Jump to content
Българският форум за музиканти

Звук


Otveqn

Recommended Posts

Ето още един опит за формулиране на отговор,на първоначалния въпрос.

 

1.Звученето на електрическата solidbody китара(сама по себе си) е в първостепенна зависимост от акустично-резонансните качества на материалите,от които са направени тялото и грифа(най-вече дърво).Тези си характерни звукови качества ,материалите проявяват,когато им въздейства комплексът 'струни & вид закрепване на струните'.

 

2.Звукът на ел.китара(от всякакъв тип) е равностойно зависим от звуковите качества на инструмента,от една страна и от усилващата апаратура&звукоизлъчващи компоненти - от друга.

Ето на това се вика обяснение :-))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

време да налучкам:

мисля, че адаптерите не приемат само вибрации от струните (които м/у другото задължително трябва да са от магнитен метал, ако решиш да слагаш по-дебели струни, не слагай за акустична), но и вибрациите, които "потъват" в дървото... всъщност това не са електромагнитни вълни и за това не съм сигурен. но ако е така - дървото е от огромна важност, променя коренно тона

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако решиш да слагаш по-дебели струни, не слагай за акустична

Що бе, аз съм виждал електрическа китара със струни за акустична и си свиреше много хубаво включена :)

 

Иначе, да, адапторите приемат и други вибрации, освен тези на струните. Когато почукаш по китарата с пръсти, дори и да държиш струните, така, че да не вибрират, пак се чува звук. Така че дървото и качествата му определят голяма част от типа звук на китарата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

(които м/у другото задължително трябва да са от магнитен метал, ако решиш да слагаш по-дебели струни, не слагай за акустична)

малко офтопик: ако струните за акустична китара не са от магнитен метал, на какъв принцип работят тогава адаптерите за акустична ?

 

Иначе, дървото играе огромна, дори решаваща роля във формирането на звука на китарата. Начина по който е закрепен грифа за тялото, дали има плаващо или стабилизирано мостче и т.н. и т.н.

Доста фактори влияят :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Един въпрос: как кухото тяло на електрическата китара унищожава микрофонията?

Редактирано от kazimbutt
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Акустичните кухини по принцип усилват резонансните явления(това им е предназначението),оттам и амплитудното движение на струните,и като следствие - силата и продължителността на звука.Т.е. - налице са условия за по-лесно създаване на обратна връзка,отколкото за потискането и.В някои случаи(конструктивен резултат,или взаимодействие с околната акустична среда),могат да възникнат и противофазови резонансни взаимоотношения,които да доведат до потискане на силата,но това по принцип се случва само в определен(малък) честотен спектър и не може да се определи като "принципно унищожаване на микрофония".

 

С други думи - при наличие на кухо тяло,имаме нарастнала вероятност за възникване на микрофонии.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

малко офтопик: ако струните за акустична китара не са от магнитен метал, на какъв принцип работят тогава адаптерите за акустична ?

Струните на акустичните китари също са от магнитен материал. И ако си говорим за адаптор от електрическа китара - действа. Иначе акустичните китари, които се продават като електроакустични са или с микрофон или с пиезо-адаптор. Микрофона го знаете как действа. Пиезо адапторът улавя промените в налягагането около себе си и от там изкарва звук, затова няма значение дали струната е найлонова или метална.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм, не съм пробвал акустична със адаптер на електрическа. Идея е :)

Просто едно време си бях купил адаптер който се слага на нормална (не електро-) акустична (с метални струни), ако някой не е виждал мога да сложа снимки.

Иначе ми е ясно, че са от магнитен материал някакъв, и за това питах ако не са от такъв, как би трябвало да работят адаптерите (като този който си купих) :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм, не съм пробвал акустична със адаптер на електрическа. Идея е :)

Просто едно време си бях купил адаптер който се слага на нормална (не електро-) акустична (с метални струни), ако някой не е виждал мога да сложа снимки.

Иначе ми е ясно, че са от магнитен материал някакъв, и за това питах ако не са от такъв, как би трябвало да работят адаптерите (като този който си купих) :)

мойта кухарка има нек адаптер от електрическа. Звучи много приятно, като hollow body електрическа, но не трябва да се свири с дистер - само с лек овърдрайв, щото стават луди миркофонии

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм, не съм пробвал акустична със адаптер на електрическа. Идея е :)

Просто едно време си бях купил адаптер който се слага на нормална (не електро-) акустична (с метални струни), ако някой не е виждал мога да сложа снимки.

Иначе ми е ясно, че са от магнитен материал някакъв, и за това питах ако не са от такъв, как би трябвало да работят адаптерите (като този който си купих) :)

Ами принципно адапторите работят на принципа на електромагнитната индукция. Това се учи още в училище - адапторът като магнит, излъчва магнитно поле над себе си. Струната, като метал, който е привлечен от магнита, си взаимодейства с него и "дразни" магнитното поле на адаптора с трептенията си, адаптора улавя тия трептения (с тяхната си честота за всеки отделен тон) и предава към усилвателя. Това е най-общо казано :P Ако струната не е от магнитен материал, не би влияла на магнитното поле на адаптора и той реално не би изкарал звук. Ама аз много много не ги разбирам тия неща, та някой по-технически грамотен от може да обясни по-точно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за обясненията, но знам как работят адаптерите за електрическа китара :)

Идеята ми беше - ако според прасе, струните за акустична НЕ са от магнитен материал, т.е. ако прасе е прав, тогава как работят адаптерите за акустична китара,, ако струната не е от магнитен материал :)

Както и да е, стига офтопик :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.