Jump to content
Българският форум за музиканти

Многоканален предусилвател


Recommended Posts

Здравейте колеги в темата представям поетапно 6 канален предусилвател, който ще се ползва с карта M-audio delta1010lt за запис на барабани. Картата има 6 линейни входа  и 2 с предусилвател за това DIY предусилвателя е със 6 входа.

 

6бр ОУ-та подбрани с минимален шум, всеки един канал разполага със стандартните 10 децибела, както следва да бъде наврян в 19" рак.

 

Почвам от платката:

 

b29f5c110047665c.JPG

 

89f652e855bcb440.JPG

 

Преди малко я завърших и тествах, на този етап нещата са повече от доволни, сега следва рязане на 2мм алуминий и огъването му за направата на кутията.

 

Толкоз за сега.

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво предусилва предусилвателя? Микрофонни преддусилватели ли са това?

Ако да - това специализирани ОУ (THAT1510/1512/SSM2017/SSM2019/INA217) ли са?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още, как точно подбра ОУ според шума. Имаш ли балансирани входов, откъде се регулира усилването.

Честно казано, схемата със своите 5 резистора, 3 кондензатора и ОУ ми се вижда много любителска.

Все пак, ако ще правиш хубава кутия, не е рентабилно, електрониката вътре, да струва 10 пъти по-малко от кутията.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми понякога човек попада на нещо сполучливо. Преди доста време бях работил по една схема предусилвател за съвсем различна цел, но се оказа че свири много добре. В случая ще предусилва микрофони, усилването се регулира от 6бр потенциометри на края на всеки един ОУ. Няма никакви филтри просто предусилва входния сигнал, а колко елемента са нужни за предосилване на входен сигнал без други екстри. 

Ползвал съм същата схема но 20 децибела за вдигане на гейна при китарен усилвател без да има шумове различни от нормални.

 

Кутията ми е без пари, разполагам си с фреза , абкант, прахово и т. н. платката е правена на фреза механично, а Господ дал материал. :)

 

Като го мушна в кутийка ще гледаме графики м-у фабричния на картата и този тук в темата, не подценявайте шепичката чаркове.  :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, де, нека сме обективни.

 

"Свири добре" е субективно определение. Може да звучи добре, и без да свири вярно(с малко изкривявания и шум).

 

Какво означава "в края на всеки един ОУ"? Ако регулираш нивото в изхода, то рискуваш две неща:

-Да имаш изкривявания (за които нямаш дори индикатор).

-Да влошаваш съотношението сигнал / шум.

 

Как точно възнамеряваш (ако възнамеряваш) да измериш характеристиките на предусилвателя, че да може да "гледаме графики".

И пак не ми отговори, какво имаш предвид под "6бр ОУ-та подбрани с минимален шум".

 

До колкото разбирам, става дума за небалансиран вход.

 

Ето едни схеми, които макар, да не са върха на техниката, някак си ми вдъхват повече доверие:

 

http://www.sound.westhost.com/project13.htm - 2-транзисторен небалансиран предусилвател, усилване 0-40(32dB)

http://www.sound.westhost.com/project66.htm - балансиран микрофонен предусилвател с 0-60dB усилване.

http://www.sound.westhost.com/project96.htm - статия за фантомното захранване

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещата са субективни между теорията и практиката иначе или свири добре или не!

- Не е балансиран входа (не ми е необходимо)

- Изкривяването се смята по формула (не е нужен индикатор и не би трябвало да има шумове ако знаеш какво искаш да направиш)

-"Да влошаваш съотношението сигнал / шум"- това не го разбирам или шуми или не!

- В края на ОУ са потенциометрите има различни архитектури 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И така... дами и господа, дръжте се за стола!

След цялото това напрежение и очакване, вече сме на финалната права!

Нашите най-добри инженери и компютърни специалисти успяха да откраднат супер-секретната схема

на този невероятен предусилвател, с който "нещата са повече от доволни"!

На вашето внимание:

 

RGa5zPN.png

 

:greenball:

 

Така, това е всичко друго, освен професионален (дори полупрофесионален) микрофонен предусилвател.

Като допълнителна забележка, няма как да не отбележа липсата на развърано захранване за всеки канал.

Ако не ти е твърде сложно, изпълни предложените горе схеми. Със сигурност, ще си по-доволен.

Схемата, която си направил е на ниво "час по трудово" - 5-ти клас, не си заслужава кутията и изобщо би била подходяща

единствено в някой много-нискобюджетен портативен рекордер, направен от каквото има(примерно).

Какво да ди кажа - еднотранзисторната схема на домофонна уредба, ползваща се в повечето панелки, е къде-къде по-остроумна от този предусилвател.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:girl_cray2:  :girl_witch:  :hysterical:  :icon_shithappens:

Столът се Счупи от държане...

One man comedy hour, applause please!

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

741 е изключително не подходящ за целта ОУ :)

Какво означава професионален или полупрофесионален предусилвател.

Какво е умното нещо търсещо се в един предусилвател чиято цел е да вдигне входното ниво без шум, изкривяване или модулиране до някакво желано ниво. Ще стигнем и до това че входа е разделен от изхода.

А най-забавното в тая работа е че съм тествал около 10-тина ОУ-та в 2 варианта на връзване докато се стигне до финален вид.

Да повече от доволен съм ще ми върши супер работа!  :virtuoz:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещата са субективни между теорията и практиката иначе или свири добре или не!

Субективизмът не е добро оправдание за посредственост. Особено за такава, която претендира за изчерпателност.

- Не е балансиран входа (не ми е необходимо)

Всички нормални микрофонни предусилватели, които се ползват в практиката, са балансирани.

- Изкривяването се смята по формула (не е нужен индикатор и не би трябвало да има шумове ако знаеш какво искаш да направиш)

Сигурно се и измерва по формула.

-"Да влошаваш съотношението сигнал / шум"- това не го разбирам или шуми или не!

Че не го разбираш, ми е ясно. Лошото е, че и не искаш да го разбереш.

- В края на ОУ са потенциометрите има различни архитектури

Прав си, има нормални/качествени, и "клозетни" архитектури. Някои хора, може би обичат колона в средата на хола - удобно им е. Схемата, която претендира да бъде качествен микрофонен предусилвател е просто "Практическо упражнение по правене на неинветриращ усилвател с ОУ".

 

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

741 е изключително не подходящ за целта ОУ :)

Какво означава професионален или полупрофесионален предусилвател.

Какво е умното нещо търсещо се в един предусилвател чиято цел е да вдигне входното ниво без шум, изкривяване или модулиране до някакво желано ниво. Ще стигнем и до това че входа е разделен от изхода.

А най-забавното в тая работа е че съм тествал около 10-тина ОУ-та в 2 варианта на връзване докато се стигне до финален вид.

Да повече от доволен съм ще ми върши супер работа!  :virtuoz:

 

Добре, и да си ползвал CA3140E /  TL081 / TL071 / TL061 / LF351 / MC33171 - все тая. Просто схемата, макар и да е все пак някакъв усилвател, е много далече от нормален микрофонен предусилвател.

 

Останалото няма да коментирам, защото ще затворят темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Па темата си е за затваряне преди да се отвори още!

^^И аз това му казвам, ама явно авторът на темата му е слабост - нещо като спаринг   :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.