Jump to content
Българският форум за музиканти

Maлко помощ от жичкажиите...


Recommended Posts

Как мога да разбера за колко ома е предвидена бобината ( за говорителя става въпрос ) на изходен трансформатор на лампово кп. стапало? :wall: :)

Хора , моля помогнете.

Благодаря преджарително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кажи какво е стъпалото (колко изходни лампи и какви). Включи цялата първична намотка към 220В и измери на вторичната колко волта има. После ще ти кажа колко ома е :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

донеси го до нас ще го измерим и ще ти кажа

Това е единственото правилно решение.

 

Само да отбележа, че има различни начини за измерване. Един трансформатор може да работи с различни импеданси, различни мощности и честотни характеристики. Товарният импеданс (високоговорителя) и Raa, избран от конструктора е компромис от всички останали параметри.

По-добре виж от какво е трафа, и дали не може да се изцеди информация от първоисточника?

Ако не, тогава трябва да посочиш за какво ти трябва, за да прецени човека как и какво да мери. Важно е да се мери при номиналната мощност и в целия честотен обхват, иначе доста грешки могат да се получат. Това ще доведе до неоптимално използване на трансформатора - по мощност, АЧХ, THD, ...

Само за пример - това е импедансът на входа на таванно озвучително тяло (жълт боклук) с трансформатор на входа за 70/100v линия.

 

001150372-big.jpg

 

Подобен е случаят за лампов изходен трансформатор. Ясно се вижда, че импедансът се изменя 25(!!!) пъти от 50 до 20000 Hz. Разбира се това е боклук отвсякъде, но е показателно, че ако се мери само на една честота, не се знае какво се мери. И това е при малък сигнал. Ако се мери при различни мощности, резултатите ще се къде къде по-изящни:) ....Особено при насищане на желязото и увеличаване за загубите от хистерезис.... :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кажи какво е стъпалото (колко изходни лампи и какви). Включи цялата първична намотка към 220В и измери на вторичната колко волта има. После ще ти кажа колко ома е :headbang:

Лампите са 4 броя EL 34 - 100W,на PLEXY схема с 500V анодно.

Когато вкюча цялята първична към 220V на вторичната ( която е само една ) получавам 13,8V.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

донеси го до нас ще го измерим и ще ти кажа

Да ти го донеса - ама аз съм в Габрово ... ти къде си?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами дай снимки на ампа отвътре, на трафа и кажи колко жици излизат.

опитай се с мултицет да видиш колко ома имаш

интуитивно трафовете ги правят на 4,8 и 16 ома

спорет дази интуиция ще разбереш коя жица коя е .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чакай малко не са ли две половинки ?

Първичната е от 2 половнки затова съм написал 'цялата' в предния пост,а вторичната е само една - т.е. не за 4,8 и 16 ом както си му е реда и както пише Никифена.

:wall: :think:

Редактирано от Total_Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма plexi с една намотка за високоговорители, поне оригинален ( 1959, 1959S, 1959X, 1959SLP) - винаги са 4, 8 и 16 ома.

 

001158903-big.jpg

 

тук цветния код на изводите е ясен -

анодите са червен и кафвяв,

захранването е бял,

вторичната секция - кафяв -общ,

черен - 4 ома,

жълт - 8 ома,

зелен - 16 ома

 

Трафът сигурно е неоригинален, и ако е така, без сваляне на точните му характеристики, резултатът винаги ще остава съмнителен, особено що се отнася до звука.

Е, ако целта не е толкова висока, и без измерване става:dance:. Пробваш с различни товари, и с който анодите на лампите най-малко червенеят - това е товара :dance: Ако обаче стъкларията се свие до анодите - да знаеш, не си уцелил товара !!!

 

No worries, mate ! /Crocodile Dandee/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако говорим за оригинални маршали, то няма и плекси с 500 анодно - всички са 600-700в, явно е правен. Не ми се вярва анодите да червенеят, дори и да сложи 4 ома товар в 16ома намотка, освен ако не го бичи 2 часа на макс без спиране :dance: .

Като край на поста си ще кажа че не е добре, но пък и не е фатално и съсипващо звука ако кара 8 ома намотка с 4 или 16 товар или пък 4омова с 8 товар, лампите ще заминат по-бързо най-вече ако се товари много - тоест свири се с 50-100вата, но ако не се усилва много не е толкова фатално

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако говорим за оригинални маршали, то няма и плекси с 500 анодно - всички са 600-700в, явно е правен. Не ми се вярва анодите да червенеят, дори и да сложи 4 ома товар в 16ома намотка, освен ако не го бичи 2 часа на макс без спиране ;) .

Като край на поста си ще кажа че не е добре, но пък и не е фатално и съсипващо звука ако кара 8 ома намотка с 4 или 16 товар или пък 4омова с 8 товар, лампите ще заминат по-бързо най-вече ако се товари много - тоест свири се с 50-100вата, но ако не се усилва много не е толкова фатално

Ампа е правен! :P Де да беше истински...

Аз мисля че е на 8 ом шото стойностите на обратната връзка са същите като на оригиналната схема...

Ми благодаря на отзовалите се.Айде ... ;)B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.