Jump to content
Българският форум за музиканти

Инди лейбълите - има ли файда от тех?


Recommended Posts

Абре, в момента записвам едно албумче, и вече почвам да се чудя след като го запиша кво ще го правя :cheers::beer:;) ;) :):D

Става дума за траш-дет-грайнд с много интензивни грухтежи и прочее.

Записвам го от скука и от почит към филмите на Дж. А. Ромеро.

Доста хора разправят, че не ти требе лейбъл, за да си издаваш простотиите и основните проепоръки са за сайтове от рода на CDbaby.com и други индипендънт институции.

Окей, искам някой да ме светне как точно става тая работа, при положение, че CDbaby.com ти искат 35 долара такса, за да те регистрират и отделно да им пратиш дискове (а доставката струва бая мангизи)

И кво сега? Тряя да се оръся мангизи (които никак, ама никак нямам) за да си напечатам дискове и обложки в некаква печатница, та после да се оръся пак, за да ги пратя на CDbaby.com, та после и такса да им платя на веселяците от сайта...

То май по добре сам да си ги разпространявам от ръка на ръка, а? Е, няма да е уърлдуайд, ама поне в махалата ще съм звезда :cheers:

 

Идеи и мнения по въпроса are much appreciated.

Ако някой вече е минал по този път, да сподели.

Има ли някакъв смисъл от инди лейбълите и ако има - някакви по-точни цифри откъм продажби и разходи? Нещо платинено така, неколко милиарда копия да е продал некой?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 53
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Лейбълите ДГД.

Аз лично бих качил всичко online в mp3 формат, и ако има фенове които искат да закупят cd да се свързват директно с тебе..

Разбира се пращаш по 1 mp3 на известните ъндърграунд сайтове.

Така или иначе феновете на Бритни няма да им хареса музиката ти:-)

Аз всъщност съм в подобна ситуация, само дето албума ни е далеч от записан.

Единствения проблем е че вероятността да те чуе някой в чужбина е минимална..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично бих качил всичко online в mp3 формат, и ако има фенове които искат да закупят cd да се свързват директно с тебе..

                                            *

Разбира се пращаш по 1 mp3 на известните ъндърграунд сайтове.

                                            * 

Единствения проблем е че вероятността да те чуе някой в чужбина е минимална..

Е да де, ако искат диск да се свържат с мен, но нали пак АЗ трябва да си правя сам дисковете като в онова предавана на Павел Попандов за домашните майстори?

Целта да си към лейбъл е пичовете да ти "произведат" дисковете, а не ти да си вадиш изрезки от списания и да ги лепиш с тиксо вместо обложки.

 

Ако пратиш MP3-ойки на някой ъндърграунд сайт, едва ли някой ще им обърне внимание. Повечето ъндърграунд сайтове изрично подчертават "WE DO NOT REWIEW MP3s" излиза, че и за там трябва да имаш диск в прилична форма, демек пак ти трябва лейбъл да ти го направи.

Или може би имаш предвид да пратиш МР3-ойки на инди лейбълите? Аз това и питам - имал ли е някой вземане-даване с тях и с какъв успех?

 

По въпроса за това дали ще те чуят в чужбина - ами мисля идеята е, че по интернет може да се прочуеш и зад граница, стига тези прословути онлайн инди лейбъли да не са ташак. Лошото е, че не съм се занимавал с тях, та питам някой да даде акъл по темата...

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично бих качил всичко online в mp3 формат, и ако има фенове които искат да закупят cd да се свързват директно с тебе..

То понеже като го има албума on-line много хора ще си направят труда да се свързват с теб :cheers: . По-логично ми звучи варианта със откъсите от песните ..половин-една минута. После за печатането и записването на дисковете..може да почнеш с някакъв дребен тираж и ако се свърши тогава пак, според търсенето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

После за печатането и записването на дисковете..може да почнеш с някакъв дребен тираж и ако се свърши тогава пак, според търсенето.

Никоя издателска къща или печатница не печата "дребни тиражи". Обикновено те задължават да направиш поръчка най-малко за 500-1000 копия - да не си цапат машините бадева, хората...

Освен това по-малките тиражи ти излизат многократно по-скъпо на диск и на обложка.

Ако поръчаш да ти напечатат минимално количество, примерно 500 бройки и почнеш да ги продаваш на своя глава, в един прекрасен момент може да се окажеш с богата колекция от 499 диска от собствения ти албум :cheers:

И съответно да си с около илядо лево назад.

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

После за печатането и записването на дисковете..може да почнеш с някакъв дребен тираж и ако се свърши тогава пак, според търсенето.

Никоя издателска къща или печатница не печата "дребни тиражи". Обикновено те задължават да направиш поръчка най-малко за 500-1000 копия - да не си цапат машините бадева, хората...

Освен това по-малките тиражи ти излизат многократно по-скъпо на диск и на обложка.

Ако поръчаш да ти напечатат минимално количество, примерно 500 бройки и почнеш да ги продаваш на своя глава, в един прекрасен момент може да се окажеш с богата колекция от 499 диска от собствения ти албум :)

И съответно да си с около илядо лево назад.

хаххахаха

 

Ако ме питате изходът от тази ситуация е такъв:

 

Спирате да се занимавате с издаване на дискове и чакате по-хубаво време! До тогава теглите мп3 на великите групи и НИКОГА, ама НИКОГА не си купувате оригинални албуми, като се оплаквате, че нямате пари за това!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами всичко зависи от това каква ти е мотивацията да свириш. Аз свиря за кеф. Не ми пука особено кой ще ме чуе и кой не. Това е начина да правиш твойта си независима музика и да не ти пука какво хората очакват да чуят от тебе.

Е, ако си решил да се прехранваш от музика, просто забрави.

Пък ако музиката ти е наистина добра, хората сами ще се свържат с теб, повярвай ми.

А 1000 лева за издаване на cd не са чак толкова много пари ако сте наистина ентусиазирани.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами всичко зависи от това каква ти е мотивацията да свириш. Аз свиря за кеф. Не ми пука особено кой ще ме чуе и кой не. Това е начина да правиш твойта си независима музика и да не ти пука какво хората очакват да чуят от тебе.

Е, ако си решил да се прехранваш от музика, просто забрави.

Пък ако музиката ти е наистина добра, хората сами ще се свържат с теб, повярвай ми.

А 1000 лева за издаване на cd не са чак толкова много пари ако сте наистина ентусиазирани.

Мдаа, и аз свиря от любов към спорта. Май всички сме така, с изключение на колегите, които свирят по кръчмите за бакшиши.

Идеята ми не е да забогатявам, то дори и да исках, е невъзможно да къртиш леффчета от Goregrind или Deat Metal :)

Но все пак искам да поуляризирам някои мои неща без да се налага да плащам, щото така или иначе нямам мангизи (бреей, че съм тарикат, а?). Ама въобще за кво говорим? Музикантите трябва да вземат мангизи, а не да дават, нали? :):):D;);)

Идеята да си качиш МР3-ойките на сайт за свободно дърпане не е крайно лош вариант за популяризиране на това, което правиш (поне е почти безплатно) но никой не обръща внимание на аматьорски изпълнения и, както казах, никой не им прави ревюта. Хората искат да им лъсне дискчето на масата ;) И пак требе лейбъл за тази работа.

 

Та, по въпроса за индитата - кой какво мисли?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никоя издателска къща или печатница не печата "дребни тиражи". Обикновено те задължават да направиш поръчка най-малко за 500-1000 копия - да не си цапат машините бадева, хората...

Освен това по-малките тиражи ти излизат многократно по-скъпо на диск и на обложка.

Ако поръчаш да ти напечатат минимално количество, примерно 500 бройки и почнеш да ги продаваш на своя глава, в един прекрасен момент може да се окажеш с богата колекция от 499 диска от собствения ти албум :)

И съответно да си с около илядо лево назад.

ами хващай една записвачка един куп от 50 диска по 50 стинки и и си направи обложката на фотохартия по 30 стотинки :) - няма и левче на диск. Помня, че Бичето си продаваше дисковете по 2 лева ..даже имам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Целта на лейбълите е да те наебът в разхлопания задник и да земат парите, пич :) Давай със CDBABY.COM. Никви ангажименти, правата си остават за тебе, и може и некой лев да видиш. Доставката до USA за 20тина CDта ше ти излезе към 10 кинта, и от бейбито ше ти земат 35 долара, и за дисковете с обложки да ти отидат 10на кинта. Към 100 кинта излизат. Щом не искаш да се занимаваш кой знае колко сериозно, тва е май най-добрия вариант.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Glacierise, а кой ще се навие да ти отпечата само 20 CD-та? Има вариант да си направиш самоделки, но това ти гарантира, че всичко ще е като от филмче за Чибурашка. Демек - пълна смехория.

Ами промоцията? Ревюта и прочее? Ако немаш лейбъл, ще ти трябват поне 200-300 CD-та да разпратиш по списания и сайтове. Такова количество може и да се навие някой да ти press-не, ама кой че плати разходите по отпечатването и разпращането? Пак ти.

 

Ти лично пробвал ли си с CDbaby.com?

 

Колкото повече раздумваме, толкова повече се убеждавам, че май е най-добре да се търси истински лейбъл. Пък то и тая не е никак лесна :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе имах предвид сам да си направиш CDтата, и ако не си бършеш гореспоменатия задник с тех, нема да станат хич зле :)

 

 

А за промоция - е там е зора. Номера е да свириш на живо, и на запад :lol: Успех !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Братче, просто не се виждам как прилежно сгъвам обложки и надписвам дискове с флумастер все едно пиша писмо на другарче от Съветския съюз... Някак смешно ще е за самия мен след като съм тормозил съседите цял ден да седна и да изрязвам хартийки. Но шегата настрана, по-лошото е нулевият или по-скоро отрицателният ефект от цялата работа.

И в предния пост май споменах, че фирмата "Направи си сам" не върви пред хората, които се занимават с ревюта на дискове. Ще се посмеят от сърце, па ще ти теглят една майна на "продукцията"

 

Концерти, турнета, задгранични пътувания... куул, ама пак лейбълите ги организират тези "мероприятия" :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми ходи прочети бе, щурме, хората си пишат :lol: Неам време да обяснявам сега, и друг път съм писал във форума - потърси.

 

 

А за домашните дискове - е не е IX век, че да ги надписваш с флумастер :) Има си и по-модерни начини, вервам че се сещаш :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.