Jump to content
Българският форум за музиканти

бързина


radu

Recommended Posts

Здравейте! 
От няколко години свиря на китара, не много сериозно, но знам бая работи и на уроци ходих по едно време, не извлякох много полза от тях, особено за това, за което ще питам и вас. Става дума за бързина на грифа. Ужасно съм бавна трябва да изсвиря 2 акорда последователно към 10 пъти, за да започна да се доближавам до темпото. Ако можете да ми препоръчате някакви упражнения за бързина или не знам и аз..
Благодаря ви предварително!  ^_^

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Питаш как да сменяш бързо акорди? С тренировки.

 

По принцип е много странно това, което казваш, че от уроците не си извлекла полза, защото най-успешно се учи при учител. В смисъл това е форум и по никакъв начин не може да замени един учител.

 

Но така или иначе си попитала , ето какво ще ти препоръчам аз.

1. Свири с метроном

2. Намери темпо, при което сменяш акордите чисто. Без бръждене, всички тонове се чуват ясно и отчетливо. Това вероятно е доста по-бавно темпо от това, което се опитваш да свириш.

3. От там започваш да увеличаваш темпото с 5 удара в минута. Например ако го свириш чисто на 80, увеличаваш на 85.

4. Караш така докато не стигнеш темпото, което гониш, даже може да го задминеш.

5. Няма нужда да свириш в темпо, което е супер лесно или супер трудно.

 

Обаче всичко това може да се окаже без значение ако просто имаш лоша постановка, която не ти позволява да свириш по-бързо от това, което можеш в момента. А това може да го види учителя ти. Както и да ти каже кое ти е минималното темпо, защото доста често при начинаещите желанието да се научат е по-силно от търпението им и не отчитат реално къде е минималното темпо. По този начин си губят времето в непосилни неща.

 

Най-лесно се учи с приятели, взимате кухарките и почвате да свирите, пеете и едновременно тренирате.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Здравейте.

 

Едно от упражненията, които много ми помагат при запаметяването и смяната на акорди е следното: "хващате" акорда, запаметявате положението на пръстите, затваряте очи и изпъвате пръсти. След това, 2-3 секунди по-късно, със затворени очи се опитайте да "хванете" акорда спрямо това, което сте запаметили.

 

Лесно упражнение е, но изисква малко концентрация. С времето смяната на акорди става механична, но се иска повечко постоянство - дори 10-15 минути на ден са достатъчни, стига да не пропускате ден. Дразнещо и досадно е в началото, но апетита идва с яденето - първата научена песен е страшен трамплин :)

Редактирано от Sp00l
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Това много помага, аз се научих, или поне мисля, че съм, като научих няколко акорда (имена не знам) и от акорда, който ми е най-лесен бавно сменям към всички други, идин след друг. Тоест първи > втори, първи > трети и т.н. След това същото упражнение и с останалите в обратен ред. По едно време не усетих как почнах да забързвам и да ги сменям разбъркано и почнаха да се получават нещата. Сега ги сменям според това какво свиря. Песни сравнително лесни за свирене само с акорди са Fade to Black и The Unforgiven. С малки детайли естествено. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! 

От няколко години свиря на китара, не много сериозно, но знам бая работи и на уроци ходих по едно време, не извлякох много полза от тях, особено за това, за което ще питам и вас. Става дума за бързина на грифа. Ужасно съм бавна трябва да изсвиря 2 акорда последователно към 10 пъти, за да започна да се доближавам до темпото. Ако можете да ми препоръчате някакви упражнения за бързина или не знам и аз..

Благодаря ви предварително!  ^_^

И какво свириш - не е уточнено..колегите дадоха съвети,не е задължително да ловиш с баре акордите,понякога и кварта-квинта е достатъчно,обръщенията,ако ти е мъничка ръката не се пресилвай! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.