Jump to content
Българският форум за музиканти

кой как вади парчета


Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

Според мен,то4но така не се вади пар4е по слух.Може би във фенските години,когато децибелите са дале4 по-важни от музиката-да....За мен правилото е винаги със слушалки,максимално концентриран,тихо,за да слушаш партиите не само на барабаниста,ами и на останалите инструменти,а това е супер важно когато запо4неш да свириш с група-да се нау4иш да слушаш околните и да ги усещаш,а не само себе си.За по-трудни пар4ета,ако имаш нотен текст,поне да разбереш възловите моменти,акценти,унисони....и както и колегите по-горе казаха,хармонията на някой от водещите инструменти.Понякога,когато си супер заинтригуван от стила на даден музикант,гот е да го видиш и как свири дадено пар4е,конкретен момент от него,защото целта ти е да го извадиш едно към едно с неговата техника,а ако нямаш ноти,на аудио запис може да не го възприемеш правилно или да търсиш подходящатата техника за да наподобиш неговото изсвирване,а не това ти е целта,но пък така рзвиваш интерпретаторските си способности.Затова най-добре е съ4етанието на всякаква информация-аудио,видео,ноти.По принцип всеки сам си търси своя на4ин да вади пар4ета,но си има и ве4е установени,от тези преди нас. :read:

Редактирано от vihro
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз ги вадя по слух но никога със слушалки ;) има вероятност ако си сложиш слушалки да не си 4уеш грешката и така я вадиш грешно и като идеш на репетиция и запо4неш да свириш си казваш "а тва тука не било така" и аиде пак отна4ало :wall: тва си ли4но мое мнение но си мисля 4е и други като мен които си вадят песните по слух имат такива проблеми

Пич вади се със слушалки,но НЕсвирейки,за да можеш да чуеш детайлите.Вече като го научиш тогава започни да свириш с даденото ЦД;)Мисля че ме разбра.А Вихро е много прав за това с източниците от колкото повече,толкова по-добре.Най-малкото има някои фигури,които можеш да ги извириш по 100 различни начина и като видиш дадения мръсник как го свири на живо е много по-лесно да вникнеш в парчето.Особено за джазз сложнотии.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Nothing Else Matters- по слух, съвсем лесно. Дейв Уекъл- по слух, съвсем се размазваш от кеф и се отчайваш от себе си. Съгласен съм- по лесните на слух, за другите се позаписват работите :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами, ако имаш достатъчно развит слух///става и по слух, но едва ли ще чуеш всички тънкости и детайли. Най - сигурно е със слушалки.(но без да свириш). Аз лично си записвам на един лист следният модел(това е само пример за съответната песен):

1.Интро

2.Куплет

3.Брейк

4.Припев и тн

Смисъл запаметявам си партиите и си записвам коя след коя следва...така ми е най лесно.Но след като изсвириш едно парче 30 пъти и от това няма нужда.

:nono:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми при мен положението е малко като при "aarab" . Но никога не съм опитвал да вадя парче едно към едно. Просто така ми харесва :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

аз запаметявам к'вото мога, така наи-добре си знаеш за к'во иде реч :P пък ако не може така, тогава си намираш най-дървения диктофон и почваш. То като изсвириш нещо един път, или поне при мене, после като го чуеш, лесно ще го възпроизведеш дори и да е дълго и сложно само му помниш ритъма и импровизираш :P та даже и ноти да не се знаят, ако имаш слух, те не играят :) нищо че по-горе вече беше оплют слухът, та той е наи-важното, нали слушаш музиката, ако имаш слух, ще успееш да чуеш цялата хармония и никой няма да свири нито по-високо, нито по-ниско, всичко ще си е в нормите и ще излеза поредното уникално парче :P

Редактирано от petkunq
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.