Jump to content
Българският форум за музиканти

Преработка на електрическа китара "Кремонфей"


Recommended Posts

Здравейте. Знам че това е може би поредната тема за соц. ел. китари, но в останалите не намерих конкретни отговори на въпросите си. Преди около седмица се сдобих с ел. китара - тяло от Кремона, гриф от Орфей и бридж хъмбъкър Behringer. Амп ще имам чак след 2-3 седмици и затова реших да я постегна малко. Китарата беше боядисана в черно отзад (не особено добре) и със залепено фолио отпред. Та реших да отлепя фолиото и к'во да кажа - картинката хич не беше приятна. То дълбано, то лепено, то 3 пласта боя и накрая лак най-отдолу... Но си викам - х'уаво, няма да я връщам. Та започнах - първо с шкурка 120, щото нямах друга, после купих 60, като редувах 60-120 за да махам надраскванията. Взех и 220, понеже четох, че с нея се махали отпечатъците от пръсти, но до момента не съм я вкарвал в действие. Сега въпросът ми е, ето две снимки:

 

http://hwpics.hit.bg/SDC10015.JPG

 

http://hwpics.hit.bg/SDC10013.JPG

 

Отпред е за три адаптера, но средната дупка е запълнена с дърво, даже все едно не е пробивана никога. Бридж позицията е разширявана за да може да се побере хъмбъкер. Отзад е слагана някаква метална платка за укрепване (не ме питайте защо, не искам и да знам). От снимките се вижда че е останала боя около гнездата за адаптерите, както и отзад. Та опитах се да я махна като натисках, но не стана много добре, а ме е страх да не направя големи вдлъбнатини. Та да натискам ли с 60 шкурка и после да заглаждам със 120 или да търся друго решение? Също така какъв цвят горе-долу трябва да издокарам, на втората снимка, под дупките за стуните има едни петна, които се появиха при продължително шкурене, такова ли трябва да стане цялото тяло? Както и какво бихте препоръчали за запълване на малки дупки и пукнатини - смола или кит? За момента изхождам в няколко варианта:

 

1. Взимам един single адаптер за нек позиция с рамка, хъма си остава на бридж, електрониката си остава на същото място, боядисвам или оставям натурал финиш, лакирам и това е.

2. (ако е физически изпълнимо) Взимам един Strat пикгард SSH, взимам още два single адаптера и с длето правя каналчетата, както и място за електрониката, боядисвам или натурал финиш и приключвам.

3. Издълбавам мястото за средния адптер и процедирам като вариант 1 или 2.

 

Тези логаритмични потенциометри 500K стават ли - http://www.ebay.com/itm/500K-OHM-Logarithmic-Taper-Potentiometer-Pot-A500K-/260803628248?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cb91b8cd8?

 

Хора, знам че китарата е стара и може би не толкова добра, колкото стаговете и скуаярите за по 200лв., но просто прецених че на този етап не ми е нужно нещо повече от това, защото съм тотално начинаещ в свиренето на китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Взимаш решение да я метнеш в камината,че застудя,и си спестяваш куп глупости и грижи -един скуаяър втора ръка за сто кинта по става за учене от тоя скрап ..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но пък имаш желание което е по важно.

 

Наистина искам да я оправя, но ето изникват едни такива въпроси, дето не ми излизат от главата.

 

 

Взимаш решение да я метнеш в камината,че застудя,и си спестяваш куп глупости и грижи -един скуаяър втора ръка за сто кинта по става за учене от тоя скрап ..

 

просто прецених че на този етап не ми е нужно нещо повече от това, защото съм тотално начинаещ в свиренето на китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина не се струва да я стягаш тази китара. Ако тръгнеш да я стягаш като хората ще хвърлиш повече средства от това да си вземеш някой скуаиър втора ръка. А най-вероятно и грифът е за стягане. Ако беше нещо от което може да се очаква добър резултат да , ама за това което виждам просто не си стува. Е то всичко зависи от това каква ти е крайната цел - да имаш китара която да става за учене или просто те сърби да дърводелничиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако имаш инструменти и желание може да го реставрираш,ма не е зле под тая плочка да се види колко е сцепено чамовото тяло,а частите по електроника и железа,купувани поединично идват по скъпи от китайка втора ръка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Наистина не се струва да я стягаш тази китара. Ако тръгнеш да я стягаш като хората ще хвърлиш повече средства от това да си вземеш някой скуаиър втора ръка. А най-вероятно и грифът е за стягане. Ако беше нещо от което може да се очаква добър резултат да , ама за това което виждам просто не си стува. Е то всичко зависи от това каква ти е крайната цел - да имаш китара която да става за учене или просто те сърби да дърводелничиш.

 

И двете, но е късно да се връщам назад.

 

ПП. Чама по-добър ли е от basswood или hardwood?

Редактирано от Pravetz Fan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чама няма място в музикалните инструменти - за щайги е добър.

Basswood - липа . Използва се за тяло на китари.

Hardwood - е доста общо понятие.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ще кажа: Горе главата и смело напред!

Поздравления за ентусиазма и успех! - ще стане.

Ето моето приключение - можеш да намериш отговори на доста въпроси:

http://forum.muzikan...__fromsearch__1

С упорит труд, търпение и желание всичко се постига. И най- важното е, че ще имаш своя китара, в която си вложил собствен труд и по този начин ще има и сантиментална стойност за теб.

Един съвет: Понеже комбинирането на различни адаптери (като тип и производител), в твоя случй хъмбъкър със сингъл, може да доведе до генериране на шум и микрофония. Има зависимост от ориентиране полярността на магнитите на адаптерите и др. Та препоръчвам да си купиш комплект хъмбъкъри например. Има евтини и също така идеални за твоя случай в ebay.com.

Само неразбрах каква е тази голяма плочка на гърба на тялото? Дано не прикрива нещо непоправимо...

 

Поздрави и успех! :thumbs_up:

Редактирано от dandilov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси. Аз вече погледнах твоята тема три пъти, но при теб китарата си е заводски с пикгард, а на мен ми се върти в главата да дялкам за да сложа пикгард. Ти какви шкурчи използва? Какви пари ти излезнаха хъмбъкарите? Лака на спрей ли ти беше или го пръска с пистолет? Аз, както се вижда от подписа, ще свиря главно Bon Jovi, Guns'n'Roses и такива, та ако става, ще си остана само с бридж адаптера, който ми го дадоха, но и за него имам един въпрос, ето две снимки на него:

 

http://hwpics.hit.bg/SDC10023.JPG

http://hwpics.hit.bg/SDC10026.JPG

 

Гледах как се мерят, но аз имам само бяло, червено и още едно кабелче, което мисля е земя. В нета казват ,че хъмове се мерят един по един, но аз единствено измервам 6.5K Ohms, на белия и червеня кабел. Гледам че има и още една дупка ляво долу, но от нея кабелчета няма :mellow:. Тези потенциометри дето ги дадох стават ли? На тоя, дето вървеше към китарата пише M 10K Ohms B, само това M не си спомням какво значеше, бях го учил, но съм забравил. Мерси предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Заводски е счупеният пикгард, който го слепих с тинол. После си изрязах друг от фолиран гетинакс като очертах формата на стария. Между другото и оригиналният е от фолиран гетинакс.

2. В началото използвах шкурка 60 докато стигнах до дърво. После 120 да изгладя деругите от шкурка 60 и да премахна остатъците от лакове и боя. После 320, 600 и накрая използвах 1000.

3. Използвах безцветен лак на спрей. Първите два слоя в интервал от 15 - 20 минути са за грундиране и основа за същинското лакиране. След 24 часа нанесох още два слоя с интервал от 15 - 20 минути и след още 24 часа - още два слоя.

Между другото кремонското тяло, доколкото виждам от снимките, е тип "сандвич". Основата по средата е чам, а от двете страни е залепен шперплат с дебелина около 3 - 4 мм. В този случай е по-добре да го изшкуриш внимателно (свали металните втулки за струните на гърба обаче) изглади го добре и напръскай няколко слоя грунд - спрей (обикновено е сив на цвят). След като изсъхне добре след няколко дни, боядисай със цвят по твой вкус - 3 до 5 слоя като трябва да оставяш всеки слой да изсъхне добре преди да нанесеш следващия. Накрая при желание можеш да нанесеш 2 слоя безцветен лак.

Ето и моя опит с кремонско тяло тип "сандвич":

 

Преди:

6978491741778740721333276683Qd9bj8AFZnPRCDWxlVtf.JPG

 

След:

20071248672161587241333277356RV77dFjVIPeIeWAgTveK.JPG

 

12343982211862511711133327742448iRj1vUIb0P7IUjoa7s.JPG

 

11969160134099804461333277442kwbEf3BsC429iDfRUvXH.JPG

 

Хъмбъкърите не си спомням точно колко ми излязоха, но виж тук:

 

http://www.ebay.com/...buckers&_sop=15

http://www.ebay.com/...=item19cf410e4c

 

Ако искаш само да изкараш звук, то тогава и твоя хъмбъкър си става.

Друг достатъчно добър вариант са оригиналните хъмбъкъри, използвани в Кремоните, а именно - някогашното производство на завод "Милин Камък". Все още се намират тук - там във форума. Могат да звучат и рокаджийски, но при "волуме на мах" са доста яка резачка.

Потенциометрите от 500К стават, само дето за тон, потенциометърът трябва да е линеен, а за усилване - логаритмичен. Също така на тон - потенциометъра се слага кондензатор (мисля, че беше 47nF) към маса. Намери в нета схеми на свързване и виж.

 

За сега толкова от мен...

Действай! :cheers2:

Редактирано от dandilov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Мерси за подброния пост. Колко време трябва да изчакам м/у първия и втория слой грунд? Пробивал ли си нещо под пикгарда или само си го сложил отгоре и отзад си вързал всичко? Аз щях да я дооправя днеска, ама навън времето е ужасно (естествено утре, като съм на даскало, ще бъде 13 градуса слънчево). Какви адаптери си ползвал за твоята Кремона? Аз имам един бял спрей, някакъв MasterPaint, матов и мисля него да го ползвам. Значи да взимам 500K логаритмичен за Volume и линеен за Tone, както и 3-way switch? М/у другото, 3-way значи, че в дадена позиция ще работи само един адаптер, така ли?

 

ПП. Електрониката на мойта е модвана, то се и вижда от дупките на снмките.

Редактирано от Pravetz Fan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между първия и втория слой грунд най-добре 1-2 часа. Всичко е свързано отзад в отвора за потенциометрите. Пикгарда съм го сложил, за да прикрия отвора за средния адаптер както и някои дупки около потенциометрите. За Кремоната - използвал съм кремонските адаптери. 3-way switch ще ти трябва ако използваш два хъмбъкъра. Включва само бридж, само нек, а в средно положение и двата едновременно. При един хъмбъкър ключ не ти трябва.

Китарата няма електроника. Всичко е елементарна електротехника :)

Редактирано от dandilov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много добре разбирам ентусиазма ти, но въпреки това бих те посъветвал да не се занимаваш с веднъж сцепен корпус.

Най-вероятно тази ламарина прикрива много сериозно поражение, което вероятно нито е лепено, нито е китвано.

 

Ако има сцепване или пробойна първо тях оправи, а после търси някаква визия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.