Jump to content
Българският форум за музиканти

Пиезо-микрофон за акустична китара


Dark Skywalker

Recommended Posts

Здравейте, от известно време насам си премятам наляво-надясно из главата идеята да сложа на моята акустична китара мъничък пиезо- или кондензаторен микрофон с цел да я свържа към усилвател и/или V-amp 2 за целите на експеримента. Не ми трябва особено добро качество, понеже нито съм добър китарист, нито ще правя звукозаписи. Просто ми е любопитно да приложа различни ефекти и симулации към звука от акустична китара.

 

Поразгледах из форума, наскоро някой беше препоръчал за подобен експеримент един микрофон на AKG - моделът беше С 411, ако помня добре. Проблемът е, че на сайта на AKG няма достатъчно добра документация и хич не ми е ясно какъв е изходът на този микрофон, дали му трябва фантомно или друго захранване, както и какъв е изходният сигнал - симетричен/несиметричен, какво му е нивото и т.н. Даже му няма входно-изходната графика и не е ясно става ли за нещо. Да не говорим, че във Фактор го нямат и не е ясно дали ще го имат някога.

 

Друг вариант е Shadow SH 710 -- мога да си го набавя на цена около 85 лева, но отново се сблъсквам с напълно недостатъчна информация. На сайта на фирмата, на петата страница в раздела "Каталог" (http://www.shadow-electronics.com/catalog/index.html) го има, но пише само, че представлява "Small Spot-Transducer with 1/4'' socket". Има и някаква инструкция за монтаж. Е, много благодаря на такова описание... Хубавото за мен е, че е с 6.35 mm моно жак и ще мога да го подам към моя V-amp, а оттам -- към AUX изхода на кубето.

 

В общи линии това е информацията, която имам до момента. Ясно е какво искам да направя, давайте идеи... Давам една първа награда (бира), но ще има и много утешителни (пак бира).

 

:metalist:

 

Edit: Пръвупиз и пунктоация.

Редактирано от Dark Skywalker
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами ето ти идея, имам една Ямаха класическа, за това ли иде реч, класическа ли искаш да чуеш, на нея собственоръчно съм инсталирал и се получи доста добре един SHadow преамп, имам и АКГ Ц 411, имам и кондензаторен мик, мога да драсна различни варианти, да се чуе каква е разликата. Ще бъде ли от полза. Използвам Момента още веднъж да предложа откриването на раздел със семпли, където да се пускат различни конфигурации направо в семпли - звук, не теория, не мнения, мненията са за слушателя и нека той прецени най-добре :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

М-да :metalist: Ще съм много благодарен, ако пуснеш семпли от подобна постановка! Този SH 710, който съм посочил, трябва да мине първо през някакъв pre-amp, така ли? Като няма документация... :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aз мога да добавя семпъл от акустична Ямаха с Fishman Acoustic Matrix Natural II.

http://www.fishman.com/products/details.asp?id=24

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дийн Маркли Про маг

не знам дали ми се продава

знам, че е един от най добрите за целта

и ако се реша да го продам, ще му сикам 100 тина лева

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:angry: тук без да искам се получи майтам

исках да напиша искам - а не сикам

 

но като се замислих - сикам

идва от английското seek -което на бьлгарски е тьрся

тоест всичко е ОК

ако навлезе думата сикам

в нашия език - АЗ ПОЕМАМ ВИНАТА :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мога да ти дам идея за 2-3лв как да си направиш :angry:

Има едни пиезо пластинки, приличат на стотинки

Продават се в различни големини

Ползват се, за да издават някакъв звук в различни електронни схеми

Например в Мултицед-и, разни звънци и т.н

Купуваш си едно такова, запояваш му "жиците" и ги свързваш с женски жак 6,3

после залепяш "стотинката" за предната и или задната стена на китарката (тук спецовете да кажат къде е по-добре)

Аз лично запоих първо женския жак с "жиците", после пробих дупка в китарата отзад, захванах жака и прекарах кабелчетата до резонанстния отвор на китарата

Там ги запоих с пиезо пластинката и после я залепих с лепило прома за вътрешната страна на гърба на китарата и стана 6 и си звучи доста прилично :blink:

Редактирано от solo5
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мога да ти дам идея за 2-3лв как да си направиш :dance:

Има едни пиезо пластинки, приличат на стотинки

Продават се в различни големини

Ползват се, за да издават някакъв звук в различни електронни схеми

Например в Мултицед-и, разни звънци и т.н

Купуваш си едно такова, запояваш му "жиците" и ги свързваш с женски жак 6,3

после залепяш "стотинката" за предната и или задната стена на китарката (тук спецовете да кажат къде е по-добре)

Аз лично запоих първо женския жак с "жиците", после пробих дупка в китарата отзад, захванах жака и прекарах кабелчетата до резонанстния отвор на китарата

Там ги запоих с пиезо пластинката и после я залепих с лепило прома за вътрешната страна на гърба на китарата и стана 6 и си звучи доста прилично :godbless:

Това съм го направил и аз и също звучи добре. Обаче не е така със всички китари. Накоро сложих на един приятел и излязоха само високи. Ако акустиката на китарата има плътен и хубав тон в ниския регистър опитай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-добре късно отколкото никога :)

 

Ето обещания семпъл:

Клик ми - Обещания семпъл

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.