Jump to content
Българският форум за музиканти

Гледането в клавишите


AlFiA

Recommended Posts

Нали целта е нотния текст минавайки през мозъка да достигне до пръстите.

Паметта на детето е супер, след две минавания вече го знае наизуст. Обаче си гледа клавишите, тропа едно хорце на легатато не върви му хич.

 

... въпросът е - какво се случва по "трасето"? :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Толкова абстрактно си го задала въпроса, че не мога да разбера изобщо какво се случва по трасето, па тогаз да говорим за детето ти :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ма ти какво очакваш :wow: ?Да върти глава като бат Стиви ли?Ми гледането в клавишите почти не може да се избегне.Научило си го е на изуст какво друго му остава освен да гледа клавишите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това поставя и въпроса дали има значение, като се свири, дали ще гледаш хората, ще флиртуваш с тях и ще се хилиш, или ще се самовглъбяваш и ще си гледаш в клавишите или някъде другаде. Аз лично съм се изнервял няколко пъти на хора, които са ми правили забележки, че когато свиря, съм бил намръщен и съм гледал в клавишите. Обикновено отговарям - седни ти да свириш и да се хилиш. Свиренето си е нещо индивидуално и е важно какво излиза като музика. Останалото са шоуменски изпълнения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това поставя и въпроса дали има значение, като се свири, дали ще гледаш хората, ще флиртуваш с тях и ще се хилиш, или ще се самовглъбяваш и ще си гледаш в клавишите или някъде другаде. Аз лично съм се изнервял няколко пъти на хора, които са ми правили забележки, че когато свиря, съм бил намръщен и съм гледал в клавишите. Обикновено отговарям - седни ти да свириш и да се хилиш. Свиренето си е нещо индивидуално и е важно какво излиза като музика. Останалото са шоуменски изпълнения.

Мисля че малко ги пресилваш реакциите си на това което са ти казали...

А искаш да си обясниш съвсем друг въпрос, пишеш за сценично поведение! :exclaim:

 

Подозирам че приятелите ти са искали да ти кажат че изглеждаш доста натегнат и по този начин публиката я плашиш...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
ма ти какво очакваш  :wow: ?Да върти глава като бат Стиви ли?Ми гледането в клавишите почти не може да се избегне.Научило си го е на изуст какво друго му остава освен да гледа клавишите.

Да да да това - на миналогодишна продукция едно момиче от фигурното го караше по същия начин - забивайки глава в клавишите, щеше да ги изяде с поглед... :headbang: изправен гръбнак, хубава стойка забрави! ... цялата енергия сякаш вкарва само в клавишите...

:dance:

Редактирано от AlFiA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Толкова абстрактно си го задала въпроса, че не мога да разбера изобщо какво се случва по трасето, па тогаз да говорим за детето ти :headbang:

Представи си нотните страници са ти пътен маршрут.

Вкарал си си го в главата. Със всички извивки и прочие...

Когато вървиш гледаш ли си краката?

 

Да си виждал някой по улиците да ходи и да си гледа краката? :wall:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Да си виждал някой по улиците да ходи и да си гледа краката?  :wall:

Ем, да, виждал съм... Но конкретното сравнение няма нищо общо със свиренето на музикален инструмент... :dance:

 

Само така и не можах да схвана какъв ти е въпросът? ;) Ако питаш защо детето предпочита да си научава наизуст произведението и после не гледа партитурите - посъветвай се със специалист... :killyou: :headbang:

 

Ако питаш защо не му се отдава легатото...еми...всеки се учи, нали? Ще мине време и ще започне да му се отдава...

 

изправен гръбнак, хубава стойка забрави!

 

Ти виждала ли си разпален пиянист как свири и дали му пука за изправен гръбнак и хубава стойка... Онзи ден бях на симфоничен концерт на "Концерт №20 за Пияно и Оркестър" на Моцарт... Еми пиянистката ми кръстоса погледа! И въпреки това от време на време се "чупеше" в гърба...

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не гледам в клавишите.може би защото съм посвирвал по 15 часа в денонощието...

E излиза значи че откъм пианото е в началото на придобиване на двигателна култура. Предполагам че и на тъмно като изключат тока можеш да свириш. В един момент в детството... когато това се беше случило, неочаквано установих че все пак донякъде го мога...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да си виждал някой по улиците да ходи и да си гледа краката?  :wall:

Ем, да, виждал съм... Но конкретното сравнение няма нищо общо със свиренето на музикален инструмент... :dance:

 

Само така и не можах да схвана какъв ти е въпросът? ;) Ако питаш защо детето предпочита да си научава наизуст произведението и после не гледа партитурите - посъветвай се със специалист... :killyou: :headbang:

 

 

Ами съветвам се и ми казва че щом бързо лепи значи е умна.

 

 

 

Ако питаш защо не му се отдава легатото...еми...всеки се учи, нали? Ще мине време и ще започне да му се отдава...

 

Ей тук имам подозрения че безименния и кутрето не са толкова силни колкото другите пръсти.

Колко струва едно кутре срещу удара на един силен палец?

 

 

 

изправен гръбнак, хубава стойка забрави!

 

Ти виждала ли си разпален пиянист как свири и дали му пука за изправен гръбнак и хубава стойка... Онзи ден бях на симфоничен концерт на "Концерт №20 за Пияно и Оркестър" на Моцарт... Еми пиянистката ми кръстоса погледа! И въпреки това от време на време се "чупеше" в гърба...

 

Моята от разпаленост свири седнала на една кълка... :wall: мдам днес пак се борихме..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко е до умение и опит... извинявай, но аз мога да пия бира и да свиря, докато едно дете ще се надриска да гледа клавишите. Аз ще блея в една точка докато свиря и се пъна да се сетя как беше по натам, друго дете ще е запомнило постановката на клавишите. Не може един жонгльор да не гледа в топките си( :headbang: ) ако все още не жунглира добре. Същото е и с пианото. Ако пръстите ти вече свирят сами по клавишите тогава можеш да не ги гледаш. От друга страна пък и със затворени очи да свири човек - ако се вживява ще си чупи гърба ще се кълчи, но ще изкарва страхотна музика. Аз лично мразя това у пианистите, но какво да се прави. Тва като при секса - правилен начин няма, каквото и да говори етикета :dance: !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

ако трябва да съм точен,свирих през ноща в продължение на едно лято.спях през деня,защото беше доста топло,а през нощта си свирих на слушалки:headbang:всичко е работа,практика и т.н.и на масата да свиря,пръстите ми вървят все едно са върху клавишите:dance:

 

едит:виждал съм чалгаджия да свири ужасни отсвири с дясна ръка,да пее,а с лявата да пише смс.ей това вече е опасна работа.

Редактирано от Topsun
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако трябва да съм точен,свирих през ноща в продължение на едно лято.спях през деня,защото беше доста топло,а през нощта си свирих на слушалки:headbang:всичко е работа,практика и т.н.и на масата да свиря,пръстите ми вървят все едно са върху клавишите:dance:

 

едит:виждал съм чалгаджия да свири ужасни отсвири с дясна ръка,да пее,а с лявата да пише смс.ей това вече е опасна работа.

Просто не може да се очаква от дете толкова бързо да свикне с инструмента. А иначе за тоя чалгаджия.... ми ако го е свирил тва хххх пъти и пише нон стоп смс-и, що да не може ;) Нали знаеш колега - има един момент в който ти става по лесно да не можеш да свириш от колкото да свириш както му е реда ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко е до опит, аз много рядко поглеждам клавишите изобщо, но това вече е интуиция, която се добива със свирене. Не можеш да искаш от някой, който свири от скоро ем да дрънка, ем да пее, ем чушки да пълни - всичко с времето си :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.