Jump to content
Българският форум за музиканти

Болки при свирене.


Slide

Recommended Posts

Здравейте!

 

Една доста важна тема...

 

От месец, примерно, изпитвам болки в дясната ръка(пикинг) при приглушаване (палм мютинг).

Дрънкам от доста време и съм намерил удобна за мен постановка. Свиря по-близко до грифа с кутре подпряно на тялото.

Когато свиря палм мютинг, галопиране, основно коси движения на долу, много бързо започвам да изпитвам умора, а после и болки в предмишницата.

 

Предложения? Медицинси бинтове, ластици, невролог?

 

От такива неща стават сериозни проблеми

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

започвам да изпитвам умора, а после и болки

 

така тялото ти се опитва да ти каже, че се ебаваш с него. като се уморяваш, почиваш си и после пак. Ако продължително време се преуморяваш, болките може да станат хронични, а и проблема който ги предизвиква. Важно е и дали те боли мускула - като мускулна треска, в която си се напомпал вече зверски и му идва в повече, или отиваш към възпаление и болки на сухожилията, с което можеш да си докараш доста качествена драма.

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Призовавам НЕизползването на каквито и да е обезболяващи кремове. По други причини, с подобни кремове и мехлеми отложих една болка с няколко месеца, но после каквото се видя на рентгеновите снимки, ми коства около 6 месеца по доФтори :) Болката е знак ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Призовавам НЕизползването на каквито и да е обезболяващи кремове. По други причини, с подобни кремове и мехлеми отложих една болка с няколко месеца, но после каквото се видя на рентгеновите снимки, ми коства около 6 месеца по доФтори :) Болката е знак ;)

Е това за първи път го чувам,ама си е вярно..Както мазнините след липосукция се връщат след няколко месеца,предполагам с болките нещата стоят по тоя начин...Мене лично като ме заболи,си слагам лента за малко и толкоз... :virtuoz:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За инцидентни неща, да, но особено разните там загряващи кремове, финалгони, не знам си какви, ако тръгнеш да развиваш сериозен проблем, притъпяват болката и симптомите и си мислиш, че си здрав и после изненади разни. Просто е нормално една ръка, която не е свикнала с такива действия(свирене) да се уморява по-бързо от ръката на Сатриани, примерно. Като всяко физическо нещо, свиренето си е като фитнеса - иска тренинг, почивки и т.н. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам е мускулна умора, защото като спра и си почина няма плоблеми.

Може би е от това, че при галопиране стягам повече ръката и не се подпирам на кутрето, така като опора остава само вътрешната част на предмишницата върху тялото на китарата.

Но проблема е от скоро, а не свиря от вчера. Не е като да съм я натоварвал с нещо в последно време...

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече година и половина съм с тендовагинит на двете ръце от прекаляване с китарата, така че трябва да се внимава (ако някой може да предложи лечение, различно от пробваните от мен физиотерапия (магнити, ултразвук, ток) и вихрови вани, да казва, защото вече не издържам, не мога да свиря и едва ползвам компютър). Но при мен в началото усещанията бяха доста различни, така че надали е това.

Иначе - почивки, без стягане на при свирене. Може да пробваш да носиш някакви накитници/ластични бинтове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече година и половина съм с тендовагинит на двете ръце от прекаляване с китарата, така че трябва да се внимава (ако някой може да предложи лечение, различно от пробваните от мен физиотерапия (магнити, ултразвук, ток) и вихрови вани, да казва, защото вече не издържам, не мога да свиря и едва ползвам компютър). Но при мен в началото усещанията бяха доста различни, така че надали е това.

Иначе - почивки, без стягане на при свирене. Може да пробваш да носиш някакви накитници/ластични бинтове.

От колко време свириш,че да получиш това?ТИ ме притесни сериозно.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дрънкам от доста време и съм намерил удобна за мен постановка.

 

Това ти е грешката. Смени постановката и намали темпото. Консултирай се с учител по китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От колко време свириш,че да получиш това?ТИ ме притесни сериозно.....

 

Не от много време, просто изведнъж почнах да свиря по-сериозно (30 минути без да спирам за повече от няколко секунди,максимална скорост :), малко почивка и после пак* ). Не се стряскай :)

Лекарят ми каза, че съм имал халтави стави. Пробвал съм какво ли не, терапии, кинезиленти, но от доста време нямам подобрение. Понякога посвирвам по 15-на минути бавно (казаха ми да се раздвижвам;миналата година си бях обездвижил ръцете и беше страшно), правя упражнения с гири, но съм в застой.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата е доста сериозна.

По това което пишеш още не е късно да се оправят нещата.

  1. Спри да свириш за известно време - ръцете ти имат нужда от почивка.
  2. Винаги загрявай!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Особено когато възнамеряваш да свириш по сложни неща.
  3. Оправи си постановката и техниката - при правилна постановка ръцете трябва да са апсолютно отпуснати и да не чувстваш никакво напрежение.
  4. Не удряй струните по силно от необходимото - свириш на електрически усилен инструмент.
  5. Виж 2
  6. Виж 2

Аз свиря ежедневно между 4 и 6 (поне) часа и нямам проблеми с ръцете независимо от сложноста на нещата които свиря. Обикновено съм имал проблем ако прекаля едновремено със спорта и свиренето наведнъж.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами, тъй като работата ми отнема по-голямата част от деня, свиря обикновенно през два дни, по два-три часа, примерно. Не е като да се сцепвам.

Гледам да правя някакви раздвижвания и загравки преди това, но явно ще трябва да обърна по-сериозно внимание от тук нататък.

 

Колкото L.K. - за 6-7 години дрънкане не съм имал такива проблеми. Е като изключим съвсем в началото, когато тепърва търсиш правилната постановка.

Не съм вземал частни уроци с учител-педагог, но съм контактува и по-важно свирил с такива, не че съм им обръщал спецялно внимание да ми следят постановката, де...

 

Явно просто може би прекалявам и стягам ръката ненужно.

 

Ако продължат нещата така, явно ще се търси квлифицирана помощ.

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато искаш да свириш нещо бързо винаги го започвай бавно. Свири известно време бавно и постепено забързвай темпото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За 6-7 години както казваш проблемите са се натрупали. От самоцелно преследване на бързина и неправилна постановка си се докарал до това състояние. Задължително се консултирай с лекар, в противен случай ще си навлечеш доста неприятни последици. Ще направиш курс физиотерапия, иначе преди да навършиш 30 години ще си с хронични страдания.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.