Jump to content
Българският форум за музиканти

Фендер джаз бас - екшън - фрет бъз


barbapapa

Recommended Posts

Здравейте,

 

Знам че е строго индивидуална преценката за екшъна, но какво е мнението за допустимия фрет бъз.

 

Свиря с Фендер джаз бас америкън стандарт 2008 с нисък екшън, но доста фрет бъз. При по-дълги тонове и на места го хваща и усилвател.

 

Досега не ми пречеше, но започвам да се замислям за по-висок екшън.

 

Какво ви е мнението специално за джаз басовете - нисък екшън и фрет бъз или по-висок екшън.

 

Дублирам част от други теми, но ме интересув конкретно за джаз басовете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

+1. Възможно най-ниският action, без бръждене. Подкрепям и идеята да го занесеш на лютиер за правилен setup. Има хора, които допускат известно количество бръждене и дори го желаят, като част от тона си, но това определено не ми харесва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се глези, вдигни малко струните и ще имаш здрав и безкомпромисен звук. Екшън та екшън! Потърси в нета, има доста написано как и с какви стойности да регулираш височината на струните за джаз бас и пресижън.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Мисля, че различните хора имат различно разбиране за "здрав и безкомпромисен звук", та не разбирам къде точно тук е глезнята...

 

>> "Потърси в нета, има доста написано как и с какви стойности да регулираш височината на струните за джаз бас и пресижън."

 

Палец нагоре за тази препоръка.

 

Има обаче още нещо важно - обикновено препоръчителните стойности за височина на струните вървят ръка за ръка с препоръчителни стойности за дъгообразността на грифа. Ако грифът е по-прав от препоръчителното, пак може да има бръждене, независимо че височината на струните е спазена.

 

Каквато и да е ситуацията, лютиер е най-доброто решение, освен ако сам не си се занимавал сериозно с цялостен setup на китари и преди.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фендер дава достатъчно точни и лесно разбираеми наставления как и какво да се направи, включително и за дъгата на грифа. Трябва да се чете повече. Това са елементарни операции, които всеки трябва да може да извърши без да му измрат две шепи сиви клетки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, китарата е сетъпната точно по изискванията на Фендер и няма проблем. Имах предвид наистина нисък екшън тип - "струните върху прагчетата". Виждал съм Джаз басове, които са в подобно положение и при всички, включително и моя има определено ниво на фрет бъз.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.