Jump to content
Българският форум за музиканти

Заземяване на бас?


Recommended Posts

Приятели,

 

имам проблем: разглобих един бас за да го поразрежа и сега дойде време да го склобя пак.

 

Бях си направил (нарисувал) една схемичка кое къде беше запоено и пр., но още тогава забелязах един странен проблем:

 

Има една жичка, която се пъха под магарето и по каналче ходи до дупката за единия адаптер. Тя и преди не беше свързана никъдя, а просто си стоеше...или може аз да съм я откачил без да разбера при разглабянето.

 

 

Та питанката ми е: къде би трябвало да се запои това нещо?...намирисва ми на някакво заземяване, ама не му разбирам...

 

Bass_New_body_2.JPG

 

 

Баса е с 2 бр адаптери с по 4 магнита, 3 врътки (не знам за какво са - vlоume, Tone и ??). Снимка има тук: http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=12846

 

Ще се радвам и berserker да помогне като бивш собственик на китарката :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами би трябвало жицата да заземява струнника със струните, т.е. в единия край се запоява за струнника, а в другия - към другите "земи" - на адаптерите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз отворих скоро един бас и имаше медна жица до бриджа, ма при мен беше замасена на масата на ключето за блендите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Важното е бриджа да е замасен. Най-добре е да се замаси на масата на буксата. Не е проблем и да се замаси на масата на потенциометъра, масата на ключето, или която и да е маса в китарата. Просто е най-добре(ако наистина искаме да вържем масата на китарата в топология тип "звезда") да се заземи при изходната букса. Ако искаме да сме сигурни, че няма да ни бие ток, може бриджа да се заземи през неголям (около 160-220nF) кондензатор, така, че най-ниските честоти да не минават през него, и да затихват с 20-ина децибела . Това малко ще влоши картината с шума, но ще намали донякъде вероятността от силен токов удар.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за съветите... за съжаление обаче нещо не става както трябва.

 

Запоих долния адаптер както беше преди (към средния потенциометър) и заземих бриджа към масата на буксата.

 

Резултатът беше само отвратително силен бръм, които затихва при пипане на струните..ни звук, ни вопъл, ни стон от адаптерите обаче. После откачих заземяването и пак същото. :wall:

 

Явно нещо не е в ред и май се нуждая от профи подкрепа.

 

Има ли желаещ да помогне със сглобяването на ел.частта?

 

Вероятно няма да отнеме повече от час-два работа с поялник и тестове...готов съм да заплатя усилията и труда разбира се.

 

В София съм и мога да донеса баса където трябва. Благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм..днес случайно погледнах пластмасовата плочка, на което преди бяха монтирани потенциометрите (пикгар-а май).

 

Видях, че от долната (вътрешната) страна, там където са отворите за монтаж на потенциометри и буксата има една лепенка от алуминиево фолио, която ги обхваща всичките. Да не би тя да прави някакво свързване (заземяване??) на 3-те потенциометъра и буксата?

 

При положение, че в новия си вид пикгард няма да има, може би трябва пак да ги свържа по някакъв начин тези джаджи? Дали ота това е брум-а?

 

Бах и сложнотия излезе туи жичкаджииство...доста хора се мъчат с подобни басови грижи май. Хайде помагайте. :ph34r:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.