Jump to content
Българският форум за музиканти

Подходяща мензура за B стандарт


ilian78

Recommended Posts

От известно време експериментирам с ниски настройки, но за съжаление всичките ми китари са с 24,75 '' мензура...

Ясно е, че с подобна мензура настройка в В стандарт е решение свързано с много компромиси, така че съм решил да се обзаведа с нова китара, която да се справи адекватно със задачата.

Фен съм на Лес Пол формата, по-специално на ESP EC сериите...

Колебая се между покупка на ESP EC 401B баритон / 27''  мензура/ или поръчка на китара при някой лютиер...

Това което ме притеснява при ESP-то е, че е китайско производство и да не се окаже, че 27'' скала ще е малко трудна да свикна с нея след години свирене на 24,75''...

Ще се радвам, ако колегите с повече опит в дроп-нати настройки споделят впечатления. Знам, че има доста от вас, които са поръчвали китари от наши лютиери и ми е интересно към кои биха ме насочили.

Предварително благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз миналата година си взех един Schecter Omen Extreme 7, мензурата е 26.5" и честно казано на мен лично не ми беше удобна колкото 25.5. (преди това няколко години имах само една Les Paul китара, с 24.75 мензура)  Но може би към това допринася и цялостната дебелина и ширина на грифа. Не съм пробвал баритон, но моя съвет е ако имаш как да пробваш, за възможно по-дълго време, преди да купиш. В моя слуяай, пробвах китарата за няколко минути, купих я, и след 1-2 седмици я пуснах да се продава....

Редактирано от Rezachka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като човек, който от поне 6-7 години свири в B standard (си на български) мога да ти кажа, че вариантите са два: или да си вземеш баритон и да се научиш да свикваш на него, или да си креташ с късите мензури (24,75"/25,5") и да се съобразяваш със всичките възможни компромиси (висок екшън, бръждене, неудобно твърди и/или дебели струни, често разстройване, нестабилна интонация и тн.). Свирил съм на изброените къси мензури с 13-65 струни и ми харесва как звучи, но уверено съм се насочил към баритон. Въпросът е да си харесам някой и да заимам парите да го купя.

 

Относно колегата със 7-струнния баритон - там вече е друг филм. Аз пък смятам за страхотна тъпотия да имаш китара с над 6 струни и да имаш стандартна по дължина мензура.

Редактирано от Trysth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@badValue, струните ще са според дължината на мензурата... на 24,75 в момента съм с 12-56 Ernie Ball, като най-големия проблем са ми 3-та струна 0,24 /без намотка/ и 6-та... по-принцип държа 3-та да е без намотка... 

Ясно е, че ако се спра на баритон мензура /над 26'' / ще гледам да съм с максимално тънки струни, които да държат тон и да звучат стегнато...

Т.е. нещо не повече от 11 - 56 примерно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Фен съм на Лес Пол формата, по-специално на ESP EC сериите...

Колебая се между покупка на ESP EC 401B баритон / 27''  мензура/ или поръчка на китара при някой лютиер...

Това което ме притеснява при ESP-то е, че е китайско производство и да не се окаже, че 27'' скала ще е малко трудна да свикна с нея след години свирене на 24,75''...

 

Скоро мой приятел си купи точно EC 401B от томан, но я върна, защото мензурата му беше некомфортна. Премина от Epiphone Prophecy 24,75 към нея и явно не му допадна. Аз също имам 27 инчов Les Paul, но го държа в Drop B с 12-60 DR DDT струни. Ако имаш конкретни въпроси за EC ще му насоча вниманието към темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Ilian78

питам защото ми правят 27" гриф... (ще се похваля като му дойде времето)

за избор на струни подходих по следния начин:

- допада ми усещането на 10-46(примерен 10,13,17,26,36,46)  от тук направих следните изводи : 13-си ....... 46-ми

- разгледах и намерих  13-56 (13    17    26    36    46    56) --- горе долу се забелязва че този е същие... с добавена 56 за CИ

- още повече при същия производител комплекта 7 е (10    13    17    26    36    46    56) ...

 

което ми говори, че за 25.5" 13kи би трябвало да е моя избор....

малко по- дълга мензура (ЕДНО прагче) .. свалям с 1 размер -> 12-54(12    16    24    32    42    54)... би трябвало да ми запази усещането на струните ....

разяснение : ако си сложа 13ки и капо(дастър) на 1во прагче ще получа 25.5" в СИ следователно "нормалния" строй би бил СиБемол.....

 

проста математика......

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

OK, като става с математика, защо пробваш различни варианти? Насмятай си го там на елката, купи си небходиите струни и ползвай единствено и само тях. БЕЗ НИЩО ДРУГО.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Bill Steer (Carcass)

“B” (B, E, A, D, G, B )

Gibson Les Paul (24,75) .012-.056

Саундът за мен е един от най-добрите в жанра ;)

Редактирано от dickens
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

B-standart е настроена едната ми китара 6 струнен кремър барета с мензура 25,5" със струни еликсир 12-56 баритон

 

Така настроена и сетъпната китара за моя вкус има идеално усещане като опън на струните.

 

С други думи 25,5" е минималната мензура за подобен нисък строй.

 

Разбира се имам и 7 струнна със скала 27" и честно казано за начина ми на свирене по-дългата скала ми е много по-удобна и това е и причина да продавам креймъра

 

Ако автора на темата е близо до Варна може да се уговорим и да тества какво е усещането на китара в нисък строй и мензура 25,5"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@dickens, Carcass не съм ги слушал много, обаче като си правех рисърч в нета за свирене в Си попаднах на едно интервю с тях, където споделят, че е не им е било много лесно с подобна настройка и къса мензура : 

Steer : ...we've really had to struggle to make it work.

@Acei, от Търново съм иначе с удоволствие бих се отзовал на поканата за тест. Аз по-скоро съм любопитен да пипна китара с 27'' мензура, за да преценя дали ще ми пасне. Затова, бих те помолил, ако не ти представлява трудност, да измериш разстоянието от 7-мо до 12-то прагче / от тел до тел/ и от 12-то до 17-то.  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре немаш грижа ще ти направя измерването и ще го пусна тук.

 

Все пак от Търновград до Варна не е много и поканата остава на живо да пробваш и двете

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Ilian78

вярвам това ще ти свърши работа......

27inch_Scale.png

източник : http://www.stewmac.com/FretCalculator

Редактирано от badValue
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.