Jump to content
Българският форум за музиканти

Новият ми pickguard H-H, 2vol, 3-way switch


Recommended Posts

...и on-board preamp по схемата на Никифена, която я има в по- старите теми. Но нещо взех да се двоумя кой ще е по- добрият вариант:

1)Humb => volume => 3 way switch =>on- board preamp или

2)Humb =>on- board preamp =>volume => 3 way switch, а пък защо не и

3)Humb.=>volume=> on- board preamp (без ключ)

Ясно, е че при вариант 2) всеки един хъмбъкър ще има отделен предусилвател, което ще доведе до 2 пъти по- голяма консумация, респ. по- кратък живот на батериите (имам намерение да го захранвам с +/-9V, т.е. с две батерии), но знам ли- някой може да ме убеди, че това е по- добрият вариант.

Надявам се да става ясно какво питам (бях драснал 2-3 схеми на бързо, но качването на снимки в момента нещо не функционира както трябва, ако се наложи ще ги качвам по-късно).

За сега съм се спрял на 1) вариант. Очаквам мнения, препоръки, критики... казват че в дискусията се ражда истината.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преампът накрая. Така ще имаш по-ниско изходно съпротивление. Не знам за каква схема говориш, но това е по-добрия вариант.

сложи и копче за пускане/спиране на преампа. Така ще запазиш чара на пасивните адаптери.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До колкото виждам не си направил концепция която да се разбира.

Аз скоро ще слагам EMG 81/85 на една китара,

примерно при мен ще е:

3 позиции ключ = позиция 1 бридж, позиция 2 нек, позиция 3 и двата.

3 врътки = врътка 1 волум бридж, врътка 2 волум нек, врътка 3 тон.

ключ 2 позиции = позиция 1/ 9 волта, позиция 2/ 18 волта.

Връзка = адаптри > волум врътки > 3 позиции ключ> тон врътка > изход (ключа за волтажа е отделен от това)

Мисля, че така по се разбира!

Ако се чудиш къде да сложиш преампа сложи го преди волум врътката и задължително копче за него (за спиране и пускане).

И няма да е зле да зададеш въпроса по рзбираемо за да може да има логични постове! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не разбрах коя е схемата на преампа, но ако е с по един полеви на входа е най-добре за всеки хъмбъкер да има преамп, а комутациите и регулациите да се правят откъм нискоомната страна на изхода. Потенциометриет и кондензаторите трябва да са съобразени с това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

lyu_records, Твоята концепция е недомислена. Първо ще ти излезе по-солена галетата с позиции при които средната позиция е втори адаптер. Второ това копче 9-18 волта ще има да пука та не ми се мисли. А и при условие, че ще инвестираш в 2 батерии и ще им намериш място в китарата за чий ти е тая опция 1 батерия?

 

А какъв е смисълът да имаш активен преамп при условие, че след него ще слагаш потенциометър за усилване който ще ти вдига изходния импеданс? Нали преампа има смисъл да намали дефектите от кабелите.

 

 

 

Едит по повод тая картинка

 

Объркал съм захранването на картинката. Трябва да го оправиш.

При условие, че ползваш 1 операционен, махни потенциометъра за ниво на изхода и ползвай 500к потове за усилване преди електрониката. Ако слагаш копче - байпас на активната, трябва да добавиш и един високоомен резистор преди входния кондензатор, че ще пука при смяна.

 

Баси, кви глупости съм рисувал по това захранване с 2те батерии от 9волта...

Редактирано от Nikifena
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, прав си за това ключе, всъщност до скоро китарата ми беше с 1 хъмбъкър и преампа и с ключе 5PDP прекъсвах "+" от батериите и шунтирах преампа- бях го направил с цел, ако се скапят батериите и не мога да ги подменя веднага, да карам на "чисти" адаптери.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ники това за позициите го зарежи (образно казано е) лесполско копче ще позлвам по средата са и 2-та. Интересното е че всички се хвърлят на това че ще пука от 18 към 9 волта но на практика не е така. Иначе си прав за преампа. Моя грешка :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Как си го пробвал, че не пука? През компютъра или през 100 вата усилвател?

Щото има значение. Ако за свирене вкъщи става, не е ясно какво ще се случва в клуб. Да не те намразят озвучителите :):):)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ми непука поне така твърди познат с такъв мод. Аз чакам моите да дойдат на края на месеца и тогава ще кажа дали пукат точно на 100 ватова глава. Пък и да запукат ще сложа един кондензатор и някое друг съпротивление и ще спре да пука. :)

Редактирано от lyu_records
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само не знам защо си въобразяваш, че разликата между 9 и 18 волта е толкова голяма, че чак да имаш нужда да превключваш от единия в другия режим....това го казвам на човек, който твърди, че няма разлика дали кабинет ще е от шперплат или от ПДЧ, нали разбираш....

Убеден съм, че няма да чуваш разликата и ако не си ги надпишеш даже няма да знаеш в кой режим си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^ Определено при свирене има разлика, покачва се копресията и усещането от инструмента е друго между 9/18v. Хайде сега обясни каква е разликата в звука при open back кабинет предназначен за китара изработен от ПДЧ или шперплат чиято изходна мощност не надвишава 50 вата. Предполагам си достатъчно компетентен и си го пробвал за да защитиш тезата си. :greenball:

Редактирано от lyu_records
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Аз лично разлика между 9 и 18 волта не усещам, но ефекта по думите на всички използващи го е, че се увеличава хедруума....което май-май е точно обратното на компресията, която ти чуваш :D Явно имаш противоположни възприятия :lol:

 

Пак си помисли трябва ли ти такова ключе или го слагаш, за да има :D

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дали ще чуеш разликата е въпрос на уредба и уши.

Личното ми мнение е, че ако ще се вкарва ОУ в китарата трябва да се търси всхема и възможност той да се свърже директно към хъмбъкера с двата си входа - т.нар, диференциално или балансирано (балансно) свързване. Ще се наложи и малко преправяне на хъмбъкера, но ефектът е един път!

 

Примерна схема от нета:

 

10560d1267981362-emg-81-schematic.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.