Jump to content
Българският форум за музиканти

Mid Side processing


Recommended Posts

Има доста туториали за тая работа, както и отделни мнения в теми и тук, но ще е добре според мен да се отдели една темичка за подробности и "чалъми" в тоя процесинг. 1. Винаги ли е нужен? 2. Кога и къде се ползва( само в мастеринга ли, т.е. след експортване на готовия микс или за или още в миксиращия процес, и т.н.Четох тук мнения, че майсторите не си споделяли тънкостите, за да не им откраднат хляба, аз мисля че по-скоро не им се занимава. Все пак се изисква малко "благотворителен" дух за да се нагърби някой опитен да обяснява всичко на български. Като начало за отправна точка ще си позволя да пусна линк към една тема във форума на Cockos. http://forum.cockos.com/showthread.php?t=24960

Редактирано от sardaesox
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Готино е това mid/side :) Въпроса, е че плъгините, които го вършат спестяват много време - примерно Waves Center. Ама никъде го няма това животно.....

Ако някой знае работещ плъгин да сподели :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип не ти трябва плъгин за М/С - може да се направи във всеки DAW. Ако ти трябва плъгин - ето ти безплатен http://www.brainworx-music.de/en/plugins/bx_solo

Ако искаш да се опиташ да го направиш сам - ето ти един бавен урок http://spot-music.eu/lessons/41-miksirane/86-mid-side-matrix

 

И внимавайте с фазите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, рутирането на сигнала ми е ясно как се прави, за reaper има и готови "пачове", които се отварят с готови тракове, съответно дефазирани. Идеята ми беше какво и защо после се прави със така направените тракове. По своята същност разбирам, че М/S процесинга е, за да може да обработваш крайно ляво и крайно десния сигнал, като се дава възможност да въздействаш на "средната" част на звука, онази която "потъва" обикновено на колони, а на слушалки звучи ок. Забелязах, че като дам повече punch и ниски на mid и повече високи на side сигнала, микса някак си се отваря, но принципно предполагам, че M/S процесинга има повече функции и възможности.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Из стотиците гигабайти видео туториали, които имам не съм срещал този тип обработка, би било интересно да се поразучи.

misterj, благодаря за видеото! :thumbup:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Видеото е добро и обяснява достатъчно за целите на М/С процесинга. Странно ми е все пак защо в reaper темплейтите за М/С проца са за 4 и 6 трака , при лоджика 8 трака ми се видяха много , макар принципа да е сходен- микса се разделя на грубо казано три части, L,C и Right, като това не е емпирично разделяне, аз си го обяснявам като три моно сигнала, които в Bus-a излизат като стерео. За да подчертая това, което съм разбрал, а то може да е напълно погрешно - трите моно сигнала  в "соло" вариант ни показват това, което се чува като "моно" в ляво, дясно и център.Т.е- моно картината на целия микс в трак Side и аналогичното в трак Mid .Благодаря!

Редактирано от sardaesox
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам опцията да правя мид-сайд с рийпър, но искам да го правя по време на миксинга, за да не се връщам постоянно към микса, спестява време :)

Плъгина не е много безплатен (There is a 14 day free trial without the need for any iLok USB dongle for all of our tools in the download of our website!), но е читав. Пробвах 5-6 безплатни, но те правят разширяване на панорамата, а не ми е това целта.

Благодарско за видеото :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз търся само да регулирам волюмето, друго не ме интересува. Този го дръпнах и нищо не разбрах от него..... :(

Проблема е в мен, благодарско и за MSED :) Всчики го хвалят, явно трябва да го поразцъкам малко :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.