Jump to content
Българският форум за музиканти

Зараза?!


Recommended Posts

Интересно ми е да знам и не само ми е интересно, но и нужно, дали наистина костите се прецакват от много свирня. Имам предвид - напулно възможно за някой, който обезумяло малати, но ако свириш технично(под техинчно разбирам пълния контрол над палките без излишна сила и няпрежение без да се кълчиш много),има ли възможност в няк'ъв по-кратък период от време да се скапят и има ли начин да се предпазиш. Не че това понякакъв начин ще ми повлияе на свиренето, но поне ако има нещо което е хубаво да се знае, бих го научил да избегна възможни проблеми в бъдещето. Мерси предварително :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 30
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Може да си прецакаш ставите,най-ве4е китките,от неправилна техника,но не и костите.Разбира се,ако не приемаш достатъ4но "Ca" те 4ака остеопороза в стар4еска възраст,дори и да си мъж :greenangel::virtuoz::virtuoz:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

e чесно да си кажа невярвам, че ми е неправилна техниката дотолкова че да си ги прецакам, няква приемлива ми се струва, а колкото до калцийя това е повече от ясно, нямам намерение да се докарвам чак дотам :greenangel: и да де ставите не костите аз просто така обобщително ги наричам всички апатитни елементи в нашите домашни любимци :virtuoz: ахахаха мерси

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

...божке каква медецинска темата ..... :blink:

 

Костите едвали ще ти се износиат но по скоро може да се изгърбиш,оглушееш или полу4иш заболиаване на сухожилията.

Това са наи-4есто срещаните опасности за един барабанист или евентуално ниакви травми на ръцете.

Наи-популярно е тендовагинита което и другите колеги по горе коментираха -заболяване на сухожилията и нервите в тая област.

Обикновенно става от НЕПРАВИЛНА ПОСТАНОВКА!,пресвирване,претоварване на ръцете /за много кратко време/ или използване на прекалено тежки палки от на4инаещ барабанист.

 

Прдпазването става като цял живот си следиш постановката/така като е по у4ебник/,да не се пресилваш да свириш примерно 9 часа само днес при положение 4е обикновенно свириш 2-3 часа на ден,както и за палките ако не си свикнал да ползваш тежки палки по-добре не го прави или бавно постепенно докато свикнеш с тях.

 

А ако ве4е имаш тендовагинит или ниакое подобно заболяване само по4ивка и то мнооого по4ивка е "лечението".

И запо4ваш пак от на4ало с постепенно натоварване до като си влезеш в нивото и формата на които си бил преди.

Редактирано от aladin
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само за ПРЕСВИРВАНЕТО съм леко НЕсъгласен.При една добре поддържана физика,по-голямото натоварване,те зарежда пове4е.Полу4авал съм болки в ставите от НЕСВИРЕНЕ,но никога от ПРЕсвирване.За мен такова понятие няма.Изтощение вследсвтие от 5-6 4аса репетиция-ДА,но не и болки в ставите.Между другото,адски полезно ще е,ако има във форума хора по-напред в сферата на фитнеса,да се направи една тема за физи4еските упражнения,необходими за добрата мускулна и ставна форма.Мисля,4е Katsko спортува активно.За да се изсвири вси4ко онова,което ти е в главата...за да придобиеш техниката за това,едно от основните неща е физи4еската ти подготовка,неколкократно да надвишава нуждите на организма.В интерес на истината,не съм виждал сред най-големите имена/за бели музиканти говоря,защото 4ерните по принцип имат ген/ хора с по-слаба физика.Най-малкото акцента върху предмишница,ръка,рамо,здрав гръб,бедро,прасец.Поне това е наложително.Знам,4е музикантите по принцип са мързеливи и мразят спорта/с малки изкю4ения,разбира се/но само така,може да се у4ат нови и нови по-трудни техники,от извергите зад океана,а и се избягват малките травми4ки и болежки-казвам го от опит.На мен фитнеса ми помага много,а по принцип съм слаб.....но до колкото си спомням,болки в китките/знак за възпаления на ставите и на4ало на тендовагинит/ съм имал още в самото на4ало,като запо4вах.В последствие,с активния спорт,това стана добре забравено минало.Изказаното е ли4но мнение :exclaim: Но аз така или ина4е,си падам малко изрод :blink:;);)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мен постоянно ме боли кръста и гърба,понеже свиря по 5-6 часа,а столчето ми е гадно !

 

ХОРА - СВИРЕТЕ НА ХУБАВИ СТОЛЧЕТА-НЕ ЖАЛЕТЕ ПАРИ ЗА ТЯХ ! :blink: Това е едно от най-важните неща,което се пренебрегва !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ебаси.... защо с лошо! Като прочетох зараза и ми се качи адреналина. Ай моля ви се :blink: Просто пий яко мляко и почивай когато се натовариш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мен постоянно ме боли кръста и гърба,понеже свиря по 5-6 часа,а столчето ми е гадно !

 

ХОРА - СВИРЕТЕ НА ХУБАВИ СТОЛЧЕТА-НЕ ЖАЛЕТЕ ПАРИ ЗА ТЯХ ! ;) Това е едно от най-важните неща,което се пренебрегва !

На мен ми се схваща дупето :metalist::metalist::lol: след няколко 4аса свирене на Аматското стол4е,оба4е ми харесва,4е седалката е подвижна,а това което съм си харесал Yamaha DS 840 му е неподвижна и като залепнеш за него,няма мърдане :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мен постоянно ме боли кръста и гърба,понеже свиря по 5-6 часа,а столчето ми е гадно !

 

ХОРА - СВИРЕТЕ НА ХУБАВИ СТОЛЧЕТА-НЕ ЖАЛЕТЕ ПАРИ ЗА ТЯХ !  ;)  Това е едно от най-важните неща,което се пренебрегва !

На мен ми се схваща дупето :metalist::metalist::lol: след няколко 4аса свирене на Аматското стол4е,оба4е ми харесва,4е седалката е подвижна,а това което съм си харесал Yamaha DS 840 му е неподвижна и като залепнеш за него,няма мърдане :metalist:

Бе аз да си призная.......на аматското столче ми изтръпват топките за около час, не знам защо!?!?

Отгоре си слагам една кръгла седалка от някакво ресторантско кресло - дъвен диск с диаметър около 50см отгоре с дебел дунапрен и плюшена облицовка ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Знам един универсален начин как може да се предпазиш от тендовагинит,всяка сутрин правиш по 20 лицеви опори,и нямаш грижи,така се задравяват ръцете :metalist:също така трябва да се спортува,и да се яде редовно,където повечето от нас го пренебрегваме.

Редактирано от evans
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тендовагинит и други гадости

Тва моеш да го хванеш и от прекалено щракане с мишката ... :metalist:

 

правиш по 20 лицеви опори,и нямаш грижи,така се задравяват ръцете

Мое и друго да правиш за заздравяване :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Мен по едно време ме позаболяха ръчичките,но просто започнах да свиря по-пестеливичко по фусчето като акцентирах само на 1 и 3,а не на всички удари.Също лицевите са добро решение за заздравяване на ръчичките.Даже и на плажа помагат:metalist:.А за това дали помагат при тендо куринитъ незнам, защото аз правя лицеви от преди да имам проблеми.Също може да помогне някоя от тия простотийки дето се стискат с пръсти и ти помпат малко предмишницата(не съм сигурен).Абе истината е умерено свирене и възможно най-равномерно натоварване.Както е при фитнеса: не може да почнеш с 200 кила ,а трябва постепенно.Столче също трябва да имаш готино.Аз искам да си взема с облегалка за да може на лайф да си почивам като е скучно:metalist:

Редактирано от bonzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само за ПРЕСВИРВАНЕТО съм леко НЕсъгласен.При една добре поддържана физика,по-голямото натоварване,те зарежда пове4е.Полу4авал съм болки в ставите от НЕСВИРЕНЕ,но никога от ПРЕсвирване.За мен такова понятие няма.Изтощение вследсвтие от  5-6 4аса репетиция-ДА,но не и болки в ставите.Между другото,адски полезно ще е,ако има във форума хора по-напред в сферата на фитнеса,да се направи една тема  за физи4еските упражнения,необходими за добрата мускулна и ставна форма.Мисля,4е Katsko спортува активно.За да се изсвири вси4ко онова,което ти е в главата...за да придобиеш техниката за това,едно от основните неща е физи4еската ти подготовка,неколкократно да надвишава нуждите на организма.В интерес на истината,не съм виждал сред най-големите имена/за бели музиканти говоря,защото 4ерните по принцип имат ген/ хора с по-слаба физика.Най-малкото акцента върху предмишница,ръка,рамо,здрав гръб,бедро,прасец.Поне това е наложително.Знам,4е музикантите по принцип са мързеливи и мразят спорта/с малки изкю4ения,разбира се/но само така,може да се у4ат нови и нови по-трудни техники,от извергите зад океана,а и се избягват малките травми4ки и болежки-казвам го от опит.На мен фитнеса ми помага много,а по принцип съм слаб.....но до колкото си спомням,болки в китките/знак за възпаления на ставите и на4ало на тендовагинит/  съм имал още в самото на4ало,като запо4вах.В последствие,с активния спорт,това стана добре забравено минало.Изказаното е ли4но мнение  :exclaim: Но аз така или ина4е,си падам малко изрод :unsure:  :angry:  :(

Става вапрос не за натоварване от лоша форма а когато прехвърлиш грницата на възможности на твоя организам което за всеки си е строго индивидуално за един границата е една за друг друга.

 

То да се потдържаш в добра физи4еска форма и кондиция е препора4ително за всеки изпълнител но това 4е правиш 100 лицеви опори ниама да те предпази ако се натовариш от веднъж със свирене изискващо усилиа за 500 лицеви опори.

Наи-общо казано това е като внезапен шок на мускулите и сухожилията за които те са неподготвени и немогат да реагират веднага.

 

А за ПРЕСВИРВАНЕТО обикновенно се говори за хора работили активно пове4е 15-20 години тоест полу4ават болки от натрупани години а не от неправилно свирене.-това имах предвид.

 

Често тимпанистите по симфони4ните оркестри в предпенсионна възраст полу4ават разни такива заболявания от пресвирване./като знаете там си свирят от студенските години до дълбока старост/

 

Ина4е си спомням като у4еник едно гадже беше донесло ниаква туба с bengay

мазило за спортисти и 'си4ки ударни се мазаха със това нещо.Само аз него пробвах 'щото мирише на 4есън. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.