Jump to content
Българският форум за музиканти

Софтуер за представяне на аудио в "табличен вид"


orelcho

Recommended Posts

Става въпрос за една луда идея - да накарам един контролер да изсвири песен. Има изход, на който мога да променям напрежението, мисля него да използвам. Библиотеки за мп3 не си и мечтая, че има за него. Идеята ми е песента да се представи като отделни точки със някаква стойност през фиксиран времеви интервал:
chapter1.anc.gif

Като съм ползвал програми за аудиообработка и зумирам аудиовълната се виждат точките, от които е съставена. При видеото има кадри в секунда, тук има ли как да му задам "точки в секунда"? Доколкото знам при аудиото има Kbps, но аналог на кадри в секунда не съм срещал. Някаква идея как мога да представя звуковата вълна в табличен вид? - Например да имам в еди кое си време колко е стойността на "точката" от вълната в диапазона мин/макс (-100/100%). Нещо такова - 0ms - 84%, 10ms - 73%, 20ms - 20%, 30 ms - -15%)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Прегледай спецификацията на WAVE файла. В началото има хедър, който специфицира точния формат на файла, а след това има 16(24, 32) - битови числа, които означават точно моментната стойност на сигнала.

 

http://www.topherlee.com/software/pcm-tut-wavformat.html

 

http://www-mmsp.ece.mcgill.ca/documents/AudioFormats/WAVE/WAVE.html

 

Трябва да отвориш файла  с нещо и да гледаш стойностите. Можеш да си направиш и програмка (C, BASIC..), която ги конвертира по удобен начин в толкова бита.семпъла в секънда, колкото ти е удобно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

orelcho, мисля че просто трябва да прочетеш базова информация на тема какво е семплиране, и после да прочетеш формата на .WAV файловете

 

Това което питаш - аналога на кадрите в секунда, при звука е честота на семплиране (sampling rate). Казвам ти го като отправна точка. Оттам насетне наистина е по-добре да прочетеш как протича процеса на семплиране. Защото самите ти вече записани файлчета - WAV или друго, вече представлява това което ти трябва - звука грубо казано в табличен вид.Разликата с МП3 е че той е и компресиран навсичкото отгоре.

 

Ти с Ардуино или с друго си се заиграл?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти с Ардуино или с друго си се заиграл?

Днес набързо прегледах предложените линкове. На първо време не се ориентирах, но реших да пиша, като се задълбоча малко в тях

Иначе идеята е да накарам индустриален контролер да изсвири нещо.  В момента имам на разположение контролер на siemens

Ето единственото нещо свързано с музика, което намерих:

Явно тук след контролера има звуков синтезатор, защото така като гледам клипчето светването на диодче означава наличие на напрежение на този канал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хмм.. тъкмо пишех мнение, че нещо не ми се връзва и се загледах в hex стойностите от позиция 45 в 16 битов моно wav файл:

3B DF 9D DD 1E DB F5 D9 75 D7 48 D3 BB D0 01 CF BC CD C3 CE 22 D0

Първоначално взех 3B DF като 3BDF=15327, но всъщност младшия и старшия байт са разменени: DF3B=57147.

По този начин се получи кривата, която виждам в аудио едитора.

Лошото е, че току що ми взеха модулите на контролера :(  , ще си играя като ми изпадне друг

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.