Jump to content
Българският форум за музиканти

Прием във ВУЗ с класическа китара


rock_tanya

Recommended Posts

Здравейте,в момента съм 11-ти клас,уча в езикова гимназия и вече сериозно обмислям да кандидатствам класическа китара , проблемът е , че не познавам никой , който да ми даде някой насочващ съвет ,тъй като свиря от доста време,но не ходя на уроци и няма как да бъда сигурна,че съм на подходящото ниво,а и най-вече не знам към кое учебно заведение да се насоча.Надявам се някой да ми от вас да ми помогне с някой и друг съвет.

Благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преподавателите по китара в музикалните гимназии обикновено дават уроци, а и са запознати с въпросите, които те вълнуват. Можеш да потърсиш инфо там, стига да се намира подобно учебно заведение покрай вас... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз преподавам класическа китара и съм долу-горе наясно с приема в различните ВУЗ в България. Ако се намираш в София, мога да чуя и да помогна евентуално.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много Ви благодаря,в момента съм в провинцията,но на есен отново ще съм в София и вероятно ще се обърна към вас.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно същата работа съм,но вече влязъл в АМТИИ (Пловдив).Отиди при даскал да ти даде пиеси според програмата,трябва ти и солфеж.Тази година беше:

1.полифонична пиеса (Бах,Дауланд)

2.Соната/Тема с вариации

3.Концертен етюд

4.Пиеса по избор

 

Устен солфеж - строене и пеене на акорд и гама,пеене на прима виста.Това е за изпълнителско изкуство,т.е. специалността която аз избрах.За музикална педагогика ти се иска полифонична пиеса и пиеса по избор,но има задължително пиано (2 пиеси,българска и полифонична) и изпит по солфеж,писмен - интервали,акорди,гами,диктовка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След като си с езикова гимназия, би могло да помислиш за продължение на образованието в друга насока, която да ти гарантира по- сериозно препитание.

В София имам няколко познати класически китаристи, някои от които на особено високо ниво.

Единият примерно искаше да е метъл певец и китарист, но дали сам стигна до извода или пък и аз малко му помогнах в решението,

той успява да се изхранва с класическа китара. Просто преди години му казах, да се насочи към класическата, която му е най-силната

музикална страна и да зареже мераците за пеене.

Друг изключително добър класически китарист, изобщо не концертира, а работи нещо нямащо нищо общо с музиката.

Приятел на горният( и почти толкова добър), пък е направил кариера с класическата , но извън България!

(т.е. всеки случай е строго индивидуален и не зависи само от качествата като музикант)

Накратко - в България няма концертен бизнес за класически китаристи.

Може да се изкарват пари с преподаване, свирене в класни хотели( и да си продаваш дискове на място, след гиг), но ако трябва да е както трябва, задължително музиканта ще се наложи да е на световно ниво и да атакува световните и най-вече европейските сцени.

Конкуренцията е сериозна.

За това трябва много талант и пълно себеотдаване. ( и много други качества, не само музикални)

И успеваемоста ще е малка, примерно 1 на 20 ( което е прекалено оптимистично).

Имам предвид независимо от виртуозното овладяване на инструмента, до кариера ще го докара примерно един от 20,30,40,50 много талантливи китаристи, останалите ще се пренасочат към нещо друго или да стигнат до преподаватели само.

Това е варианта, само за класически китарист. Много хора ( ест. предимно момчета) учат класическа китара,

но комбинират и с електрическа, което вече е друга работа( и не става дума за класика).

 

Намери някой класически китарист, вече утвърден , вкл и преподавател, да те преслуша и прецени до къде могат да стигнат силите ти.

И да ти разясни възможностите ти за развитие/кариера.

 

Има и друг вариант да учиш нещо конвертируемо и си продължаваш да свириш.

Това е добър вариант, ако не си решила на 100% да покоряваш света на класическата китара.

Ако обаче си, рискувай ва банк и успех.

 

Това е мнение от любител китарист, но пък съм видял и хора, учили класическа китара ( ВУЗ) и после нищо.

И затова така пиша, с цел да ти помогна да направиш верният избор.

Което пак е относително, защото смисълът на живота е в самото пътуване.

( а доколко да следваш сърцето и доколко разума, трябва сама да прецениш)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Не мисля, че девойката питаше за концепция за живота си.

 

Иначе наистина трябва да се консултираш с преподавател - като при всеки класически инструмент, си има определени технически постановки и начини на звукоизвличане. Казвам го, защото спомена, че не си ходила на уроци. Мисля, че това трябва да е първата стъпка. Ако трябва да се изграждат тези неща от нулата (или приблизителната нула), ще е малко нанагорнище за една година. Иначе солфежът е абсолютно задължителен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Благодаря на всички за отделеното внимание,аз също проверих в какво са се състояли изпитите тази година,но бих искала да те попитам кои точно произведения избра и знам ,че при всеки е различно,но горе -долу колко време ти отне да се подготвиш.В момента едни от нещата ,които свиря,са ,,Libertango" на Пиацола и ,,Air on a G string" - Bach и другото,което ме тревожи е това да ли на това ниво не съм закъсняла,за да успея да се подготвя дори и с учител и по този начин да загубя времето си за подготовка за някоя друга специалност,където определено имам по- големи шансове да вляза.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно същата работа съм,но вече влязъл в АМТИИ (Пловдив).Отиди при даскал да ти даде пиеси според програмата,трябва ти и солфеж.Тази година беше:

1.полифонична пиеса (Бах,Дауланд)

2.Соната/Тема с вариации

3.Концертен етюд

4.Пиеса по избор

 

Устен солфеж - строене и пеене на акорд и гама,пеене на прима виста.Това е за изпълнителско изкуство,т.е. специалността която аз избрах.За музикална педагогика ти се иска полифонична пиеса и пиеса по избор,но има задължително пиано (2 пиеси,българска и полифонична) и изпит по солфеж,писмен - интервали,акорди,гами,диктовка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.