Jump to content
Българският форум за музиканти

Изработка на ел.китара


Recommended Posts

Sir Alfred, сподели какъв тон искаш да постигнеш с тази китара. Орехът има специфичен звук, и е подходящ по-скоро за тела на бас-китари. Не е много близо до махагона - високите при ореха са по-ясно изразени, за сметка на средите.

Като материал, орехът е малко по-жилав от махагона и е корав колкото него (малко по-малко от клена), така че здравината не е проблем. Няма да можеш да го използваш за фингърборд обаче, защото е прекалено мек за тази цел - два пъти по-мек е от палисандъра, например.

Каква е причината, поради която искаш китарата да е едно цяло? Не е невъзможно да се направи, но е доста рисковано, парчето трябва да се подбере много внимателно, и да е много добре изсушено (доколкото знам, орехът съхне бавно). Общо взето, рисковете при тази идея са повече от предимствата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И да ти кажа, в БГ я има, я няма 3-ма, 4-ма души, които могат да ти направят китара от такъв клас, като тези на снимките, и то само срещу добри пари.

 

Също си мисля, че колкото по-голяма площ има повърхността на китарата - толкова повече звукова енергия предава тя в околното пространство-> толкова повече енергия губи струната-> толкова по-малка продължителност на тона ще има, а тъй като това е електрическа китара, едва ли е много добре тя да отдава много енергия.

 

Струва ми се, и че производителите на китари не са вчерашни.

 

Извинявай за леко саркастичния тон, нищо лично.

Няма за какво да се извиняваш ами напротив доволен съм от споделените мнения по темата ;)

Що се отнася до направата това не е проблем тъй като на мен самия се пада честа.

А идеята китарата да е от една талпа,ами не съм се вкопчил в нея но ми беше интересно какво мислят лютиерите по този въпрос

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Sir Alfred, сподели какъв тон искаш да постигнеш с тази китара. Орехът има специфичен звук, и е подходящ по-скоро за тела на бас-китари. Не е много близо до махагона - високите при ореха са по-ясно изразени, за сметка на средите.

Като материал, орехът е малко по-жилав от махагона и е корав колкото него (малко по-малко от клена), така че здравината не е проблем. Няма да можеш да го използваш за фингърборд обаче, защото е прекалено мек за тази цел - два пъти по-мек е от палисандъра, например.

Каква е причината, поради която искаш китарата да е едно цяло? Не е невъзможно да се направи, но е доста рисковано, парчето трябва да се подбере много внимателно, и да е много добре изсушено (доколкото знам, орехът съхне бавно). Общо взето, рисковете при тази идея са повече от предимствата.

А ореха го имам затова и съм го избрал като матерял.Но ако споделиш информация за по-качествено дърво на нормални цени може и да си променя плановете.работата е там че исках да си спестя покупката на дървото при положение че го имам и съм съгласен че за гриф не е особено подходящ ореха но ще ми излезе без пари.А ти каква комбинация би препоръчал за гриф с тяло от орех?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В общи линии, единственото предимство, за което се сещам (при варианта с китара от една талпа) е, че звукът на теория би трябвало да се предава по-добре от тялото към грифа и обратно. На практика, много се съмнявам, че ще има достатъчно осезаема разлика, за да си заслужават всичките рискове и усложнения, свързани с този вариант. Ако се замислиш, няма дори един струнен инструмент (поне от добре познатите ни), акустичен или електрически, който да не е съставен от няколко части, свързани чрез залепване.

Недостатъците са:

-ще ти е трудно да подбереш сечението на дъската така, че най-подходящата част от нея да пасне точно на мястото на грифа (вариант quartersawn гриф ще е почти невъзможен)

-ще ти е много трудно за работа - оформяне на грифа, залепване на fingerboard-а, правенето на канали за адаптери и електроника ще е почти невъзможно

-ще се похаби много излишен материал.

 

А по последния въпрос - орехът става за гриф - особено при китара (не бас), няма да има проблеми, ако дървото е добре изсушено; достатъчно стабилно е.

Единственият проблем при ореха е звука - в някои случаи е много подходящ, но не е 'универсално' дърво като елшата или ясена, т.е. не е сигурно дали ще ти допадне резултата като звук. Правил съм няколко баса от орех, и съм много доволен от резултата.

Ако все пак си решил да гледаш на тази китара като на експеримент - не пречи да пробваш ;)

Редактирано от pacman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В общи линии, единственото предимство, за което се сещам (при варианта с китара от една талпа) е, че звукът на теория би трябвало да се предава по-добре от тялото към грифа и обратно. На практика, много се съмнявам, че ще има достатъчно осезаема разлика, за да си заслужават всичките рискове и усложнения, свързани с този вариант. Ако се замислиш, няма дори един струнен инструмент (поне от добре познатите ни), акустичен или електрически, който да не е съставен от няколко части, свързани чрез залепване.

Недостатъците са:

-ще ти е трудно да подбереш сечението на дъската така, че най-подходящата част от нея да пасне точно на мястото на грифа (вариант quartersawn гриф ще е почти невъзможен)

-ще ти е много трудно за работа - оформяне на грифа, залепване на fingerboard-а, правенето на канали за адаптери и електроника ще е почти невъзможно

-ще се похаби много излишен материал.

 

А по последния въпрос - орехът става за гриф - особено при китара (не бас), няма да има проблеми, ако дървото е добре изсушено; достатъчно стабилно е.

Единственият проблем при ореха е звука - в някои случаи е много подходящ, но не е 'универсално' дърво като елшата или ясена, т.е. не е сигурно дали ще ти допадне резултата като звук. Правил съм няколко баса от орех, и съм много доволен от резултата.

Ако все пак си решил да гледаш на тази китара като на експеримент - не пречи да пробваш :P

благодаря ти за изчерпателния отговор ;)мисля да рискувам пък ако се проваля ще изрежа грифа и ще си направя нов :violin:

Редактирано от Sir Alfred
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

здравеите и от мен,легендарния Gibson (the paul)е направен изцяло от орех но има слепване при грифа а може и да има някакви кухини обикновено на някои модели има,но ако изкаш да имаш готин тон акусти4ен защото и това е от зна4ение нищо че е електрическа и готин сустеин то моя съвет е да се придържаш поне около изработката и захващането на грифа към тялото дали ще е нек тру боди или сет нек или с болтове ти си реши но просто голямите са го измислили само може да се учим от тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без да възспирам ентусиазъмА легендарния Гибсън Лес Пол е направен изцяло от махагон с изключение на горната част на тялото, която е от клен и е дебела от няколко милиметра до един сантиметър.

Редактирано от synchu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз реших да си направя експеримента с тяло от отех (и някои други не особено популярни решения), но скоро няма да стане готова китарата и за това ми е любопитно, дали Sir Alfred си е завършил вече своята китара и дали е доволен от резултата. Всякъкви други мнения по въпроса не са излишни и ще се радвам да ги чуя (видя).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами и аз мисля, че орехът е по-добре за бас китара. Плътно и здраво дърво е но определено има много специфичен звук. Скоро чакам да ми кажат информация за орехова дъвесина, че ме мотаят една година и да започна да си правя и аз едно къстъм басче при Пакман :D А що се отнася до слушане на мисли по темата, той най-много работа може да ви свърши.

 

П.П. Пакмен, след 1 януари живот и здраве ще ти идвам да ти показвам дизайн за тялото и грифа... Стискай палци, защото вече ми писна да чакам... Купена китара е половин кеф :D Друго е да си я дочакаш! :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз реших да си направя експеримента с тяло от отех (и някои други не особено популярни решения), но скоро няма да стане готова китарата и за това ми е любопитно, дали Sir Alfred си е завършил вече своята китара и дали е доволен от резултата. Всякъкви други мнения по въпроса не са излишни и ще се радвам да ги чуя (видя).

За съжаление не мога да ти кажа нищо тъй като не съм я направил още.Все пак сам трябва да си я натъкмя но във времето след работа а това блокира донякъде нещащта,но когато стане ще те информирам за резултата :(

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздрави и от мен :nono:

Надявам се да ти потръгне работата по китарата, и скоро да може да се похвалиш с един красив и добре звучащ инструмент (това последното си го пожелавам и на мен), който да олицетворява твоите собствени виждания за електрическа китара и най-вече теб самия да радва. Ами това е. Ще се радвам да споделяме опит по време на изработката. Успех. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздрави и от мен :nono:

Надявам се да ти потръгне работата по китарата, и скоро да може да се похвалиш с един красив и добре звучащ инструмент (това последното си го пожелавам и на мен), който да олицетворява твоите собствени виждания за електрическа китара и най-вече теб самия да радва. Ами това е. Ще се радвам да споделяме опит по време на изработката. Успех. :)

благодаря :) пожелавам успех и на теб :) Ще се похваля със сигурност но трябва време да мине,просто няма кяк да стане по-бързичко :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.