Jump to content
Българският форум за музиканти

Добавяне на адаптер на фабричен бас - дали, или...?


yordaniy

Recommended Posts

Привет, народе!

 

В търсене на Моя звук, а и разглеждайки потенциалната възможност да повиша гъвкавостта на моя Sterling MusicMan Ray35 (активен, с 1 humbucker-адаптер), неотдавна ми хрумна идеята за добавяне на втори адаптер - single-coil откъм грифа.

 

Основната цел на упражнението е постигане на малко по-"натурален", по-jazz-bass звук (в single-режим и на humbucker-а).

 

Интересно ми е да чуя вашите мнения, за да си изчистя моето - малко замъглено - по темата...

 

Басът е фабричен. Звукът му е типичен за MusicMan Stingray (

,
). Дали въобще си струва да се заема с такава модификация? Някой правил ли е подобни опити (дори с друг бас) и какъв е бил резултатът? Какви са рисковете от рязане на дървото (swamp ash / блатен ясен)? Дали само добавянето на адаптер въобще ще ме доближи до целта или специално внимание трябва да се обърне и на вградения pre-amp? Дали не е по-удачно да се насоча към търсене на друг инструмент (тип jazz bass), вместо да експериментирам с така или иначе хубавия бас? Или може би просто да си взема един сериозен equalizer и да си поиграя с честотите?

 

:surprise:

Предварително благодаря за всички мнения! :cheers2:

 

Поздрави!

Данчо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо първо не потърсиш някой евтин инструмент (пълно е с предложения за смешни пари) и върху него да правиш опитите си. По принцип добавянето на адаптер непосредствено до бриджа дава интересни резултати, достатъчно е да намериш приличен фрезист, както и някои елементарни познания и умения за работа с поялник. Преди доста години монтирах сингъл от Fender P 51 непосредствено до бриджа на едно добро копие на Jazz bass, произведено от Ibanez през 70-те. Мисля, че тогава се доближих да звука на Бил Уаймън от Стоунс (здраво, плътно "думкане", идеално за подложка на останалите в бавдата), за съжаление нямам запазен приличен запис от това време. Преди време видях, че някой от форума е направил същото с един Fender Sting bass, може би ако разровиш във "Фукня" ще го откриеш, беше през лятото. Предполагам не е проблем да сподели какво е направил.

Желая ти успех в начинанието.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Не съм сигурен...

 

Превключвателят е 3-позиционен. 1-а поциция - две намотки паралелно; 3-а позиция - две намотки последователно.

 

За 2-а позиция данните са противоречиви. Според някои източници там имаме single-coil с фантомна намотка за гасене на шумовете; според други - две намотки последователно с филтър (предполагам в preamp-а)... Ако са го правили точно копие на оригинален Stingray, трябва да са двете намотки последователно с филтър.

 

Във всеки случай звукът там е с поорязани среди - да, определено е по-jazzy, но агресивният ММ-компонент си се усеща...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом има възможност да се връзват 2те намотки последователно и паралелно, то с малка модификация ще може да се направи така, че да работи само на сингъл.

 

edit: абе мое ли на толкова лъскавия сайт на стерлинг да турнат толкова смотано видео бе.. егати и малоумната работа.

Редактирано от Nikifena
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имай предвид, че ММ адаптера е с доста високо ниво и не всеки сингълкойл ще свърши работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

става да се монтира сингъл коил

дъската няма да се счупи или развали състейна но кой адаптер ще се пасне като звук може да се пробват няколко модела докато стане

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На единия ми бас съм с такава конфигурация на адаптерите - MM/J.Разлика определено има от намесата на J адаптера и ти препоръчвам да опиташ, ще останеш доволен.Само намери хубав майстор да не съжаляваш после.След това, щом гониш jazz bass звук си сложи едно ц/к ключе за изкл. на едната бобина на ММ адаптера (аз имам и за двете), разликата J+едната бобина и J+другата е ушевадна, въпреки че привидно са много близо една до друга.Не забравяй, че също така трябва да добавиш и един пот за J адаптера, а си имаш доста като гледам.Вариант е да си намериш стак и да съединиш ниски/високи в него, така запазваш броя им.

:metalist:

4425651t.jpg

Редактирано от Abbath
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

баса на колегата Abbath беше мой преди бая време

Аз съм сменял 5 пъти поне адаптерите докато ги нацеля

като гледам си махнал активната електроника но тея адаптери свирят страхотно и без ел

предния адаптер е с 2 бобини демек ноислес и е 16 кома та затова свири горе долу на нивото на ММ

Редактирано от temerut
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Слушал съм тоя адаптер :

mc4hy.jpg

Звучи убиец!!!

И цената му като за 2 бобинки в пластмасова кутийка е убиец, но това е друга тема.

 

Всичко зависи от това, както каза Краси, да нацелиш добра комбинация от адаптери.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Благодаря на всички, които отделиха време да прочетат темата и да отговорят!

 

Специални благодарности на temerut и Evtim Djerekarov за разменената информация и съвети и на лични съобщения!

 

В крайна сметка предпочетох да не променям конструкцията и фабричния вид на баса. Ще търся Звука посредством алтернативни подходи... :thumbs_up:

 

Поздрави!

Данчо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.