Jump to content
Българският форум за музиканти

Ъгъла на пикапа


Mecho

Recommended Posts

Моля ви са, обяснете на Батя ви Меча защо са слагат пикапите под ъгъл, различен от 90 градуса, спрямо струните (бриджа на страта например). Виждал съм какви ли не комбинации... хъмбъкери, сингъли... всите кривват понякога от правия... ъгъл.

 

Поздрави,

Мечо :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ай ся... не ме взимай за мезе... толкова ли неразбираемо съм го описал ;)

Който разбере, да отговори първо, а после да се шегува ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Простете за офтопика, и то от мод: @RockMan Я пак? funny_post.gif - дължината на адаптерите на всяка китара са перпендикулярни на струните, нали?

Редактирано от MDFk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Чакай сега ? Аз така разбрах нещата :

adapteri6fs.jpg

(тънкото е струната ,дебелото адаптера)

Редактирано от RockMan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ама че съм прост !!! Вие сте говорили за другата гледна точка !

040730.pickups_bridge_start.t.jpg

 

За тези адаптери ли става дума ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

ам зарад звука!! като е завъртян така бриджа 6та струна дава по-мек тон а 1ва по-тънък. Има и редки модели стратове с бридж наобратно за да се изкара Хендрикс звук - той нали ползва стандартен страт с обърнати струни - 6та на място на 1ва и т.н., а за да стане тва както са нормално струните трябва адаптера да е наобратно ъгъла (6та с много високи, 1ва с по-меко звучене)

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми не знам аз по принцип съм с по-дебело перо мисля ч е за бас китара и като пиквам мисля че около 90 градуса щото иначе мн стърже по струните и става гаден звука.

да те запозная ли с един психиатър? гледам май имаш нужда?

 

по темата: слага се наклонен, защото честотата на трептене на различните струни е различна. съответно тънките имат горе долу еднаква амплитуда на трептене по цялата дължина.

обаче дебелите към центъра трептят повече. адаптера е наклонен за да 'хваща' повече от трептенето на струната и така звука е по-пълен и силен :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

(мнението ми беше отишло с другите в коша, затова го пиша отново)

Не знам, според мен, ако бридж адаптера е наклонен, е редно да не е като на стратокастер, ами обратно(ако искате да свирите ритъм с дисторшън на него). Така дебелите струни се чуват по-ясно, и става добре за свирене на драйв/дисторшън ритъм китара, без да се омазва положението от въпросния плътен и силен звук. Ако искате плътен и силен свук - има си и мидъл и нек адаптери. То този наклон на адаптера на стратокастера допълнително спомага за не-особено ясния ритъм звук на тези китари на бридж адаптер.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

През 1954та май не се е свирило много ритъм китара с дисторшън :)

помисли малко - ако е наобратно 5 и 6та струни ще звучат по-тънко и ритъм звука ще е още по-калпав. Неясния ритъм звук по-скоро се дължи на факта че адаптерите са сингли и китарата не е направена за метълщини, иначе ако става въпрос виждал съм и хъмбъкери наклонени по същия начин.

 

stratocaster - амплитудата не е ли най-висока по средата на струната (средата на дължината от прагчето където е натиснато до моста)? мисля че не заради амплитудата(заради различните амплитуди на повечето сингъл адаптери магнитите са издадени на някой струни повече, отколкото на други), а точно заради звука се слага така.

разликата е все едно пикваш точно до моста - излиза тънък звук, а като пикнеш до грифа излиза плътен

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Не, сингъл койл звука не е противоположност на ритъм звука, даже синлите4 звучат доста живо с дисторшън. А колкото до наклона на адаптера - точно тънкото звучене е идеално за дисторшън. Замазването при свирене с дистер се дължи на наличието на повече ниски честоти в сигнала. Под около 500 херца, не трябва да има много ниски, за ясен, отчетлив заук с дисторшън. Затова аз бих го обърнал наопаки бридж адаптера.

 

Още нещо - струната звучи по-силно в средата САМО за основната честота, хармонициите имат няколко пика по дължината на струната(колкото по-висок хармоник, толкова повече пикове).

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
It is also important to realise that this change of sound along the string is exponential.   That is, changes near the bridge are far more dramatic than those near the neck position.  

 

You can verify this for yourself by picking the string at different positions.   This is best done acoustically, so you can hear the whole string sound rather than the small portion heard by a pickup.

 

First, pick a string right next to the bridge and notice how bright and "twangy" it sounds, then pick the string at 1 centimetre intervals towards the neck.   You will find that the changes at first are quite dramatic, but become less noticeable as you pick closer to the neck.

 

This illustrates why on a strat, there is less change in tone between the middle and neck pickups compared to the sharp sound of the bridge pickup.   Granted, the pickup is angled back on the lower string side to partly offset this effect, but it still remains difficult to get a great sound out of identical pickups with the same EQ settings.   That's not to say that there's anything wrong with the design, it is useful for various music and playing styles.   A common modification is to simply replace the bridge pickup with a hotter and warmer sounding pickup.

 

Мисля, че това обяснява доста... :ph34r: Ако има проблеми с английския, мога да преведа...

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да не пускам нова тема.....

ако се завърти адаптера на 180 градуса,ще се промени ли звученето му(магнита който се пада под 6 струна да отиде под 1-ва)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Важно е също да се разбере, че тази промяна в звука по продължение на струната е експоненциална. Тоест, промените в близост до задното магаре са много по-осезаеми, от колкото тези близо до грифа.

 

Сами може да се уверите в това като удряте струната на различни места. Това става най-добре акустично (при изключена китарата), така че да можете да чуете звука от цялата струна, а не само малката част която "чува" адапторът.

 

Първо, ударете струната близо до bridge-a и чуйте колко ярко и звънливо звучи тя, след това удряйте през интервал от 1 сантиметър в посока към грифа. Ще видите, че в началото промените са доста резки, а след това стават все по-недоловими, колкото повече се приближавате към грифа.

 

Това обяснява защо на Strat има по-малка разлика в тона между предния и средния адаптор, в сравнение с острия тон на Bridge адаптора. Поради тази причина адапторът е наклонен при по-ниските струни за да неутрализира частично ефекта, но все още остава трудно да изкарате хубав звук от инентични адаптори с еднакви EQ настройки. Това обаче не означава, че има нещо нередно в дизайна, дори е полезно при различни стилове музика и техника на свирене. Най-често правената модификация е просто да се смени Bridge адапторът с по-"горещ" и по-меко звучащ такъв.

 

...Преведох :rolleyes:

 

Idiot,TRifonski.!!, по-скоро не :ph34r:

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.