимка на опаковката. Т.к. е записана на моя компютър, нямам представа как да го направя.

Там ясно се вижда графика как се поставя струната. Така споровете ще станат излишни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... Сега - вчера се сети, че това са му били най-любимите струни... и няма как да разберем дали се продават все още някъде в БГ.

...

Хайде, поздрави от Варна, а пък ако зърнете в някоя витрина гореописваното чудо - свиркайте. :exclaim:

значи пробвайте един сайт:

http://www.visiarts.com

или направо ще ви дам линка:

http://www.visiarts.com/j100708d.htm

там на страницата - най-вдясно са изложени един модел струни на RotoSound, които са афиширани като Piano - String - Design.

Аре :) и дано да съм помогнал с нещо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, че си си направил труда... не е точно това. Материалът е друг, тр. да е stainless steel 606

 

Ей сега ровя за снимка на тея струни, намерих предната страна на опаковката

AtoZbass%20strings.jpg. Ще потърся и графика на окачването.

Редактирано от dorchester
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:green: а, ето най-сетне информация, да му се не види, само че е на английски

No, you were not dreaming. The Superwound brand was the brother of the Rotosound brand, both of which were owned by James Howe industries. The Superwound brands all had what they called a "piano string design" or exposed core over the bridge saddles. This was the construction used on ALL their strings, not just the bass strings. From what I understand, they made flat and semi-flat bass sets that were also exposed core. The Superwound brand doesn't exist anymore but Rotosound makes a set called RS99 Piano String Design which is just like the old Superwound sets. They are only offered in one gauge 45 65 85 105 and have an adjustable ball end so you can determine the core length you need for your particular instrument. These are stainless steel roundwounds. I personally have never used these strings but I've always wanted to try them. I hope that wasn't too much information.

С две думи туй е от форум за басисти http://www.talkbass.com/forum и някой окрехва някого, че тея струни вече не се произвеждат. RS99 на Rotosound са заместител, но ги има само в разновидност 45 65 85 105, т.е. вече не са фънкарски... блях.

Поздрави на всички, които имаха желание да помогнат и мерси B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@chobby: Не става въпрос за намотка от конци,а за намотка от метал - т.н. "wound" при струните.В началото на струната(от топчето нататък)тази намотка липсва за определено разстояние и на седлото се опира само стоманената сърцевина.Идеята е взаимствана от конструкцията на струни при пианото(не е на M.King - той само ползва модел с такъв дизайн).Тези на Rotosound - за ак.китара,са въведени през 1974г.Струни с такава конструкция се произвеждат и от други компании.

 

http://i.data.bg/06/12/28/169512_orig.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

docc,аз много добре знам за какви намотки става въпрос.Все пак ползвам такива струни.Спорът настана за какъв тип китара са по-подходящи,както не казвам,че не могат да се сложат и на нормален струнник.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Останах с впечатление,че има недоразумение(в два от постовете си споменаваш за "намотки от конци) и затова поясних!Сега разбирам,че е ясно! Т.е. ,че т.н. "пиано-дизайн" са подходящи за инструмент,при който върху седлото на бриджа,да легне "оголената" част.Иначе - няма ефект от конструкцията(...или пак не съм разбрал!? B) ).

 

Успешен "бой" по струните(каквито и да са)!

Редактирано от docc
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:bravo: Tънката(оголената)част на струната минава през тялото на китарата,а самата намотка вече стъпва нормално върху магарето.Тези 4-5см.оголена част на струната остават"вътре" в самият инстумент(струните влизат от задната част на китарата,през тялото),а намотаната част си идва точно на бриджа.Както вече споменах имам стар(1978г.)Musicman,на който струните се поставят по този начин.Новият ми Bongo,вече не е така.Fender,F Bass и други марки също произвеждат такъв тип китари.

Успех,и весело посрещане на празниците!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.