Jump to content
Българският форум за музиканти

Tweed проект-симулатор


Recommended Posts

Изчетох доста материал относно симулацията на лампички, и въпреки това, още не ми е ясно кое как да симулирам, и кое кое да управлява в лампата(всичките и параметри се влияят един от друг). Имате ли предложения относно последното? Аз продължавам четенето.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 51
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Използвайки логаритмична, екпоненциалня и степенна функция, днес успях доста точно да симулирам Ep/Ip кривата на 12АX7. Разбира се, все още нямам идея как да симулитам други ефекти в лампата, като времето за прескачане на електроните до plate-a, прескачането на електрони в грид-а и др, както и намаляването на коеф. на усилване при определени обстоятелства. В момента пиша програмка, която чете wav файлове, и ще прекарам аудиосигнал през едно стъпало от лампата, та да видим как ще звучи. Хубавото е, че гореспоменатите функции могат да се имитират с диоди, диодно/резисторни вериги, или в най-добрия случай малък брой активни компоненти и диоди.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Eто ги първите резултати от математическия модел на 12AX7, който написах. Програмката е писана на QBASIC, така че неща като Anti-alias filter не съм писал(поради обясними причини, все пак бейсик е ужасно бавен интерпретатор от високо ниво), в оригиналния сигнал, ако не използвате плеър, имащ филтър се чува ясно грешката във високите честоти.

 

Ето какво излиза от QBASIC след прекарване през 3 стъпала лампи(променял съм параметрите на схемата за всяко стъпало):

 

http://media.putfile.com/Raw-20

 

А ето същия фаил със спийкър симулатор и дилей:

 

http://media.putfile.com/QBASICThrouchCAB

 

Програмката на QBASIC е прикачена отдолу.

 

 

Разяснения: работи с 16-битови стерео wav файлове само.

Напишете пътя и името съответно на входния и изходния файл в първите две "OPEN" директиви.

 

mu1 - коефициент на усилване на лампата

Eg1 - Напрежение на решетката

Ep1 - Напрежение на анода

Ip1 - Ток на анода

Rp1 - Съпротивление на анода

Vout - Изходно напрежение от схемата

Coef1,Temp1,E1, - помощна променлива

DCOffset - предварително изщислен оффсет на файла при покой

 

Не съм сигурен, че изчислявам напрежението както трябва, ако сте наясно, моля помогнете ми. Има още доста работа докато се получи правдоподобен модел.

DISTVAL.BAS

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хайде де, никой ли не се е занимавал някога с лампи?

Помагайте!

 

Значи до сега имаме някои отправни точки->

 

Напреженирто на грида Eg и напрежението на анода Ep ни дават различни криви на анодния ток Ip.

 

Използваемия за целите ни регион на напрежението на грид Eg на лампата е около 1.5V до -5V.

 

В екстремните случаи, лампата има свойството да променя динамичното си съпротивление Rp, както и коефициентите на усилване и предаване u, gm.

 

При нулево, или положително напрежение на грида Eg, когато лампата е в областта на пресищане, през грида тече ток Ig.

 

 

Ако някой може да помогне със конкретни зависимости между някои от гореспоменатите неща. много ще се радвам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

лампата има и капацитет. той пък се мени. тва допринася за формирането на един променлив RC филтър, с твърде неясни за мен параметри. ще се наложи и него да вкараш в сметките.

 

БТУ аз съм песимист относно крайният резултат - вероятността да докараш симулацията на нивото на зуум 503 с подръчни средства и материали е повече от съмнителна, а и този ефект не е блестящ симулатор ...

 

успех

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Kaпацитетите между електродите(ако говориш за тях) са пикофаради, и не влияят върху чуваемия спектър, да не говорим върху китарния. Когато се екранира лампата, тези капацитети стават малко по-голени, но не мисля, че имат съществено значение така или иначе.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

503 не е блестящ - но пьк става

 

досега Ефтим е много далеч от 503

 

е пьк от истински фендер - отчайващо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, което съм дал като семпъл изобщо все още не е модел на фендера, а просто демонстрация на ламповия модел, който пиша.

 

Ето още малко демота от една лампа, работеща в -0.5 до 0.5V Eg режим, 200 анодно напрежение, като написах и филтри, LP филтър преди стъпалото, Bandpass филтър след него, и малко реверб от VST плъгин отгоре. Демонстрирам различни Gain настройки.

 

http://media.putfile.com/sweetgain2

http://media.putfile.com/sweetgain4

http://media.putfile.com/sweetgain7

http://media.putfile.com/sweetgain10

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това новото е по добро

накрая на фразата опитай да разклатиш акорда- дай малко вибрато

 

идеята ми е да чуя имали динамика(която е характерна за ламповите ампове и липсва на транитата) - новия ти звук е добьр, но не чувам достатьчно динамика - и трябва да се разбере дали е от свиренето ти или от модела

 

има и друг момент - тази китара дето я имаш - добре си я стегнал - но все пак

е орфей и с правени от теб адаптери - не знам доколко променя нещата

е затова е хубаво човек да има неща които са доказани

например ако имаше един фендер, гибсьн или поне ибанез

така че когато си готов с модела трябва да вземаш поне за проба някоя доказана китара от приятел за да няма сьмнение в резултата

(повечето свирим сьс сток китари - а твоята както и да я погледна си е доста кастьм - което не е лошо - но модела определено ще звучи различно с друга китара)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за китарата е така. Моята се доближава повече до лес-пол звучене(заради по-късия си гриф, и отчасти махагоновото тяло).

Повечето от вас свирят с китари, по-приличащи на стратокастер по атака на звука, и подобна дължина на мензурата.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тони, ако искаш, запиши ми семпли на някое солце 4исто, направо в компа, и ми ги прати на пощата, за да има какво да тествам през симулатора.

 

Всъщност, молбата ми е към всички.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.amtelectronics.com/eng/filerec_files/tweed.html

 

може и да си я проверявал тази странца

но ако ще гониш туид саунд - това е добра база за сравнение

 

а аз още не сьм се научил да записвам с компа - срам ме е

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това са много редки графики, от лабораториите на TELEFUNKEN, 1961 година, които може би ще помогнат. Съжалявам, че са на немски, ако някой може и иска, нека преведе текста, ако стане с грешки, ще го редактирам за да няма объркване.

001053515-big.jpg

 

 

001053517-big.jpg

 

 

001053518-big.jpg

 

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.