Jump to content
Българският форум за музиканти

Преоткриване на осцилоскопа


Recommended Posts

Е писна ми да седя без осцилоскоп... Тъй като план А не стана, план Б се забави, преминаваме на план: "най-читавото за наличните пари".

Закупих си един TDS224. Котка в чувал, да видим какво ще пристигне... :blush:

http://s25.postimg.org/8yje8h0bi/IMAG0379.jpg

Намерих и TDS2MM (FFTи комуникационен модул) но той ще е за след няколко дни. Дано не ме превари някой...

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За някои измервания понякога съм се оказвал в нужда от осцилоскоп. Цифровите модели са ми много скъпи. Мисля евентуално да взема някой втора ръка (Tektronix, Kenwood, Rohde & Schwarz). Вървят по 250-400 лв. Като, разбира се, е нужно повишено внимание към състоянието на уреда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

    Имаш предвид аналогови, нали. Защото в тези пари само те могат да се вместят.

    Мисля обаче, че пак трябва да се помисли добре, какво точно ще е приложението на машината. Някои неща не могат да се премерят или дори само да се видят с аналогов, при това евтин модел.

    Особено, ако се налага работа в смесен домейн. ( Засягани теми ме водят към това заключение.)

Ще си позволя да засегна така наречената "втора ръка". 

    Ако за музикантски цели могат да се преглътнат някои нередности, то при измервания и дори само преглед на сложни (и относително точни) сигнали, наличието на неточности и непокриване на параметри прави невъзможно използването на уреда. 

    Освен всичко друго, настройка и калибриране на осцилоскоп с високи параметри изисква много специфични и точни задаващи и измерителни уреди. Те са МНОГО скъпи. Затова refurbishment на употребявани измерителни апаратури от всякакъв сорт е специфична и скъпа дейност.

    За цифровите изобщо не коментирам!  Споменатият TDS224 е неремонтопригоден извън поделенията на фирмата производител. Твърдя го от 20-годишна употреба на TDS210 с по-малкият брат на TDS2MM - TDS2CM.

    Добре, че Tektronix е сериозна фирма и за разлика от китайските ментета няма проблеми. И това го твърдя след 20 години безпроблемна работа !

Затова се надявам да няма изцепки с поръчания 224. Освен, ако някой модерен майстор не го е МОДНАЛ, както правят с музикантските апаратури  ;) .

 

ПП. Интересна ми е цената на ММ модула. Обикновенно е доста висока.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Осцилоскопа е за 350 € + 60 € транспорт от Франция. TDS2MM съм намерил за 110 $ + 50 $ транспортни, неясно колко митнически, нали идва през голямата вода.

 

ПП А аз, още повече се надявам да няма изцепки :secret:

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Онзи ден ми се наложи да открия проблем в комуникацията с един I2C акселерометър, не се четяха регистрите. Въпреки че машинката (TDS224) е старичка и не разполага с логически анализатор, възможността да "спреш" изображението, да го мащабираш, преместваш и анализираш се оказа безценна. С аналогов осцилоскоп задачата е просто неизпълнима.

Откри се проблем с фърмуера, грешна команда от старшото устройство...

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.