Jump to content
Българският форум за музиканти

Little rebel - правил ли е някой усилвателчето?


Recommended Posts

По добрия вариант явно е да не се използват дискретни елементи. Цяло стъпало да се изгражда елемент по елемент без интегрални схеми. На мен ли липсва търпение и явно затова използвам интегрални схеми.

Вчера поставих радиатор на двете схеми. Със захранване от 9V и товар 8 ома се държи прилично и свири добре. Като поработя още малко и завърша и кутията ще кача и снимки

От темата може да се научи много благодарение на колегата Evtim Djerekarov! Четох постовете с голям интерес  :godbless:

.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 30
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

R7 и D1,D2 са ограничител на сигнала. За крънч/драйв при по-силен сигнал от праговото напрежение на диодите. За червените то типично е 1.8 волта. За променливо напрежение, каквото се подава на R7, в изхода след D1, D2 ше има максимално +/- 1.8 волта.

o60xJAW.gif

Понеже ограничението започва по-отрано, както се вижда на фигурата, крайният резултат е що годе заоблен правоъгълен сигнал.

S71U0Mh.jpg

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Червен -1,9V

Зелен -1,8V

1N4148 - 0,6V

1N4001 - 0,58V

На мен най-ми допада 1N4148 вързан "asymmetrical (double-sided)"

Пробвай различни комбинации и можеш да го изнесеш с копче м/у две от които ти допадат

Clip-switch.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aкo целта е получаване на по-висока мощност и запазване на типичния за LM386 звук може да се сложи едно LM-че със стабилизирано захранване 7-8-9V (опитно), активен товар 10-15 ома и след това някое от популярните car amplifier чипове, който да работи в по-щадящ режим. Съответно трябва да се ограничи входното ниво и усилването, за да се запази линейната работа на крайното стъпало.

 

Малко самоцелни ми се виждат тези занимания. По-продуктивно е усилията да се хвърлят в изработване на настъпи-кутийки или прост лампов китарен усилвател.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако някой реши да си прави дискретен вариант, да внимава със стойността на R6(на моята схема от първа страница).

При ток на генератора 10мА, се получава много голям ток на покой на крайните транзистори.

Най-добре е, да се сложи един тример 1К, който шунтира едно съпротивление, да кажем 680 ома, и да се върти, до получаване (и стабилизиране - токът плава нагоре при загряване на крайните транзистори), на ток на покой на крайните транзистори (или консумация на схемата, което в случая е почти същото)  в границите 40-150мА (на вкус, това все пак е китарджийска схема). При работа на батерии, естествено, трябва да се направи компромис с тока на покой, за сметка на по-ниската консумация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Малко самоцелни ми се виждат тези занимания. По-продуктивно е усилията да се хвърлят в изработване на настъпи-кутийки или прост лампов китарен усилвател.

 

Зависи от целите, които се гонят. Транзисторният(дискретен) вариант, може да се направи така, че да отдава и по-значителна мощност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега като видях примерите на колегата lyu_records схванах. Извинявам се на колегата Parni_Valjak малко по назад съм с материала. Получава се до колкото схващам като вграден ефект с възможност ако се доразвие с различни комбинации. С цк ключе или с галетен превключвател може да се изнесе на предния панел. Аз съм го направил както е в описанието с рейка с два извода. Слагам му мостче за теста, но може да се изведе с жак и да стане с активиране в определен момент от педал или от панела с ключе.

Съгласен съм с мнението на Evtim Djerekarov от последния му пост. Зависи от целите. При мен е с учебна цел, а и малко да си изчеша крастата. За лампови усилвателя имам мераци, но нямам опит и все още ми е много рано. Иначе благодаря за идеята.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разлика определено има но е минимална и по-скоро ще се изразява в нивото! Със същата учебна цел можеше да разцъкаш някое TDA в последствие щеше да е използваемо за разлика от LM386 от който става чудесен усилвател за слушалки. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За LM386 като слушалков амп вече съм съгласен. Има ли някой проект във форума с TDA схема дето да се пробвам като завърша този проект. Тия дни ме сърбят ръцете!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

386 се ползва в много популярни схеми на мини усилвателчета, не защото никой не се е сетил, че може да ползва TDA.

386 просто изкривява по-малко дразнещо, заради относително малкия си вътрешен коефициент на усилване и специфичната, относително минималистична вътрешна схема.

 

Разбира се, може да се направи и с TDA, но за постигане на аналогичен ефект, трябва да се предвиди съответното оформяне/ограничаване на сигнала преди това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... Слагам му мостче за теста, но може да се изведе с жак и да стане с активиране в определен момент от педал или от панела с ключе....

Така може само да се вкарат смущения, брум и други от сорта.

Освен, ако...

Не се изолира комутацията от външния свят!

Т.е. следва усложнение, което ще изисква малко повече знания, касаещи консумация, управлление, времеконстанти и други дреболии.

Споменавам, поради декларацията за не-разбирането на материала. Затова и не навлизам в подробности.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.modkitsdiy.com/kit/mod_102_guitar_amp_kit

Разгледай PDF файловете в дясно малко по-скъпички чаркове но има за какво. Това е доста лесна схема а трафовете се намират из "Европа" можеш да видиш ревюта в тубата на MOD 102

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За LM386 като слушалков амп вече съм съгласен. Има ли някой проект във форума с TDA схема дето да се пробвам като завърша този проект. Тия дни ме сърбят ръцете!

 

http://www.generalguitargadgets.com/effects-projects/amps/tda2030-amp/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.