Jump to content
Българският форум за музиканти

дайте съвет


Recommended Posts

Публикувано (Редактирано)

кажете някакви съвети как най бързо се учи на изуст,значи като гледам нотите всичо е ок ,ама като ги махна все нещо ми се запъва.Извинявам се предварително, ако преди това е пускана такава тема.

Редактирано от evans
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми просто не си го свирил достатъчно много. Когато го свириш пак и пак и пак и пак и пак едно и също и не мислиш за клавиша който ще натиснеш точно в този момент ами за парчето как върви и какво следва след това - пръстите сами си идват по местата. Само не ми е и ясно кой те кара да не гледаш от ноти...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Такааааа

Първо - Учи се на части!

Второ - Научаваш едната ръка после другата и след това ги събираш.Като научиш някой откъс по този начин преминаваш на следващия.

 

Успех :(

Редактирано от martist
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такамз, както казаха учиш на части.

Лява и дясна ръка отделно.

Почваш бавно.

Винаги трябва да ти звучи основната мелодия в главата. Ако трябва и слагаш акценти.

Ако си наред с хамронията - научаваш и нея наизуст - всички преходи.

 

За класика ли става въпрос или за нещо от рода на рок или като цяло?

Щото при рока хармонията ти 3/4 от ученето наизуст.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук не съм съгласен... и то в повечко. За мен заучаването първо с едната ръка, после с другата е грешка. Да, наистина, налага се при по сложните класически парчета, но избягвай колкото се може повече(барабанист си все пак, вярвам имаш достатъчно координация за да не ти е нужно). Просто нещо се учи на изуст, когато е свирено достатъчно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм съгласен, изобщо :greenball:

Трябва методичност!

Ако го спукаш от свирене ще го научиш, да, но ще ти коства 10 пъти повече време и усилия и вероятността да се огелпиш жестоко е много по-голяма!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не изпадайте в спорове, кой с какво е съгласен. Темата цели авторът й да получи предложения и съвети. Подходи различни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен за едно нещо е по-целесъобразно да се използва единия метод, за друго - втория. По-важното е като свириш нещо по ноти, дори и да го научиш наизуст, във всяко време да знаеш къде точно по страниците си, та ако се наложи да си помогнеш. Ако се остави само на ръцете има огромна вероятност да се оплескаш и дори да почнеш да транспонираш, което в определена ситуация е доста неприятно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да има смисъл ученето наизуст трябва да се влага мисъл в цялата работа. Музиката е като всяко друго нещо, което трябва да се научи - не осмислиш ли концепцията и замисъла нищо няма да се получи. Преди да започнеш да учиш някоя партия наизуст научи първо парчето (или пиесата). Първо правило - дори и когато свириш по ноти слушай всичко - и останалите - слушай как звучи цялата песен, кое след кое следва, какво развитие има. След това запомни ЗАДЪЛЖИТЕЛНО хармонията. Ако възприемаш партията си само като низ от някакви ноти нищо качествени няма да се получи. Тези ноти са част от общата хармония. До, ми и сол не са смо 3 ноти за са до мажор, примерно.......тогава вече можеш да осмислиш и да разбереш в какво се състои твоята партия в общото и след 3-4 изсвирвания сам(а) ще захвърлиш нотите. Всичко останало е безсмислено зубрене както в класиката ( за съжаление). Успех

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм съгласен, изобщо :D

Трябва методичност!

Ако го спукаш от свирене ще го научиш, да, но ще ти коства 10 пъти повече време и усилия и вероятността да се огелпиш жестоко е много по-голяма!

Донякъде.

Изглежда в случая структурата на това което е свирил не е била кой знае колко сложна, но е имал проблем с емоционални неизправности, които е трябвало да си ги избие от главата чрез по-добро съсредоточаване.

Така си мисля като ви чета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хм, ами аз предлагам поне акордите да си драснеш и като осмислиш, както бе казано по-горе тоналностите поне, винаги ще знаеш ако не какво, то поне къде да свириш, но като се репетира си влиза в ъкъло без съмнение ;) зависи как свикнеш, лява/дясна, както каза колегата щом си барабанист и пианист, значи не би трябвало да имаш проблеми и двете ръце. Раздели си парчето на партийки и така

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.