Jump to content
Българският форум за музиканти

честоти за Wireless


bigjav

Recommended Posts

A, добър ден!

 

Някой има ли представа дали са заети честотите между 860-870Mhz над родната ни страна? И съответно от кого са заети?

 

Питам, тъй като най-често сре6тните оперативни честоти за бежжични системи са в тоз порядък.

 

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

Tелевизията е до към 850MHz по стандарт. Радиотелефоните са към 900MHz и би трябвало да са свободни. Др. седмица мога да питам и със сигурност да ти кажа кои са свободни и кои не. Много е важно и с каква мощност ще работиш, защото ако е 10W например ще стане грубо :).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забележка 73. Следните радиочестоти и радиочестотни ленти се използват и за радиосъоръжения с малък обсег

на действие за граждански нужди:

 

9-1600 kHz индуктивни приложения

9-600 kHz свръхмаломощни активни имплантируеми

медицински устройства

457 kHz откриване на хора, затрупани под снежни лавини

3155-3400 kHz индуктивни приложения

4515 kHz жп транспорт

...

ала-бала

...

470-862 MHz пренастройваеми радиомикрофони

863-865 MHz безжични аудиоприложения, радиомикрофони

865-868 MHz радиочестотна идентификация (RFID)

868.000-868.600 MHz неспецифични

868.600-868.700 MHz алармени радиосистеми

868.700-869.200 MHz неспецифични

869.200-869.300 MHz алармени радиосистеми

869.300-869.650 MHz неспецифични

869.650-869.700 MHz алармени радиосистеми

869.700-870.000 MHz неспецифични

1785-1800 MHz радиомикрофони

1795-1800 MHz безжични аудиоприложения

2400-2483.5 MHz неспецифични, откриване на движение и

оповестяване, системи за безжичен достъп,

включително локални радиомрежи (WAS/RLANs)

...

 

Май са свободни :)

 

От страницата на КРС - Национален честотен план

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Специално за тия честоти е указано, че може да се ползват за граждански нужди и за съоръжения с малък обсег (каквото е уайърлеса за китара) :read:

 

Няма да дойдат с пеленгаторите на концерта му, спокойно. :)

:)

 

То по тая логика трябва да глобяват и певците с безжични микрофони :cheers:

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Специално за тия честоти е указано, че може да се ползват за граждански нужди и за съоръжения с малък обсег (каквото е уайърлеса за китара)  :read:

 

Няма да дойдат с пеленгаторите на концерта му, спокойно. :P

:P

 

То по тая логика трябва да глобяват и певците с безжични микрофони :P

Да ама на мен това запитване:

"Някой има ли представа дали са заети честотите между 860-870Mhz над родната ни страна?"

ми звучи по различен начин :metalist:

Пита се за национално покритие :P

Може да не е имал това предвид, но не се е изказал/а много точно

Та не самата честота колкото ватовете на радиоусилвателя могат да докарат ченгетата с пеленгаторите и жална му майка на някой тогава :D

Не дай си боже да се заглуши някоя честота на авио диспечерите :P

Редактирано от solo5
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еее, чети де! :read:

 

Питам, тъй като най-често сре6тните оперативни честоти за бежжични системи са в тоз порядък.

 

Човека пише "безжични системи", освен това го пуска в раздел китара => най-вероятно става дума за безжични системи за китара.

:hello:

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

щото на тези честоти с малка мощност не може да се стигне далече. (Справка клетъчни телефони и др. подобни преносими - радиомикрофони) А за мощни устройства ще трябва сериозна поготовка и знания за изработка - което изключва постването на подобен въпрос точно в този форум.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принчип безжичните устройства и честотите на които работят са строго съобразени с местната конюнктура и заетост на радиочестоти.

Т.е. - НЕ е добре да се изписват такива устройства "отвън", понеже те често не са съобразени с БГ чесотите и разпределението им. Налагало ми се е да купувам подобни неща по второ направление :blink: и винаги продавачите/производители са ми напомняли за тоя момент.

 

А иначе за по-мощни излъчватели - процеса е доста по труден и вземането на честота не е лесна работа. Така поне беше допреди няколко години. Знам го като ветеран от любителската станция LZ2KDU :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, бе, организирам атентат, смятай.... :wall: :wall: :wall:

 

Благодаря за информацията. Флути, човече, ти изби рибата, точно това, което ми трябваше. Сенкиу вери!!!! :godbless:

 

Вижъндан, знам, 1е са строго съобразени, пише го почти на ески продукт, но тъй като нямаме подобни родно производство, ше требе се изписва, збираш ли??? :blink::godbless::godbless:

 

Поздрави на всички!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Да, но какво точно ще изписваш? Комплект бодипак+ресийвър, или само бодипак?

 

Аз съм изписвал само бодипак, казвам им на каква честота го искам и го получавам ;) ... срещу солено заплащане ... естествено ...

 

На теб какво точно ти трябва?

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проверката си можеш да извършиш чрез запознанство с Националния честотен план, разположен на сайта на Комисията по регулиране на съобщенията -> http://www.crc.bg/ Има и честоти за радиолюбители. Ти се водиш радиолюбител и в случай, че ще излъчваш на голям обсег, следва само техния диапазон да използваш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Да, но какво точно ще изписваш? Комплект бодипак+ресийвър, или само бодипак?

 

Аз съм изписвал само бодипак, казвам им на каква честота го искам и го получавам ;) ... срещу солено заплащане ... естествено ...

 

На теб какво точно ти трябва?

Бих желал и трансмитер, и ресийвър да си изпиша.

 

Ся пък остава и да ми посочите прилично съотношение цена:качество и немате цена.... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проверката си можеш да извършиш чрез запознанство с Националния честотен план, разположен на сайта на Комисията по регулиране на съобщенията -> http://www.crc.bg/ Има и честоти за радиолюбители. Ти се водиш радиолюбител и в случай, че ще излъчваш на голям обсег, следва само техния диапазон да използваш.

Не знам bigjav дали се води радиолюбител, защото, доколкото знам, за тая цел трябва да се вземат изпити и се дава някаква тапия +callsign (LZ...). Ако не, си се води "гражданин" и ползва честотите за граждански нужди :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.