Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем с "nut"-a на Telecaster


DaftFunk

Recommended Posts

Здравейте, имам лек проблем с нът-а на телекастера ми.  Когато смених струните от 9-42 на 10-46 възникна следния проблем: ако реша да бендна повечко "G" струна и тя изскача от нъта горе. Това не се случва с нито една друга струна,а също нямах проблем и  и когато китарата беше с по-тънък размер струни. Някой ми каза да си сменя нът-а, но китарата инак е перфектна и смятам, че оригиналния "нът" си е принципно ок. Ако някой има идея от къде идва проблемът и как се решава ще съм благодарен.

П.С. Китарата е Fender Telecaster Standard / MIM / ако това има значение.

Благодаря предварително за отзивчивостта.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би струната не ляга до дъното на канала на нъта. По-висока ли е от нормалното тя сега, над 1-во прагче?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм я измервал. На усет  когато свиря не я усещам по висока, но това трябва внимателно да се види и измери. Ако не ляга до дъното на канала какво предлагаш ?  Всъщност аз предполагам, че каналчето е малко по-тясно и по-големият размер струна наистина не ляга добре. Инак нямаше да изскача.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ако сложиш String Trees няма да изскача. Евтим е прав. Трябва и да се разшири улея. Освен това там се слага графит.

F72TC-3SB_headstock-front.jpg

Редактирано от travelcaster2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е, но може би има, а и държачите понякога спомагат за разстройването.

Може лекичко, да се разшири канала, ако нъта е пластмасов/кост. (в смисъл, не е ролер нът или нещо такова).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Е ,моето мексиканско Теле стандард пак му сложих 10-ки ,пък не ги прави тия номера,пилни там вниматално странично с пиличка за нокти примерно да си легне струната до долу,а може и да е зацапано улейчето.

едит - чичо Митко,пък на моето теле няма на 3 и4 струна такова нещо,а и на доста модели Стратокастър,даже някои ги махат,ама там с ръчката разстройва.

Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако сложиш String Trees няма да изскача.

F72TC-3SB_headstock-front.jpg

Там е работата, че Fender са придвидили да не изскача и са сложили един стринг холдър, а не два. Проблемът е в конкретния нът. Ако исках да модвам китарата щях да я накича като коледна елха. И понеже обичам оригиналния и вид не ме устройва да и слагам допълнителен string tree ;-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е ,моето мексиканско Теле стандард пак му сложих 10-ки ,пък не ги прави тия номера,пилни там вниматално странично с пиличка за нокти примерно да си легне струната до долу,а може и да е зацапано улейчето.

Мерси за всички коментари ! Сигурно ще се престраша да го пилна леко ;-) А ако нещо се обърка винаги има и вариант да си сменя нъта изцяло. Може да сложа боун нът или нещо такова / ако повредя нещо /

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Само подхождай с консерватизъм към "пилването", защото изненадващо лесно се "предобрят" нещата там. Не, че е тежка драма ако прецакаш нъта (нито е скъп, нито се сменя трудно), но все пак ако имаш времето и търпението, пробвай с една струна с навивки (примерно D струната от стария комплект, който си свалил) да запилиш вместо с пила. Ефекта ще е много малък и бавен, но и шанса за предобряне не е голям.

 

@travelcaster2: Много красиво Теле... :godbless:

Редактирано от therealbadmadafaka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

   ^ Благодаря.

   За първи път през живота си пипвам оберфреза, но се получи. Имам някакъв опит с китари (50 годишен) и вместо да давам 2-3000 реших да пробвам с 2-300 камъка. Тялото го изработих аз, но придаването на античен вид ще го поверя на лютиер с опит и възможности.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ако опиташ да навиеш струната така , че да  направи по остър ъгъл след нъта съм почти сигурен , че ще се оправи без да пилиш каквото и да било.
Малко  :offtopic-001: 

И аз си направих едно теле тяло преди време , но после подарих китарата на един младеж  ентусиаст :)   На 2-300 ако се спреш е добре... не помня точно , но задминах тази сума за крайния резултат.
Иначе един retainer  обикновено е достатъчен.

301004_202263983176094_1283915161_n.jpg?

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Консервативно съм настроен към пипане на каквото и да е било по китарата :) Едва ли ще тръгна сам да правя нещо.

Офтопик: Много красиви телета изникнаха тук покрай темата от което ми хрумна да питам дали е правен топик със свимки на телекастерите на съфорумците?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здрасти , имам следния казус :Д, купих си нът от кост и искам да го сменя, някой ще препоръча ли лютиер и колко пари трябва да е тази интервенция горе - долу ?

Редактирано от YAMAHAc70
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти , имам следния казус :Д, купих си нът от кост и искам да го сменя, някой ще препоръча ли лютиер и колко пари трябва да е тази интервенция горе - долу ?

Във Варна мога да ти препоръчам Боян Матев. Не знам къде си. Иначе моят проблем с нъта го оправих, но се оказа, че всичко идва от навиването на струните, а китарата няма проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.