Jump to content
Българският форум за музиканти

Схема с два single coil адаптера


Recommended Posts

Здравейте!

Започнах едно непретенциозно проектче и понеже имам няколко свободни сингълчета реших да ги оползотворя.

Идеята ми е да сложа два - бридж и нек. и един волюм потенциометър. Талпата е дебела 3 см. и е дълбана 2 см. за старата електроника (тялото е от стар БГ бас). Няма място за 3-позиционен превключвател.

 

1. Нуждая се от идеи и схема за комбинираното включване на адаптерите.

2. Волюм-а 250к или 500к да е?

3.Може ли да влязат в употреба такива превключватели:

 

031684041.jpg?r=0

 

Поздрави и благодаря предварително !

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Баскитара ли ще е в крайна сметка?

Аз бих го направил с един три позиционен ключ с една верига, но по голям корпус, тези са много мижави.

Така лесно ще получиш комбинации: neck, neck+bridge последоваелно, bridge.

 

Бих се отказал от паралелното свързване, защото плътния тон на последователни neck+bridge ми харесва повече и няма да дупча за второ цк.

Евентуално ако искаш и другата бленда, бих предвидил място за второ малко ключе, което да включва паралелно, и да може да се монтира по-късно.

 

Бих сложил 500к volume pot и не бих се отказал от tone pot.

 

Обаче всички тези разсъждения са с мисълта за солокитара :).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето това е проекта:

 

031684528.jpg?r=0

 

 

Преди малко набих прагчетата.

Идеята ми е в краен вариант да се получи нещо като "травел" китара. С един хъм и два пота няма да има проблем, Но реших да си направя експеримент, съотвтно и главоблъсканица с двата сингъла.  Като друг тормоз ми е кои да сложа - български или от Ямаха илил от Ибанез. Но това е за следващ етап.

 

Ето и с какво място разполагам:

 

031684527.jpg?r=0

 

 

Ще има пикгард, като има вероятност легенчето с жака да е на гърба?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей,

 

моите няколко стотинки - независимо каква китара правиш, трябва да си отговориш на някои въпроси. Ние може да дадем много идеи, но ти трябва да избереш.

 

1. При 2 single-coil адаптера имаш 4 основни положения: само нек, само бридж, двата паралелно, двата последователно. Отделно имаш въпроса дали ще правиш опцията да дефазираш единия адаптер спрямо другия, което някои хора харесват.

 

2. Стойността на потенциометъра за волюм - според мен трябва да пробваш и с двете и да прецениш дали чуваш разлика и кое ти харесва повече.

 

3. С показаните 2 ключета доколкото мога да преценя сега можеш да имаш произволни 3 от изброените в т.1 4 комбинации. Ако ще дефазираш някой от двата адаптера ще ти трябва още едно ключе, но DPDT, а не SPDT като показаните.

 

Като гледам снимките, имаш доста място за контроли и цъкалки. Аз не съм съгласен с emosms, че тези ключета са "мижави". Ако размера определяше надеждността, най-скъпите инструменти щяха да са с 3-фазни шалтери. Майтапа на страна - ключетата са си напълно ОК. А ако вземеш DPDT ключе, което осъществява on/on/on конфигурация на свързване можеш спокойно да го ползваш като класически, голям 3-позиционен превключвател и да сменяш 3 режима с едно ключе. Тук вече зависи естетически какво предпочиташ. Място има достатъчно, особено след като няма да слагаш електроника и батерии.

 

Относно какви адаптери да сложиш, според мен никой тук не може да ти даде ползено мнение. Би трябвало да определиш субективно, спрямо това кой харесваш повече. Ако можеш да пробваш - пробвай всичките. Тъй като в БГ китаростроенето не е на особено ниво аз бих бил предубеден към българските :)

 

Успех,

Марински

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както е видно от снимките "това" нещо се прави от скрап и ресто ... и налични части, което изключва DPDT и други екстри. Искам в краен резултат този експеримент да зазвучи като китара. Искам да сложа два сингъла с възможност да звучат двата самостоятелно и трета опция двата заедно (нямам идея - паралелно или последователно). :wallbash:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом така поставяш нещата, ето ти две схеми. Всяко ключе контролира съответният адаптер. В едната когато са включени и двата са свързани паралелно, в другата - последователно.

 

Паралелно:

 

Wiring%20Proposition%20single-single-par

 

Последователно:

 

Wiring%20Proposition%20single-single-ser

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

В крайна сметка избрах първата схема за паралелно свързване на адаптерите и се получи това:

 

031781885.jpg?r=0

 

Сложих за волюма 500к - такъв имах, но мисля че се получи добре. Като мине тестовият период (опън, натиск, огъване, усукване) мисля да  пусна тема: "Травъл китара от скрап" . Благодаря за съдействието на всички и най-много на МаРиНсКи! :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.