Jump to content
Българският форум за музиканти

Търся малко парче палисандър


Recommended Posts

Здравейте.

Имам едно старо страт копие HSS, което много си харесвам, но има проблем - с 21 прагчета е, което пречи на някои метъл сола. Фингърборда почти стига за 22 прагчета, но както вече казах, почти :).

Реших да направя тази тема поради две причини.

Първо, защото търся неголямо парче палисандър да удължа фингърбора и второ, да поискам съвет.

Китарата не е спъпа - няма дори марка, но свири доста прилично.

Според вас има ли смисъл от подобна операция? Ако да - как според вас е най-добре да направя.

Да наставя фингърборда точно на канала на някое от съществуващите прагчета?

Как бихте процедирали вие? Срязване на фингърборда и разлепване на старото парче с пара?

Премахване на парчето с оберфреза и после фина работа с длето?

 

Ако имате подобно парче, пишете в темата.

 

Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Евтиме що не питаш майсторите,аз когато имах подобен проблем се обърнах на лични ,и всичко беше ОК ?

Иначе рискуваш да получиш съвети от хора дето не са пробвали такива лютиерски корекции,

Редактирано от iliev.p
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да ти помогна с палисандър - имам останали парчета от различни проекти. Ако решиш ми пиши или звънни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Правилното решение е да смениш целия фретборд. Ако смяташ че не си струва инвестициятя и ще удължаваш стария, след като го прережеш на прагчето от което ще удължаваш можеш да свалиш излишното и по двата начина, но ако го сваляш на пара, след като опаковаш оставащата част задължително я стегни с малка стяга.Ако направиш снадката точно на прагчето доста вероятно е после при прорязването на канала или да падне част от лепилото и да се разшири доста канала или снадката да ти подведе режещия инструмент и да получиш невярна позиция. Аз бих отместил снадката на 2-3 мм от позицията на прагчето.Когато шлайфаш горната страна на фретборда ще трябва да свалиш поне още 4-5 прагчета назад

/аз бих свалил всичките/ за да можеш да мериш равнината на новата част да съвпада със старата...В крайна сметка като си поиграеш с удължаването, ако не ти хареса резултата винаги можеш да смениш целия фретборд.

Редактирано от никони
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ми се занимава да сменям целия фритборд. Позициите са за смяна всичките, ще слагам нови така или иначе, затова реших да правя и тази интервенция.

Благодаря за съветите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.