Jump to content
Българският форум за музиканти

Странен проблем компютър/усилвател


Recommended Posts

Здрасти.

 

Първо да се похваля, че се сдобих с лаптоп, който общо взето е и топика на тая тема :beer:

Взех си лаптоп преди около 2 седмици и понеже нямам абсолютно никаква друга аудио система, имах хубавата първоначална идея да го ползвам с усилвателя ми, който е Пиви Рейдж 158 (да онуй малкото) - 15 вата.

Получава се обаче странен проблем, който май е excess напрежение. Като включа усилвателя към компютъра на батерия и всичко е повече от тип топ.

В момента в който пъхна кабела на тока в компа и се получава ужасен гаден шум, който няма абсолютно никаква връзка със нивото на звука, точно какъвто проблем има и когато сложиш нестабилизиран адаптер на (примерно) Бос МТ2. Тъй като имам познания по физика, макар и изключително бедни, първоначалната ми идея е че адаптера не вкарва точното напрежение в компчтъра и то, я по някаква си връзка (независимо каква) отива в целия лаптоп и съответно просто излиза от саунд картата като пъхна усилвателя.

Тъй, само 'дето...

пробвах страшно много различни варианти и резултатите бяха доста странни.

 

1. пробвах с нормални комп. колонки - нищо (те са и слабички де)

2. пробвах със хубва саунд система 2в1 - тишина

3. пробвах пак с моя усилвател, с друг лаптоп в друга мрежа (че моята е малко старичка) - никакъв звук

 

Не съм пробвал още моя усилвател с моя комп в друга мрежа, мисля да пробвам и със още по-добра саунд система.

Това което ме изненада всъщност е точка 2. Освен това една приятелка ми каза, че и нейиня лаптоп прави същата работа. Това нещо нормално ли е? Чудя се още дали има логика я това да вкарва по-голямо напрежение при напълно заредена батерия (т.е. винаги да вкарва едно и също, но когато батерията се зарежда, да е точно толкова, че да я зарежда и да върви компа), тъй като аз съм пробвал само на напълно заредена батерия.

 

Та цялата идея е има ли някак да махна тоя шум. В краен случай ще си взема колонки 2 или 5в1, така и така усливателя ми е моно и на някои песни много дразни (примерно такива без сола или без ритъм ;) )

 

?

 

п.с. предполагам че тия дето разбират от физика до този момент вече са изпопадали по земята от смях на мойте предположения и опити, ама здраве да е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

сигурно се получава граунд лууп ефект....

пробвай да включиш кубето в един контакт, а лаптопа в контакт, който да е от различна мрежа ако имаш възможност :beer:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема ти е следният. Получава се потенциал (разбирай напрежение) между масата на кубето и масата на копма, което се изразява в брум.

Имаш няколко решения.

 

1. Да разкачиш масата на 1 от устройствата (дано да работи, трябва да се пробва) . Ако работи и имаш брум обърни щепсела в контакта)

 

2. Да използваш пасивен ди бокс, или по друг начин казано линеен трансформатор, който разделя галванично системата.

 

3. да караш на батерия :cheers:

 

4. да направиш небалансираните ти конектори на балансирани, и така да имаш подаване на информацията по балансиран кабел (това би могло да оправи нещата)

 

Ето и 1 пдф по въпроса от йенсен трансформърс.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси...

явно от всичките предложения, само едно нещо ви е убягнало... колко зле съм по физика и със всякакви тоци и със всичко подобно. И въпреки да изглежда интересен пдфа, не знам колко ще ми е полезен. Май най-добре да се сдобия с ДИ боксче... И без това ми трябва едно за китарката, така и така.

 

А Стратокастър, няма как да включа компа към една мрежа, а усилвателя към друга и едновременно с това да са вързани едно към друго :dance::lol: Пробвах на различни контакти на една и съща мрежа, но както се сещате, нямаше никакъв ефект :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

нека и аз да се впусна в една кратка реч ако е това за което си мисля де:P

и понеже нямах много търпение да чета какво е писано ще дам

моите неща като идеи

1: направи си тест

към лаптопа свържи една здрава система която знаеш че бачка

ако бачка на 100 % не за сила

към този амп който имаш включи един свестен източник на сигнал

ако и той бачка както трябва

2: направи си свързващ кабел но по сленият начин

клъцваш някаде кабела на две кадето ти е удобно

дали в средата или в единият краи и разделяш сигнала с един

звуков трансформатор такива лесно се намират в радио апаратурите/усилватели/ за да може масата да е галванически отделена

и вече от съотношението на двете намотки се получава различно усилване

може да добавяш и кондензаторчета за да си променяш АЧХ

амплитудно честотната характеристика(мисля така се превеждаше)

:D

аз имах подобен проблем но като записвах сигнал от ТЕЛЕВИЗОРА към КОМПЮТЪРА

ЗАщото захранванията на двата уреда са различни

предполагам и при тебе е така

Редактирано от HackoBoy
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми захранването на компа е 19 волта, на усилвателя... 220 :) Само че на друг лаптоп също с такова захранване, няма проблеми (но сигнала на самия комп беше странно по-слаб, на мах не беше това, което усилвателя ми може).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

по-скоро се получава някъв потенциал между масите на компа и на усилватела, затова трябва да се разделят - пробвай с кондензатори по 10мф примерно

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз понякога свързвам РС-то към един от ламповите си Hi-Fi усилватели и реших проблема като изолирах масата на усилвателя - просто сложих изолирбанд върху масата на щепсела.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е идейно, обаче в този случай трябва да избягваш да вадиш кабела със сигнала от компютъра, или от усилвателя, при включена апаратура, заради утечката, която може да се получи по масата на сигналния кабел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз понякога свързвам РС-то към един от ламповите си Hi-Fi усилватели и реших проблема като изолирах масата на усилвателя - просто сложих изолирбанд върху масата на щепсела.

Някои лампови усилватели имат гнд лифт на захранването с 1 копче. Май на трейнър усилвател съм го виждал.. не помня...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми захранването на компа е 19 волта, на усилвателя... 220 :headbang: Само че на друг лаптоп също с такова захранване, няма проблеми (но сигнала на самия комп беше странно по-слаб, на мах не беше това, което усилвателя ми може).

а друг усилвател работи ли към твоят лап-топ или и той не може?

ако е така значи лап-топа му е заминака звуковата или нещо друго като проблем .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.