Jump to content
Българският форум за музиканти

Субституции


Recommended Posts

Мама му деа, аз съп проз, чак сега се светвам на едно нещо, дето отдавна съм го чувал, и не съм експериментирал :bravo:

 

Знам, че тука джазмените си ги пукат тия неща за закуска, ама аз съм нов, може да ме попросветлите :bravo: Значи това, което опитвам и става много добре, и вкарването на акордите от мажора в минора и обратно...

 

Примерно - Ако сме в C, можем да свирим мажорен акорд от Аb, тоест от минорната секста. Мажорен, защото от 6та степен в минора има мажорен акорд :) И така нататък, за 7ма, 2ра(за нея ясно), даже 4та и 5та (за 5та също ясно). Особено суб-доминантите ме разцепват колко яко звучат!!

 

Споделете опит с тия неща, и други варианти :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е т. нар. модална замяна - замяна/субституции чрез взаимстване на акорди от другите ладове. Напр., в мажор взаимстваш минорна субдоминанта. Следва да е малко по-напрегната функцията и каденцата, ако участва в такава, защото терцата на субдоминантия акорд (минорна 6-та степен в лада) има по-голяма тенденция към 5-та степен. И тъй хем се вкарва промяна в настроението, хем в изразителността на функциите.

Mожеш да взаимстваш всеки един акорд от другите ладове. Например, можеш в мажор да изсвириш акорда върху медиантата с взаимстван такъв от минора (bIII). Ето някоя и друга примерна прогресийка:

 

I-vi-iii-ii-iv-(V)-I ; I-V-ii-vi-bVII-IV-I ; I-vi-IV-bVI-bVII-I

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

ето и някоя друга композициика , деа луди стте , мен т'ва ми е като на китайски еби мъ мамата треа ми даскал , некой да ми препоръча даскал във Враца ?????

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.