Jump to content
Българският форум за музиканти

Дебели струни


rainroom

Recommended Posts

Здравейте!

Предварително се извинявам - убъден съм, че някъде в коментарите по други теми има отговор на моя въпрос, но нещо не се справих с търсачката...

Ами имам Jackson JS30. Китарата е с флойд роуз, който почти не ползвам. Понеже нещата които свиря са общо казано дет метъл - настройвам се в СИ и засега струните са с с 1ва 10ка и heavy bottom... Но исках да попитам - има ли проблем за грифа , разстройване на флойд-а и т.н. ако премина на 13ка например... Аз поне мисля, че въпреки, че струните са по дебели, по ниско настроени би трябвало да упражняват общо взето стандартното натоварване въруху грифа... Дали съм прав?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-дебели струни - повече опън.

По-ниска настройка - по-малко опън.

 

Тази зависимост е една от причините при по-ниските настройки да се свири с по-дебели струни. За B, нема да имаш никакви ядове с 13ките. Разбира се, ще трябва да си пренастроиш truss rod-a, струнника и пружините на Floyd-a, няма начин :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже предполагам, че никой няма да се захване да обяснява наново цялата тази процедура - можеш ли да ми пратиш някакъв линк - било към тема от форума , било и нещо на английски .... За да седна и да прочета как точно да се направи това... Честно казано мен ме е страх малко да пипам по тези неща без да имам идея какво правя.... Естествено ако може да се обясни накратко ще съм много благодарен :) Мерси предварително.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами Тръс род'а е металния прът в грифа,който го държи в дадено положение...И аз имам Джаксън JS1 и съм в СИ...

Трябва да си пренастроиш пръта (тръс род'а) щот той при тия Джаксъни е направен за стандартна настройка(ми) при струни 9ки...Като сложиш 13ки и се огъва като лък,хехе няма място за притеснение,само го натягаш.Но те съветвам да я занесеш на "доктор"-лютиер или някой който има понятие от тия неща иначе вероятността да я пре**еш е голяма...Пружините на флойда също май ше тряа да ги натегнеш...

успех в начинанието...само Дет Метъл в СИ!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, мерси за бързите отговори... Мисля че съм наясно вече..... Явно проблем няма , но наистина ще заложа на някой лютиер за да знам, че няма да прецакам нещата... Последно - за София бихте ли препоръчали някой, който би се справил прилично със таз работа....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук аз бързам да си отговоря сам: Ето колко много е писано!!

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=12560

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=10941

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=10404

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=498

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=3096

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=1110

сядам да чета, пък ако има още нещо ще питам пак.....

мерси мното пак

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Пич и аз съм така - само че не свиря с стандартен комплект .13 а с зак уайлд буумърс. Пръчката в грифа изобщо не съм я пипал, нито бих ти препоръчал ти или който и да е, ако ще и най добрия лютиер да я пипа, докато не стане необходимо - т.е. ако ти се изметне на някъде грифа. Не знам колко е теншъна на стандартен комплект .13 но тия с които аз свиря са къстъм - тънките струни са по-тънки от компекта .13.. не знам за всичките но първа струна ми е .10, а шеста ми е .60. Тези струни, настроени в Си имат малко по голям опън от нормални струни в Ми..

 

Вариантите са два - или слагаш ЧЕТВЪРТА пружина на флойда - заспива идеално с точно тия струни точно на Си, другия вариант е да вземеш една яка отверка и да натегнеш плочата която държи пружините почти до края за да ги обтегне повече.

 

Аз пробвах първо вариант 1 - но целия флойд беше много скован и не мъркаше, но за сметка на това пък се настройваше по-лесно. После махнах допълнителната пружина и обтегнах трите останали - и съм доста доволен.

Редактирано от LOE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сори за леймърския въпрос...на китара с фикс бридж, гибсън тип, има ли нужда от настройка на тръс роад-а, в момента съм с 0.10, смятам да мина на 11..или 12..свирил съм с 11 на друга китара и грифа тръгна да си ходи...аз съм много бос по китарни технологии и с търся съвет :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

то ще се усети до няколко дена след като ги сложиш :cheers:

 

зависи също така в каква настройка ще свириш - по дебелите струни имат по голям опън, но по ниските настройки - по-малък

Редактирано от LOE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хмм

не трябва ли и за по-дебели струни да ръчкаш интонацията? аз сега си сложих едни .11 на earnie ball, предишните ми бяха power slinky, сега май се казваше beefy slinky или нещо от сорта (жълтите :cheers: ) и китарата почна да фалшивее в интонацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интонацията и пружините със сигурност ще трябва да се ръчкат, за тръс рода поне според мен може и да ти се размине :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен китарата ми дойде с 9ки , минавал съм на 11ки само с настройка на височината и пружините на тремолото , сега съм на .10 и пак нямам проблеми . Но зависи и от китарата . Джаксъна може да се наложи да му се оправи малко интонацията , но се съмнявам , че тръс-рода ще поддаде :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Tо не е до поддаване. Единственият начин грифа да не мръдне въобще, е да е УЖАСНО ЗДРАВ, което при тънките грифове не е така. Тръсрод-а само се противопоставя на опъна на струните, нищо повече. Няма такова понятие като "поддаване" на тръсрод-а. Той винаги се противопоставя на някаква сила. Ако махнете струните ще видите, че грифа се е огънал леко назад. То затова е най-добре струните да се сменят една по една. Като променяте напрежението на струните, се променя неминуемо и ъгъла на огъване на грифа. Но това е до лични предпочитания - някои китаристи свирят с абсолютно прав гриф, други предпочитат лека дъга на към струните, за да могат да използват повече динамика без да им бият струните.

 

С тръсрод-а се регулира каква да е силата, с която да се огъва грифа назад.

Тази сила трябва да е равна, или малко по-слаба от силата, с която струните огъват грифа напред.

При по-сериозни настройки на тръсрод-а е нежелателно да махате струните си наведнъж без да го отпуснет, защото може да се сдобиете с перманентно огънат назад гриф! Също така е нежелателно да прекалявате с въртенето в посока стягане. При повечето тръсродове, ако прекалите в посока разхлабване просто ще отвиете гайката;). но ако в този случай има струни, може пък да се сдобиете и перманентно огънат напред гриф. :)

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За truss rod-а вече сме обсъждали и май стигнахме до заключението че не е баш така :lol: (имам предвид за перманентното изкривяване, ако не се махат струните една по една, а всичките едновременно при смяна)

 

По въпроса на PlamenM: Може и да не се наложи, ако отклонението е малко, пък може и повече да ти харесват малко по-високите струни. Ако запазваш настройката (примерно не минаваш от Ми в Ре) най-вероятно ще се наложи. Аз едно време като минах от 009 на 010 се наложи да врътна малко rod-а, с около 1/6 оборот в посоката на затягане. Сега съм с 11-ки, но не вдигам по-високо от Ре и въртене не се наложи, защото опъна на по-дебелите струни, но в по-ниска настройка е почти същият.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.