Jump to content
Българският форум за музиканти

Tweed проект-симулатор


Recommended Posts

Добре, някой има ли идея как точно да симулирам лампата като схемно решение. По принцип Norton еквивалента на анод-катод е токов източник, вързан успоредно със съпротивление. Parni_Valjak, благодаря ти за графиките, но честно казано те ми говорят засега много малко относно това, какво решение да избера. Мислиш ли, че е достатъчно да симулирам само зависимостта аноден ток/анодно напрежение/напрежение на решетката, и феноменът grid conduсtion,

където протича ток и в решетката?

 

Доколкото четох, промените в коефициента на усилване и коефициента на предаване(transconductance) се дължат точно на гореспоменатите зависимости.

А кривите, които даваш със коефициентите на хармонични и интермодулационни изкривявания, мисля, че също са резултат от тези криви.

 

Последното нещо, което искам да попитам - имате ли идея какво изходно напрежение има средностатистическият адаптер за китара, аз съм мерил адаптери между +-200 и +-600 мV, и пикови напрежения от сорта на 4V на бобина при много рязко дърпане на струните. Колко трябва да е напрежението при някакъв да кажем страт винтитж адаптер. Питам, защото мисля, че ще е добхре човек да може виртуално да променя импеданса на китарата си, а и напреженията ми трябват, за да мога да правя оптимални тестови симулации.

 

Също така, ще се радвам, ако някой може да ми каже какви методи за интерполация да използвам при симулацията, така, че да имам оптимални резултати. В момента пиша проекта на С++, за да може да се слушат в реално време промените. Мисля, да направя и oversampling 4x за сега.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
  • Отговори 51
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Със симулацията на C++ нямам много голям напредък напоследък(липса на време), но след известно четене на статии по въпроса, направих и проектирах набързо едно прототипче на педалче, което имитира характеристиките на лампов усилвател(не точно на tweed, просто направих педалче с чист и драйв канал, така да се каже, съответно с 2 стъпала, първото - за чиста китара, а второто, чиито гейн се увеличава когато сте в режим "distortion" просто снабдява с ток изходните кривящи диоди).

 

Ето малко семпли:

 

Семпли

 

Първо е свирено на нек адаптер на клийн, след това(stairway to heaven) е на нек с пръсти, след това е на бридж. В драйв частта първо е на нек адаптер, след това на бридж.

 

Клийн семплите са без нищо отгоре. Драйв семлите са минали през спийкър симулатор, и са украсени с малко реверб.

 

В момента работя върху "crunch" настройка(което е най-трудно за постигане).

Като го направя, ще се радвам, ако има желаещи да го пробват, и да запишем хубави семпли(понеже аз не съм особено напреднал китарист).

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

малко по въпроса, ама не съвсем...

Мъча тук, и за сега съм на етап симулации..

Ето какво стана след последните симулации:

http://www.picvalley.net/u/41/40357_562.GIF

 

Кривенето е от шотки диоди в обратната връзка на операционен.

 

Има още хляб, но трябва и да се пробва на живо как ще звукне :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз пробвах с шотки диоди, и честно казано звучи добре, заедно с clipping-a се чува и исзестна компресия, но сигнала става наистина тих, и после се иска много голямо усилване, и може и да има шум.

иначе звука на шотките не е така неприятно остър.

Ей сега след 5 минути качвам семпъла.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Специално за шоткито. Разни фирми се тупат по гърдиде, че били направили овърдайва си с шотки, и че така звучал той по ала тубе .. Аз не знам колко е вярно, но съм пробвал само шотки и шотки с jfet последователно, като фета вързан като диод. Така звучи по-добре, но на симулации не излиза по-красиво...

 

Абе требе си ръчканье :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Направих и проба с шотки диоди, ето резултата - по-метълски hi-gain звук. Мисля, че ще е добре да сложа едно DPDT ключе, което да превключва диодите, и да увеличава гейн-а на следващото стъпало, когато е в режим "шотки" за да компенсира затихването.

 

Ето как звучи:

звук

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Направих някои промени, свързани с по-голяма прозрачност на звука при ниски нива на драйв.

 

Понеже по-горе писах за софтуер да уточня - това на записа е хардуер, педалче, върху което работя.

 

Има си чист канал(който можете да чуете по-горе) и драйв канал.

Това е драйв канала на записа долу, при различен драйв и "характер".

 

Ето семпълче. Кажете си мнението за звука:

 

DriveDemo

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Китарата ми е пълдин зебра;), а адаптерите съм ги правил. Хъмбъкери са, но за разлика от повечето largе size хъмбъкери имат доста равномерна честотна характеристика.

 

А ефектчето е изцяло транзисторно(един JFET, един двоен опамп, и един биполярен), и много ми харесва при нисък гейн, и на чисто, напомня доста на хубав амп.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, максималния е. Според мен е достатъчен. Китарата ми има и малко по-слаб аутпут от стандартния, при купешка китара гейна би бил малко повечко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.