Jump to content
Българският форум за музиканти

Реставрация и тунинг на елекрически Орфей


Recommended Posts

Здравейте. Понеже напоследък се туткам много, реших да постна тема за китарата, която искам да си направя от една орфейка от този тип на картинката, която съм прикачил.

 

Това, което ми харесва в нея, е че тялото и е предимно от махагон.

 

-За момента съм направил следните неща:

взех такова тремоло(обаче от онези, дето са на 2 винта, и могат да движат и в двете посоки):

510t_fe2.jpg

-Оформих рогцата на тялото, така, че да мога да достигам

последните прагчета, и да има по-фешън вид китарата.

 

-Поизтъних грифа, и оформих главата.

 

-Отлепих фингърборда на грифа, и го изхвърлих. Сега с pacman трябва да

залепим нов, палисандров, с 22 прагчета. Също така сега мензурата ще е 6мм

по-дълга, понеже струната няма да започва от там, където беше 0-во прагче,

а от самия нът. Така мензурата става с 2мм по-дълга от Гибсън-ската,

което(надявам се) означава, че струните ще бият малко по-малко заради по-

високото си напрежение.

 

-Взех две стоманени релси дебели 2мм, и високи 1см, които да сложа

вертикално вътре в грифа, за да намаля ефекта на извиване.

 

- Направих нек покет-а прилично тесен(с помощта на много тънки букови фурнири), така че грифа да влиза в нега само с известно натискане.

 

- В момента запълвам отворите по тялото в страт-стил з дърво, за да ги направим като на гибсън - само 2 дупки за адаптери, отвор за електрониката отзад, и отвори за тремолото.

 

Ако имате идеи(особено за това как да направя грифа максимално прав, и неогъващ се), споделете ги.

 

Прагчетата ще ги сложа аз, защото искам да испробвам един метод с менгеме.

 

Друг болезнен момент е оформянето на фретборда(така че хем да има радиус, хем да е идеално прав). С чак такива машини не разполагаме, ако имате опит с оформяне, споделяйте.

 

С течение на времето, ще поствам снимки от процеса на работа по нея.

С нея ще направя експеримент - горе нът-а ще е направен така, че всяка струна да излиза на различно ниво(както долу, при подвижните седла на бриджа), така, че да има наистина верни позиции китарата.

Graphic1.JPG

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хм.. отскоро и аз имам почти същата, само дето някой и правил селски тунинг :lol: и сега се чудя отде да си взема пластмаса за къстъм пикгард, обаче по-яко би било както казваш ти - без. Понеже не съм наясно за някой неща ще питам: Как ги пълните тея дупки и как правите нови отзад?? А рогата как изтъни??

Между другото оригиналния мост е ужасен - металните блокчета (така и не им научих името)през които минават струните са толкова високи, че струните не могат да се смъкнат на нормална за свирене височина, та аз си мисля да сменя само тях

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хм.. отскоро и аз имам почти същата, само дето някой и правил селски тунинг :lol: и сега се чудя отде да си взема пластмаса за къстъм пикгард, обаче по-яко би било както казваш ти - без. Понеже не съм наясно за някой неща ще питам: Как ги пълните тея дупки и как правите нови отзад?? А рогата как изтъни??

Между другото оригиналния мост е ужасен - металните блокчета (така и не им научих името)през които минават струните са толкова високи, че струните не могат да се смъкнат на нормална за свирене височина, та аз си мисля да сменя само тях

В магазините по левче има хубави подноси..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ами ако ще е само това(макар, че не знам дали има смисъл) просто смени бриджа. Това, което аз направих, е че залепих една равна махагонова дъска(направена от бившия махагонов фингърборд) вътре в джоба на грифа, така, че той да излезе малко нагоре, до някаква човешка височина(на тези офреи фингърборда едва не влиза и той в дупката, толкова е ниско грифа).

 

Иначе дупките се пробиват с фреза, а рогата ги изпилих с шкурка, монтирана на главата на бормашина, и пила за дърво(не много груба).

 

Дупките се запълват с подходящо изрязани парчета дърво. Трябва да изчистиш лака и от дупките, обаче, за да бъде връзката дърво-дърво.

Използвам лепило за дърво BISON. Най - добре купи лепило ROSS.

 

Пикгард можеш да си проектираш в размер 1:1 на Corel Draw, и да го дадеш после на лазерно рязане. Пластмаси се продават на ъгъла на Христо Ботев и Сливница(не откъм централна гара, а от другата страна на улицата, и не откъм страната на спирката на автобус 310, а от другата страна). Магазина има жълта табела.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

според мен няма никакъв смисъл да се сменя целия мост, аз предпочитам да няма тремоло заради значително повечето състейн.

грифа на мен ми се струва стабилен (не се гъне), но тръс рода не мога да го мръдна по никакъв начин и при тебе ли е така?

А защо сменя фингърборда? според мене е добре, оригиналния си има радиус и е горе-долу верен, има само нужда от рефретване (ако някой ме светне как става това и как се подравняват прагчетата ще съм много благодарен).

За сега се отказвам от пикгарда (ще карам със селския) и някой хубав ден ще запълня дупките :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Моста е малко неудобен за свирене, заради дългата ламарина, която стърчи отзад. Грифа можеш да го повдигнеш малко(като го подложиш).

Не мисля, че само рефретване ще оправи работата, хвани една линийка, и измери дебелината на фингърборда на различни места, и ще видиш за какво говоря. Позициите на всички орфеи не са верни( всичките са с по 1-2% не на място). Такъв им е бил шаблона в завода. Всички орфеи са еднакво фалшиви. Това не е болка за умиране де, дори яките китари фалшивеят с по 2-3%, но аз искам много вярна китара.

Тръс род-а се мести трудно и при мен. Като се смаже малко(отвинтваш гайката и смазваш в нея и самото желязо) върти по-лесно, но не прави особено равномерна дъга. Обмислям да го сменя с двоен.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мойта като я взех беше безобразно фалшива - 6та на 1во прагче беше F и 4върт тон :lol: затова си направих нов нът, който стои на място на нулевото прагче и мислех да го правя с различна дължина за всяка струна, но се оказа че няма нужда.

Само при мен ли са огромни отворите за адаптерите или е нормално? дори и да се сложи пикгард пак трябва да се запълват.

Колко пари излиза нов фингърборд, заедно с прагчетата и монтажа?

а нов мост?

Мерси за съветите и помощта и успех в тунинга :guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Това, че си местил нъта много, може да означава, че когато струните застанат прилично близо до грифа, и настроиш интонациите на 12 прагче, тогава пък тона може да се окаже Фа без четвърт тон, и тогава или ще трябва да добавиш обратно малко към фингърборд-а, или да го смениш.

 

Огромни са наистина - и мен не ме кефи така.

някъде 60-70-ина лв ще излезе фингърборд + поставяне на прагчета + прагчета.

Нов мост, около20-30.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето малко информация как да си направим truss rod в домашни условия. Това го имаше в темата "Как да си направим китара от скрап", едва ли ви казвам нещо ново, но някой може да е позабравил. А и този снимания на този сайт горе като че ли ще свърши работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, че си местил нъта много, може да означава, че когато струните застанат прилично близо до грифа, и настроиш интонациите на 12 прагче, тогава пък тона може да се окаже Фа без четвърт тон, и тогава или ще трябва да добавиш обратно малко към фингърборд-а, или да го смениш.

е аз преди да правя нъта пробвах да месття нулевото прагче, видях къде става вярна и тогава го направих. Сега е почти навсякъде вярна

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е нали струните сега са ти много на високо. Като ги направиш ниски, опъването им от натискане ще намалее, и може да се окаже тогава, че нът-а не е на подходящото място. Тогава може да се наложи да го преместиш обратно назад.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

eм аз направих нъта отдолу където влиза във фингърбода тесен, а отгоре широк, така че ако има нужда само да се изпили. ето за кво говоря:

nut

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Значи имам следния напредък по проекта: pacman ми залепи нов палисандров фингърборд с PRS мензура и 22 позиции, сега слагам позиции Jumbo. Обмислям да я правя creamic humbucker(bridge), stacked humbucker(middle), alnico5 single coil(neck). Taкa се надявам между бридж и мидъл да мога да правя хрм безшумен, хем дефазиран звук, а на нек да имам мек алнико тон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Eто малко неясни снимчици от грифа, вече с поставени прагчета. Много равни станаха прагчетата, да се надяваме, че ще свири наистина добре:godbless:.

 

http://www.putfile.com/pic.php?img=3284564

http://www.putfile.com/pic.php?img=3284576

http://www.putfile.com/pic.php?img=3284583

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.