Jump to content
Българският форум за музиканти

Aбе, таквоз... нема ли кой да напрай?


Recommended Posts

Знам, че из тоз форум се подвизават гениални последователи на нАучно-техническата мисла, та да питам -

 

TE TOBA може ли някой да го измайстОри?

 

;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а може ли някой да обясни на ламер като мене какво представлява тази джаджа? доколкото разбрах се връзва между ампа и спикъра, ама не разбрах с каква цел?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не дават схемка. Ако можеш да набараш схемки на атенюатори, мога да ти направя без проблем. Иначе не ми се занимава да експериментирам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
а може ли някой да обясни на ламер като мене какво представлява тази джаджа? доколкото разбрах се връзва между ампа и спикъра, ама не разбрах с каква цел?

Характерното звучене на инструмент през лампова апаратура се формира, освен от предусилвателния блок,така и от усилвателните лампи(т.е. - от видът,броят и режимът им на работа зависи не само силата,а и тоналните характеристики).Идеята е усиленият сигнал(десетки V),да бъде сведен до "работен" порядък(mV - V),за да бъде допълнително обработван;директно записван;допълнително усилван с други усилващи устройства... и т. н.

 

btw - Използват се много интензивно - особено в студийни условия.Недоумявам ,защо в БГ ги пренебрегваме(поне с такова впечатление съм останал)!

Редактирано от docc
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ъъъ, аз друго разбрах. Нали ламповите усилватели звучат най-добре като са усилени. А като имаш 60-100W усилвател е малко трудно да го усилваш на макс вкъщи :) Това ти позволява да си набичиш усилвателя на макс, като след това с тая джаджа намаляш нивото на сигнала, който отива към говорителя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а аз си мислех, че може да стане с един потенциометър цялата работа :unsure:

тоест искаш да кажеш че при различно ниов на усилване говорителя има непостоянно съпротивление?

благодаря за инфото :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В смисъл, че когато говорителя се връща към неутрално положение, в резултат на еластичността на мембраната, в бобината му се индуцира ток.

Това преоменя съпротивлението му в този момент. Също така импеданса на говорителя е различен за различните честоти.

(docc ми направи забележка да поясня).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И въобще (поне доколкто отбирам нещо от електротехника) съпротивлението при променлив ток е различно за различните честоти. Което е и причината да не се ползва обикновен потенциометър :unsure: Идеята на тая джаджа е да намаля сигнала пропорционално за всички честоти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Казах ви вече или реостат или резисторна декада се използва за направата на подобен вид уреди. Реостатът е все едно мощен потенциометър (20-50W)(това е разликата). Съпротивлението трябва да е чисто активно за да не влияе върху честотната характеристика на сигнала въпреки че за реостатите е характерна известна индуктивност, която усезаемо влияе върху честотната характеристика, но за честотен диапазон извън чуваемия.

 

Ако се използва реактивно (честотно зависимо) съпротивление то ще се получи един вид филтър от което няма особен смисъл.

 

Схематично устройството се реализира като делител който има за всички положения еднакво входно съпротивление тъй като условието е усилвателя да бъде натоварен по един и същи начин независимо колко от енергията отива към говорителя - останалата се отделя като топлина върху реостата. Схема на такова животно мога да ви драсна но няма да намерите толкова мощен реостат. Ще мисля как може да се направи на декаден принцип... но за това идната седмица. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето схемата на пауър брейк-а на маршал. Аз лично не се наемам да го правя, но мога да направя атенюатор с само с мощни резистори.

Ако Яворе това те устройва кажи :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еййййй, много не6та сте изписали, бре! Тъкмо бях загубил надежда. :dance::dance::P

 

Та, оригиналът Хотплейт има функция LOAD, което 6те рече, че може да се използва и като заместител на говорителя, освен основната атенуатор функция, вече доста изяснена до момента от колегите.

 

6те ми трябва предимно с това предназначение (LOAD)

 

6те ли да стане?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.