Jump to content
Българският форум за музиканти

15 Watt valve combo shootout


DaftFunk

Сблъсък на 15 ватовите лампови титани  

35 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

Tomy много изчерпателен анализ! Аз сигурно бих избрал ориндж или вокс тъй като топ бууста им е на практика важен за рок н рол музика, а чистия им звук е топъл и доста висококачествен. Ако свириш метъл или пък блус темата е друга.

2. Съвсем не мисля, че 15 ватовите лампи са безсмислени защото те са идеални за репетиции, за вкъщи и за малки до средни клубни средни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само за протокола да кажа, че и четерите ампа ползват едни и същи лампи на преампа и на пауърампа с лека вариация при паршала. Разликата е в говорителите, т като маршал и вокс ползват стокови селестиън,фендер си имат свои, а за говорителя на ориндж "voice of the world" казват, че са неповторими и уникални

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би това, което имат предвид хората, изказващи се против маломощен амп е, че често звука на големите ампове няма нищо общо и ако си свирил само на малък, като излезеш да свириш на сцена с "истински" амп, може да се окаже, че "тонът" ти няма нищо общо с това, което слушаш докато репетираш... :secret:

Редактирано от therealbadmadafaka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никога не съм казвал,че амповете не стават за свирене в апартамент или на репетиция и за стадион стават с микрофон отпред що да не стават.Просто няма да платя такова нещо.Дрънкам си на Стотачка,предстои ми покупка,но няма да е 15 със сигурност.И кое е неповторимо и уникално на говорителя на Ориндж.Да не е китайски и той.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^Едни и същи лампи в никакъв случай не означава сходен тон :> 

 

^Ето за това не искам маломощен амп. Веднъж пуснеш ли се през мощен такъв връщането назад е трудно. Давам пример с опит в репетиционната:

 

nvxy5f.jpg

 

Колегата е с ENGL Powerball 100W през 4x12 V30 ENGL Pro Straight кабинет. Аз с EVH5150III 50W през 2х12 Mesa V30 Vertical. Когато си нагласим нивата така, че да се чуват ясно всички в микса, нещата са ок. Ако той се съобрази с мен малкият амп е по-практичен, защото ми е доста лесно всеки път да го нося и прибирам. Нужно ли е да свирим толкова силно на репетиция - не, но така ни харесва.

 

Основната разлика, която за мен се оказва и решаваща са ватовете и хедрума. 100 ватовия ENGL движи въздуха по коренно различен начин. Като пусна двата усилвателя през 2х12 кабинета разликата не е чак толкова осезаема. Разликата идва, когато пусна 50 ватовия EVH през 4х12 кабинета, тогава се усеща, че мощността му е наполовина. За хора, които са свикнали да се озвучават с микрофон или да свирят с комбо усилватели, това може да не се стори никак важно. За мен обаче е важно да съм пред кабинет и да усещам как колоните движат въздуха, като за предпочитане е 4х12. И за двама ни не е вариант да дойдем с 15 ватови комбо усилватели, камо ли да излезем на сцена с такива, предвид музиката която свирим и аргументите, които изложих по-горе.

 

Ако ватовете, хедрума и именно това движение на въздуха не са ви важни, попкупката на комбо усилватели и глави с малко ватове е оправдана. Аз лично се "наслушах" на китари през PA колоните в Софийските клубове. Историята е една и съща винаги, заставаш на 1-ви ред и чуваш само барабаните, китарите ги няма никакви. Така беше и на Machine Head, бяха с процесори (AxeFX) в пулта и без кабинети на сцената. Резултата беше, че когато се свиреше ритъм не чувахме никакви китари. Само видях как озвучителите им се спогледаха и вдигнаха рамене. :)

 

Ако просто ви трябва усилвател, за да се упражнявате у дома след работа - да. А по темата - Orange Tiny Terror, личен избор.

Редактирано от G.Varbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би това, което имат предвид хората, изказващи се против маломощен амп е, че често звука на големите ампове няма нищо общо и ако си свирил само на малък, като излезеш да свириш на сцена с "истински" амп, може да се окаже, че "тонът" ти няма нищо общо с това, което слушаш докато репетираш... :secret:

Я па ти,преди 5-6 години още с банда с авторска музика ,барабаниста,който е адски силов ми каза-копеле ти ми изби ушите де,а аз с 30-ватов Маршъл комбо оупън-бек и ампа беше на метър и нещо от него,на един стол,естествено обърнат към мен да ловя фийдбека.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам кой по какви сцени свири. но 100вата са само за открито и там също не можеш да го нацепиш повече от половината.Носенето е другия проблем.Как се тръгва на турне с 4х12 и глава?Къде ще се поберат всички инструменти и членове на групата.И пак се питам за какво да ги носиш като даже не ги използваш.Аз минах от 50 вата на 18, защото през цялото време съм усилвал на 2.За какво ми е лампов амп като лампите даже не могат да загреят на 2.Сега нося по-малко и  напомпвам повече лампите.Мойте 5 ст.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има достатъчно групи, които свирят с мощни усилватели, някой от тях с фул стакове и звучат повече от добре. Мъкненето е неизбежно, но за това сте група, за да си помагате.

Когато имате сериозни намерения, всякакви компромиси с гиъра са оправдания. Давам ти пример с B-Side на Mixtape 5, сцена която съвсем не е голяма, а и самото помещение не е огромно. Там съвсем спокойно можеш да си влезеш с два 100 ватови ампа през 4х12 кабинети. 

 

100 вата през 4х12 на открито в Маймунарника съвсем не звучат толквоа впечатляващо без да са озвучени през централното. 

 

Odd Crew:

 

10659244_10153261689945359_5572985351086

 

Them Frequencies: 

 

11156172_851620144873528_433522003817474

 

Случаен пич, който сам си качва кабинета в Polo-то:

 

12038199_966304963430697_437494105294887

 

Dash the Effort отидоха във Wacken. Я си ги представете сега там с процесори през центаралното или с 15 ватови комбота:

 

 

Не задрасквайте така с лекота усилватели над 15 вата моля ви. Всичко е въпрос на приоритети и потребности. 15 ватовите усилватели имат своите приложения  :)

Редактирано от G.Varbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

 

100 вата през 4х12 на открито в Маймунарника съвсем не звучат толквоа впечатляващо без да са озвучени през централното. 

А като са озвучени кво става?

Преди 2 години свирихме на Цвете за Гошо точно на Маймунарника,аз се боднах с класиката Гибсън ЛП-Босс СД1 в един Маршъл ,май беше 2000 модела,беше си на сцената от организаторите..,е само му цъкнах мидъл бууст и оТзвучителя почна да пищи-Намалии се,

Е,казах му по микрофона - ела да видиш,че волюма е на 3!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:lol: ,бе никаква машина не съм,машини трябва да са озвучителите,защото като съм вдигнал средните честоти не значи ,че съм се усилил,а па отделно никакъв бас не чувах в монитора..,разводнихме темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата придобива разяснителен характер,как 15 вата е по добре от 100.Ако притежателите на 15 ватови усилватели ще се почувстват по добре,ако им кажа,че съм се минал със стоте така да бъде.Щом се предлагат в магазините,вероятно има хора дето им се радват.Работата е като с мощните коли,за какво ти е кола 300 коня,ако ще спазваш правилата за движение и 75 конски сили стигат нали.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никой не степенува  в случая , добре, по-добре , най....
Малко силни думи бяха "типично по БГ ... откриване на топлата вода и т.н." 

Разбирам , че  имаш непреодолимо желание да се похвалиш , че си със 100 вата, както ХилБили не пропуска да спомене , че има Гибсън ЛП, без никакво значение за какво става дума иначе :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отново стана дума, че 100 вата са безсмислени, от там тръгна работата :> И ватовете са 50, братле ;)

10 човека сме в тоя форум, много отдавна спрях да се хваля :>

 

Масово цари тази идея, че можеш да излезеш на сцена с 5-10-15 ватов усилвател или процесор и да звучиш перфектно. Майната им на първите редове. Ей това ще се радвам да им се избие от главиците. :>

Редактирано от G.Varbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никой не степенува  в случая , добре, по-добре , най....

Малко силни думи бяха "типично по БГ ... откриване на топлата вода и т.н." 

Разбирам , че  имаш непреодолимо желание да се похвалиш , че си със 100 вата, както ХилБили не пропуска да спомене , че има Гибсън ЛП, без никакво значение за какво става дума иначе :D

Аз не пропускам да спомена,че Лес-Пол има масиран плътен звук,а моето ЛП е взето от британския и-бей за 1300 лв-секи като си продаде Фолсваген голфа от гаража с 4-те коли може да си го позволи,

Иначе имам Телекастър (мексико) и Gibson SG special,втората ми е ..,как да кажа,викам и блек бюти- пълен фаворит,ЛП-то седи в куфара...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.