Jump to content
Българският форум за музиканти

Китарата на Willie Nelson


Dark Skywalker

Recommended Posts

Вчера си пуснах концерта по случай 70-тата годишнина на Уили Нелсън. На сцената излязоха да почетат Уили -- Ерик Клептън, Рей Чарлз, ZZ Top, Шерил Кроу, Шеная Туейн, Упи Голдбърг, Итън Хоук, Бил Клинтън и много други -- концертът си заслужава да се види.

 

Както и да е -- по време на изпълненията имах възможността по-подробно да загледам китарата на самия Уили, която съм виждал и преди. Като изключа външния вид на китарата, който е (леко казано)... амортизиран... не мога да си обясня изкъртената дупка на мястото, където по традиция се залепя pick guard-а на акустичните китари. Докато гледах Уили да свири, имах чувството, че той доста често паркира върха на перцето в него след като е ударил първа струна. Самият отвор е всичко друго, но не и естетично направен -- просто дупка, под която се виждат част от залепените отвътре ребра, които поемат напрежението на бриджа.

 

Учудването ми стана двойно, когато на сцената се появи един момък, който май беше роднина на Уили, и който изпълни песничката "I Will Not Smoke Weed with Willy Again" с нова акустична китара, чийто pick guard беше също толкова старателно изкъртен и отдолу се усмихваше беззъбо същата грозна дупка.

 

Та... първи въпрос: каква е идеята на тази дупка?

И втори въпрос: какво представлява това нещо, което излиза от акустичния отвор?

 

Ето и снимка на самата китара:

sguitartv1.th.jpg

Нямам представа дали имам право да разпространявам свободно тази художествена фотография, затова посочвам нейния автор -- Daniel Bayer. Самата снимка се казва "Willie Nelson's old guitar". Взета е от Photo.net

Редактирано от Dark Skywalker
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тази дупка е направена от свирене

много, много свирене :virtuoz:

 

доколкото си спомням - китарата на Уили е някьде от 30-те и той не и е пьрвия собственик

естествено е от Фирмата Мартин - тоест най утвьрдената за акустични китари и една от най старите

онзи дето казваш му е бил роднина - сигурно ще я наследи

100 000 евро - е една леко казано прекалено ниска предполагаема цена която ще полчи за нея

(представям си сега как наш Вайчо и се точи)

тук слагаме това че китарата има стойност като колкционерски инструмент

пьк Нелсьн - е казвал в интервюта - че колкто пьти е пробвал друг Мартин -

не му е харесвал - и си е оставал сьс старата си китара

 

това което излиза - предполагам е кабелче на пиезо адаптер

 

няма проблем за снимката - не си я откраднал - посочил си на кой е - и не изкарваш от нея пари

 

из лично много бих се зарадвал на един Ерик Клептьнски Мартин- пак по спомен - някьде около 8 000 - 10 000 евро

май Раизинг Форса са им представител - но не знам някой да си е купил

(естествено - покупките стават с порьчка)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това,което "излиза"(или по-точно - влиза)от/в китарата,би трябвало да е "коланът" на китарата. Т.е една система за закрепване(често използвана от "акустичните"китаристи).Нещо като при саксофонистите - една "примка" на шията(добре звучи - като за китарист :virtuoz: ),на нея - закрепен колан,а накрая му - кука.Коланът минава зад и под тялото на китарата,завива напред и нагоре,и куката се закрепва за акустичния отвор(в случая - поне на такова прилича).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дам,за колана е-

http://www.starpulse.com/Music/Nelson,_Wil...ery/ADB-007317/

А за момъка със същата пробита китара предполагам че е поредното копие на очукания инструмент на някой доказал се-има такива на Стиви Вон,Рори Галахър..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз от доста време се чудех от какво му се е получила тази дупка и също като docc стигнах до извода, че е от този тип колан, който кънтри китаристите често използват.

Може да е удобен, обаче скапва китарата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Ооо,съжалявам,ако съм оставил впечатление,че свързвам "пробива" с колана!Нямах това предвид!

Сори docc, заблудил съм се.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен си я е почупил някъде. Добре го докарва имиджа де :headbang:

 

Офф/ Скоро май точно него и цялата му група ги бяха спипали с торбичка гъби (не печурки разбира се :virtuoz: ) ама ги пуснали щото били очевадно за обща употреба на всички и били много усмихнати и вежливи с полицаите :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

по вьпроса за думпката няма сьмнение - в някой от гитар плеьрите - казва, че

е от опорния прьст - демек от много свирене - не е от удар

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.