Jump to content
Българският форум за музиканти

Little rebel - правил ли е някой усилвателчето?


Recommended Posts

Понеже както стана ясно, от тази тема ми дойде муза, та направих едноватово дискретно(от транзистори) усилвателче, базирано на LM386.

Отпред направих "инструментално предусилвателче" чрез JFET транзистор, след това - гейн потенциометър и bright ключе, после плавно меко ограничаване и накрая - именно крайното стъпало, пак с меко ограничаване (така самото крайно стъпало участва в създаването на изкривявания - точно както в старите, маломощни лампови усилватели с или без ООВ).

Ето малко снимчици:

 

ieoxh0.jpg

 

xfwx0l.jpg

 

Както можете да видите, съм снимал от страната на усилвателя. Голямата купчина транзистори са маломощните транзистори от принципната схема на LM386,  4-те диода на по-преден план са за генератора на ток и за "bias spreader"-а, a крайните транзистори са BD139, подбрани с усилване по ток 250-260 на 10 милиампера.

 

Големите кондензатори в средата на платката, не са тези, които филтрират захранването, както може би предполагате, а са в изхода на усилвателя. Първо сложих по-малкият (470uF/25V)но след като останах малко разочарован от първоначалния резултат (малко ниски заради капацитета, и чуваемо глухи високи, предполагам заради качеството на кондензатора), запоих ultra LOW ESR 50-волтов кондензатор, с който усилвателя звучи много чуваемо по-добре. Прав е валяка, за размера и напрежението на компонентите!

 

Друго, което забелязах в процеса на работа е, че в това приложение, керамичните кондензатори някак си не звучат много добре, поради което заместих всички важни от тях с по-високоволтови(100-250VDC, каквито имах под ръка) зелени "metalized polyester" кондензатори и още веднъж се убедих в правотата на твърдението на валяка. Но противно на някои крайни манияци обаче мисля, че правилният избор не е толкова въпрос на цена, колкото на... правилен избор.

 

Виждате някои светодиоди и диоди, които участват в мекото ограничаване (в ООВ). На най-заден план се вижда един самотен полеви транзистор, които е предусилвателят. След него има филтър, "gain" потенциометър и "bright" ключе, след което има мекоограничаваща секция, след която е усилвателят, който също има мекоограничаваща ООВ.

 

2m65zd4.jpg

 

На снимката се вижда потенциометърът, ключа, входната букса, клемите за говорителя и захранващата букса.

Нещото се захранва с 12V. Отдава около 1W Синус в 8 Ома, като при силно изкривени сигнали, мощността достига около 1.3 - 1.5W.

На 4 ома, би трябвало да отдава съответно 2W-3W, обаче нито съм го тествал, нито съм гледал, дали на BD139-ките им влиза такъв вариант в SOA-то.

 

 

Какво остана - а, да, най-важното - звука. Изненадан съм - положително. Включвам джаджата в кабинетчето на едно усилвателче Randall KH15, което има толкова чувствителен говорител, че когато се свири, този 1 ват не позволява в стаята да се говори (а тя е 20-ина квадрата).

 

Звука е доста приятен, като ако свирите само с джаджата(без педалче отпред) гейна е от чисто до среден крънч.

Любопитно е това, че заради мекоограничаващите вериги, с намаляване на волюма на китарата(или гейна на усилвателчето), звука много се изчиства, без обаче да затихва значително като сила. Това по принцип е доста желано, но особено много в този случай, в който мощността е ограничена, и трябва да звучите силно през цялото време, за да се чувате добре, без през цялото време да звучите изкривено. Усилвателчето звучи доста балансирано - без гадното свистене и жужене, характерно за голямото мнозинство китарна транзисторна техника. На по-чисто звучи сладко изкривено, с чуваем придатък от допълнителни хармонични, без обаче да са прекалено много и да мътят звука. На крънч звучи рязко и стегнато, но без да съска и трещи дразнещо. Цяла вечер с голям кеф свирих на тази играчка. Големият контраст със звука на почти всичко бюджетно транзисторно, до което съм се докосвал, затвърждава в мен съмненията, че транзисторните китарни усилватели в голямата си част, се произвеждат между другото и никой не отделя кой-знае колко за нови разработки в тази сфера(ако въобще, предвид непроменящата се схемотехника).

 

Често казано, всички практиз транзисторни усилвателчета (включително този KH15) звучат много по-"транзисторно" и мътно от това прототипче, сглобено ей-така, между другото. Няма да крия, че при разработката му са правени някои трикове, що се касае до плавността на ограничението. Не мога да твърдя, че звучи точно като лампа(най-малкото, защото не това е идеята на това малко проектче), но мога да кажа, без да преувеличавам, че звучи много далеч от повечето масови транзисторни усилвателчета, и относително доста по-близо до ламповите или моделиращи такива.

 

Ако има заинтересовани хора с прилично звукозаписно оборудване(особено ако обичат да свирят демонстрационни клипчета :whistle: ), не е проблем да го сложа в кутийка и да го заснемем/запишем за доброто на форума. Но трябва да не иска да свири метъл на презентациите - това усилвателче не е никак хай-гейн.

 

------------------------

 

Следващият път, когато имам време, мисля да направя няколко такива крайни стъпала, като този път да гоня мощности от около 20 вата синус, което ще рече около 25-30 вата с "крив" сигнал.

 

Могат да се пробват много варианти -

-Диодите да се заместят с VBE умножител.

 

-с драйверни транзистори или тройка

-с комплементарно крайно стъпало.

-с Sziklai крайно стъпало.

-с мосфет крайно стъпало

-с "изключително стръмен" JFET VAS, биас-нат по специфичен начин.

-и т.н. и т.н.

 

След това, може да се сравнява, да се слуша.. а бе, занимавки :).

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 30
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.