Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблемация с токовете


thedirt1

Recommended Posts

Привет на всички,

 

От скоро си имаме нова репетиционна, в която се натъкнахме на проблем, който нямахме в предишната - от микрофоните "бие ток"!

Както сигурно специалистите вече подозират, това се случва само с тези вокалисти, които освен че пеят и свирят на някаква китара.

Тъй като не съм запознат със схемата на свързване на контактите в новото помещение, мога само да кажа,

че китарните усилватели и пулта с микрофоните са включени в различни контакти.

Та въпроса е: на какво може да се дължи този неприятен "феномен" и как евентуално би могъл да бъде отстранен?

 

Предварително благодаря на всички отделили време да прочетат темата и направили си труда да отговорят!

 

П.С.: Не съм много сигурен дали това е правилния раздел за тази тема, но "по-правилен" не открих...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спрете веднага работата в това помещение!

Случващото се не е безобидно!

Намерете специалист, който да разбере какво е действителното състояние на захранващата мрежа!

Рискувате да се убиете!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Баце,само не хващай стойката на мика и другата ръка на струните..,ако няма кой да дръпне разклонителите от мрежата е страшно!

След като не сте имали проблем със същите апаратури на друго място,ел техници трябва да пипнат..

Валяка ме изпревари..аз отдавна си имам параноичния навик да пипам стойките с опакото на ръката ако съм на непознато място,на първата банда оцеля басиста,че тупанджията бързо реагира..

Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А възможно ли е проблема да е следствие от подаване на различни фази от ел. таблото към различните контакти?

Редактирано от thedirt1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е една от най-вероятните причини. Послушайте съветите на по-горните - няма безобиден токов удар при 220 волта!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извикайте професионалист, какво по ценно има от живота на човек? В конкретния случай може само да се гадае причината, а става въпрос за много възможни такива. При проблеми от такова естество, принципа проба-грешка е игра на "руска рулетка."

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Единствения алтернативен на техник вариант е да имате един голям шнур с разклонител, който влиза в един единствен контакт и оттам - цялата техника. Това обаче не решава проблема и дори да спре да бие ток, не гарантира, че под проблема не се крие друг, "благодарение" на който някой може да види тревата откъм корена и трябва да сте сигурни, че точно този един контакт е заземен, занулен и всичко останало правилно.

 

Хубаво е да се види от човек, който си разбира от работата - и не някое познато хлапе дето е направило от интернет някоя схемка и знае, че фазомера свети когато е в една от дупките на контакта, а електротехник. Покрай моите смени на квартири в София съм попадал на такива безмозъчни изпълнения в ел мрежите на сградите, че ум да ти зайде.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проверих контактите/разклонителите в помещенията и се оказа, че всички са заземени/занулени.

След проверката направих замерване с мултицет, който не показа нищо.

Направихме вече няколко репетиции от тогава и "явлението" вече не се наблюдава.

Чудя се дали е възможно причината за този "феномен" да е статично електричество?!?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво разбираш под статично електричество ?

Защото електростатичнен разряд е еднократен, до следващото зареждане. Характерното за този вид разряд е високо напрежение и много малък ток, който може и да не се усети...

 

По-скоро може да има нестабилни свръзки в захранващата мрежа.

Или има проблеми в използваната апаратура.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето ти сценарий - двете силови линии като няма нищо друго, са ОК. Като се включи нещо мощно в едната линия, се получава потенциал между двете, съответно като си навържете техниката, този потенциал се изравнява през тялото на този, който го бие ток. Това няма как да го измериш лесно с мултицет.

 

Съответно, когато на натоварената линия, източника е достатъчно мощен и разликата в потенциалите стане достатъчна -

Боже на духовете и на всяка плът,

Който стъпка смъртта, съсипа дявола и подари живот на Твоя свят!

Сам Ти, Господи, упокой душата на починалите Твои раби [впиши своите имена тук]

 

пък ние после ще гадаем причините :)

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проверих контактите/разклонителите в помещенията и се оказа, че всички са заземени/занулени.

 

Това успокоява ли те? Мен лично ме притеснява...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ме успокоява, а ме учудва.

Както и факта, че всички контакти/разклонители са на една фаза - проверих таблото - няма повече.

Какво остава, повредена техника?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това би следвало да установи експерт. Но мястото ви бъка от граунд луупове в момента и това хич не е добре, защото токовете, които текат през тези луупове вместо да отидат към земя, могат да отидат в някой от вас. Както и става де...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.