Jump to content
Българският форум за музиканти

Извличане на акустичен звук


hippie

Recommended Posts

Някой пробвал ли е да извлича звук с някаква акустична връзка, микрофон за контрабас или акустичен бас. Или въобще някакви идеи по темата?

По принцип доста често свиря unpluged (не заради това, че вдигам шум, а защото ми харесва акустичния звук) и си мислех ако има добър начин да се извлича качествен акустичен звук от електрическия ми бас да го реализирам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дали пък няма да стане, ако му монтираш пиезо за акустичен бас - така ще си имаш два изхода :) !

 

Аз съм пробвал китарно пиезо с електрическа (масивна) китара и си беше ОК.

Това с микрофоните ми се струва нереализируемо :think:

 

П.П.:

Преди години бях чел някакво безумие за адаптер от телефонна слушалка, но това е подходящо само за особен вид музика :green:

Редактирано от ...taka li e? - a taka.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Що безумие? То е почти пиезо. Старите военни радиостанции ползват една и съща мембрана за приемане и предаване на звука. С телефонната слушалка случая е подобен, както и с пиезото.

 

Трябва да пробваме.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Не видях усмивчици, но се майтапиш, нали?

Слушалките имат честотен диапазон от около 300 до 3400 херца, в който амплитудите на приеманите/предаваните честоти доста варират :)

 

П.П.:

Да ме прощават просветените за това ми мнение, че доста съм го срещал из форума, ама не се сдържах :)

Редактирано от ...taka li e? - a taka.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Заговорихме за безумия и си спомних, че първото ми озвучаване на Контрабасът беше със слушалки за уокмен и резултатът беше неочаквано добър - та ако можеш да прежалиш някои HI-FI-слушалки - давай смело - те имат задоволителна (поне спрямо телефонните) АЧХ!

Редактирано от ...taka li e? - a taka.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Не видях усмивчици, но се майтапиш, нали?

Слушалките имат честотен диапазон от около 300 до 3400 херца, в който амплитудите на приеманите/предаваните честоти доста варират :)

 

П.П.:

Да ме прощават просветените за това ми мнение, че доста съм го срещал из форума, ама не се сдържах :)

Не ве звучи гадно ама е възможно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В книгата, която го обясняваше имаше подробни упътвания, схеми и съвети за всяка стъпка - все пак беше запазена цяла глава за този проблем. Интересното е, че в същата книга се говореше и по сериозни въпроси, но не и помня заглавието :wall:

Редактирано от MDFk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

аз съм правил на акустична китара "адаптер" от пиезо елемент - едно плоско, като диск - в китайските играчки ги слагат :ph34r: - взех най-големия размер който имаше в магазина, беше към 2 лева и го залепих под моста, така че може би ще стане и за бас ако се бутне под моста и се стегне(може би ще е добре да се изшкури боята под моста, за да прави добър контакт с дървото и да не надига моста). Резултата при китарата беше изненадващо добър ;) единствения проблем беше че със драйв прави микрофония, но за ънплъгд предполагам че на клиин ще свириш. Хубавото при тези елементи е че могат да се режат с ножицата и да се оформят във форма, която ти е удобна

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Overdrive

Хубавото при тези елементи е че могат да се режат с ножицата и да се оформят във форма, която ти е удобна

 

:D

Абе шъ мъ извинявъш ама ти физика и теоретична електротехника в техникума учил ли си...???

И ако си учил кви оценки имаш...???

Че и инженер си тръгнал да ставаш уж... :wall:

Как ще режеш с ножица пиезокристал...???

Сега информативно да кажа(да ме извинят тези които знаят):

Пиезокристала е естествен природен елемент...

Набавя се най-често от слюда или кварц...

В техниката са известни два вида ефект проявяван от пиезокристалният елемент...

Прав пиезоефект: В следствие на механично въздействие по направление на някоя от осите на кристала на противоположният му край получаваме Е.Д.Н. тоест ел.сигнал от порядъка на мили или микроампери...

 

Обратен пиезоефект: В следствие на електрическо въздействие по направление на някоя от осите на кристала на противоположният му край получаваме механично трептене...

 

При изработката на пиезо адаптери за акустични инструменти се използва именно правият пиезо ефект...

Има си специализирани лаборатории за изработка на качествени пиезокристални адаптери някои от най известните в света са на Ямаха и тази на Совттех в Русия...

Използват се специализирани техники за рязане и слепване на пиезокристалите съобразени с тяхната кристалографска структура, като се запазват свойствата и геометрията на осите им...

"Инструменти" като ножица, клещи, медна тел, чук и пирони не са упоменати... ;)

 

П.С. Не се заяждам, просто се почувствах длъжен да коригирам тази лека "неточност" в изказването ти по темата...

Все пак тук има хора които не са навътре с техниката и като чуят колко "лесно" става могат да грабнат по една ножица и да започнат производство на пиезоадаптери в промишлени количества... ;)

Айде със здраве и да поучваш повечко... ;)

Редактирано от MDFk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Незнам за вас обаче аз съм отвратен от пиезо адаптерите..свирил съм със един кафяв които е за китара и е във формата на голямо перо за китара и мога да кайа 4е е отжрат не знам вие с какви пиезо адаптери говорите ама за 40-50 лв не може да се намери добър...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По въпроса за пиезото (малко е късно, и не съм по темата, ама да пиша)

ето

http://www.fittell.id.au/piezo/

 

 

Има една идея да се ползва миниатюрен кондензаторен микрофон насочен към магарето на баса, китара или какъвто и да е струнен инструмент.

Обаче това би било полезно само в акустична кабина и трябва да се внимава много, че ако пръднеш...със сигурност ще се чуе и в микрофона :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.