Jump to content
Българският форум за музиканти

Пиано и класическа китара проблем


Recommended Posts

Уважаеми пианисти,

 

Въпрос от колега китарист - възможно ли е според вас свиренето на пиано с не много дълги но все пак налични нокти на дясната ръка..? Знам отговора - отрежи ги, но последните няколко години свиря основно на класическа и дванадесет струнна китара, а там си трябва да имаш маникюр...Последната една година се запалих по пианото и изпитвам голямо удоволствие да си дрънкам 2-5-1 прогресии, но също така и ми е ясно , че на дясната ми ръка постановката е лоша...

 

Проблемът е , че няма как да натискам клавишите с върха на пръста, защото опират ноктите всъщност и натискът става неконтролируем и има гадно кликане.. Затова ъгълът между пръстите и клавиша става доста по остър, пръстът се изправя във втората става и дланта пада по надолу до клавиатурата.

 

Знам колко е важна добрата постановка при всеки инструмент и се нуждая от съвет дали подобен начин описан по горе е горе -долу приемлив. Сега, ясно е че от мен пианист няма да стане, но изпитвам голямо удоволствие от досега си с този инструмент....

 

( почти се бях отказал, но видях как любимият ми китарист Ралф Таунър свири на пиано и реших , че има надежда)...

 

 

Благодаря,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно погледнато правилната постановка е тази, при която пръстите са свити, например толкова, колкото биха били свити, ако държиш в дланта си топка за тенис. Това е класическата постановка на европейската школа. Виждал съм редки изключения, в които доста добри пианисти свирят с много изпънати пръсти, но май са черни музиканти, джазмени и самоуки в повечето случаи. В общи линии не е най-добрата постановка това, но ако ти е само за кефа, няма да ти попречи чак толкова много.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Да и на мен ми направи впечатление , че има джазмени , които свирят с прави пръсти - Телониъс Мънк например на тази снимка, мисля се вижда,,,...да, за кефа е :)

 

И понеже имам дупка между call-овете, намерих и тази статия...http://contentspiano.blogspot.com/2006/02/playing-with-flat-fingers.html

Редактирано от PlamenM
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен човек с напредването и овладяването на някакъв инструмент стига до оптималната за него самия постановка и едва ли има някакви универсални истини. Аз примерно уроци по пиано имам само 3 месеца като почнах да свиря на пиано в 6-ти клас и от там нататък съм свирил сам, та това за свитите пръсти ми го е набила тогавашната учителка :) Сега като се гледам на запис отстрани не свиря нито с много свити пръсти, нито с много изправени, средно положение, което за мен си е оптимално. Ако се опитам да ги свия повече или да ги изправя, не съм достатъчно прецизен в динамиката и в скоростта. Но пък не бих се учудил и да съм развил някои доста погрешни техники и да говоря пълни глупости :D Примерно на едно видео скоро забелязах, че на някакви доста разпънати акорди ми се огъва кутрето в ставата почти наобратно и то не само, че е грозно, ми е и вредно така, обаче след дълго умуване стигнах до заключението, че понеже не съм с най-дългите пръсти на света, това се получава като следствие от напъните ми да си разчекна дланта максимално и да хващам акордите прецизно...

 

Та искам да кажа, че може и да не съм прав, но си мисля, че правилната постановка сама си идва, няма нужда много да го мислиш :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Това с кутрето и при мен се случва. Когато свиря фламенко и използвам "rasgueado" техника само с показалец, среден и безименен, кутрето ми стърчи точно като при теб. Опитвал съм се да свиря нарочно със сгънато кутре, ама не е ми е толкова удобно/естествено. Това явно има нещо общо със сухожилията в ръката.

 

П.П. - Барабар петко с мъжете :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност аз нямах предвид, че ми стърчи кутрето, а че като натискам с него някакви отдалечени клавиши, последната две фаланги се огъват около ставата си повече от нормалното и в обратна на нормалната посока. Но иначе тоя проблем със стърчащото кутре го знам, той се води даже за некултурен, ако държиш чаша или нещо такова, така че внимавам за него, ама все пак съм забелязвал, че го правя при някои дейности, без да се усещам :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.